Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

Prioritou sú pre mňa telocvične, tvrdí šéf Fondu na podporu športu

Ladislav Križan. (Autor: SME - JOZEF JAKUBČO)

Ladislav Križan očakáva prvú výzvu v novembri.

Svetová pandémia doľahla na celú spoločnosť. Straty a obmedzenia kvária aj šport. Kluby, zväzy aj fitnes centrá žiadajú štát o pomoc. Vo Fonde na podporu športu je 20 miliónov eur. Prvá výzva na čerpanie prostriedkov by mala byť podľa jeho šéfa LADISLAVA KRIŽANA vypísaná do konca novembra.

"Vládne zhoda, aby fond podporoval a zachraňoval aktérov, ak prepadnú sitom pomoci od iných. Ale je dôležité, aby záchrana bola cielená, adresná a koordinovaná,“ vraví.

Na koho by sa podľa vás mal obrátiť športový klub, ktorý utrpel v dôsledku pandémie finančné straty a má vážne problémy?

Ekosystém slovenského športu je veľmi komplikovaný. Tvorí ho organizovaný šport - 71 národných športových zväzov, ktoré dostávajú od štátu pravidelný príspevok na takzvané uznané športy.

Do 30. októbra im štát poslal štvrtú splátku - 17 miliónov eur a uvoľnil ruky s tým, že vedia najlepšie, ako je to v ich ekosystéme, a vedia kde treba pomôcť, keď zohľadnia všetky ostatné typy dostupnej pomoci.

Potom je tu neorganizovaný šport, kde sú prevádzkovatelia športovej infraštruktúry, vlastníci štadiónov, bazénov, fitness centrá a podobne. A na ne sa žiadne špeciálne schémy pomoci zatiaľ nevzťahujú. Môžu využívať len všeobecné pravidlá.

Ale príspevok štátu organizovanému športu je v rovnakej výške, ako by bol aj bez koronavírusu. Teda nejde o žiadne navýšenie. Je to dostatočné?

Určite nie. Ale napríklad vo štvrtej splátke je aj tzv. nadvýťažok z hazardných hier, ktorého výška na začiatku roka nie je známa. Tento rok to bolo viac ako päť miliónov eur. V úvode roka s touto sumou nik nerátal.

Možno ešte o niečo dôležitejší moment je, že v marci až máji sa podstatná časť aktivít, ako sú súťaže a sústredenia, neuskutočnila. Rovnako od polovice októbra doteraz. Zväzy tak majú k dispozícii peniaze, ktoré neminuli.

Popri pomoci, ktorú plánuje ministerstvo hospodárstva, ďalej ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie pani Remišovej a Fond na podporu športu zo svojich zdrojov, bude na samotných zväzoch, ako sa rozhodnú využiť prostriedky, ktoré nespotrebovali.

Reálne teraz už prišli navyše dva milióny eur na podporu profesionálnych súťaží v piatich športoch, ktoré sa teraz hrajú - pre SFZ 760 000 eur, SZĽH 580 000 eur, SBA, SVF a SZH - 220 000 eur), pri ich 50% spoluúčasti (SFZ 380 000 eur, SZĽH 290 000 eur, SBA, SVF a SZH - 110 000 eur).

Určite, že peňazí je vždy málo, no podľa mňa sú vážnejším problémom aktuálne zákazy a obmedzenia.

Fond na podporu športu existuje už rok, no ešte nerozdal žiadne peniaze. V čom je problém? Kedy vypíšete prvú výzvu?

Fond má viac ako rok to je pravda. Som treťou osobou, ktorá je predsedom správnej rady od septembra. To asi hovorí za všetko.

Na prvom zasadnutí správnej rady, ktoré som zvolal, sme sa 29. septembra zhodli, že najneskôr do konca novembra aspoň jednu výzvu vypíšeme. Ten proces je pomerne zdĺhavý.

Musíme výzvu vypísať, ona musí byť zverejnená minimálne 30 dní. Následne musia prísť žiadosti a vyhodnotiť sa. Zákon o fonde bol prijatý v čase, keď nikto netušil, že príde koronakríza. Privítali sme, že parlament na náš popud doplnil pozmeňujúcim návrhom novelu zákona, ktorá nám umožní rýchlo a pružne reagovať na koronakrízu.

Tá je už od 20. novembra i účinná pod číslom 323/2020. Teraz sa otvára možnosť na dva účely – rekonštrukcia existujúcej a výstavba novej infraštruktúry a druhým je zmiernenie dopadov takých udalostí, ako pandémia koronavírusu.

Fond má aktuálne k dispozícii 20 miliónov eur. Objavovali sa nesprávne informácie, že ak sa tieto prostriedky do konca roka nevyčerpajú, prepadnú. Nie je to pravda.

V rámci výzvy v novembri zrejme nebudete rozdeľovať celú sumu, ktorú máte, priamo na zmiernenie dopadov koronakrízy.

Táto otázka je otvorená. Rozhodnutie je na všetkých členoch správnej rady. Ale v rámci športového hnutia vládne zhoda, že fond by sa mal venovať aj rekonštrukcii a výstavbe novej športovej infraštruktúry.

V dobrých časoch sa uvažovalo, čo všetko by mohol fond robiť. Teraz v zlých časoch vládne zhoda, že fond by mal byť pripravený reagovať na pandémiu Covid-19, aby podporoval a zachraňoval aktérov, ak prepadnú sitom pomoci od iných. Ale je dôležité, aby záchrana bola cielená, adresná a koordinovaná.

Ale primárnym účelom fondu ostáva investovanie do infraštruktúry.

Primárna úloha je daná zákonom, ale zároveň aj textom výzvy, pre ktorú sa rozhodnú všetci jedenásti členovia správnej rady.

Pri neobmedzených potrebách máme limitované zdroje.


Ladislav Križan

Čo má byť financované z 20 miliónov eur, ktoré má fond k dispozícii, je živá téma. Všetci chceme urobiť správne rozhodnutie a k tomu potrebujeme dáta. Komu, ako, kedy sa chystá pomôcť ministerstvo hospodárstva, ministerstvo školstva, ministerstvo investícií a kto môže byť mimo tejto siete.

Do konca novembra chcete vypísať výzvu, ale ešte neviete, na čo bude tá výzva vypísaná. Je to tak?

Máme viacero odborných komisií, v ktorých sú odborníci z praxe z rôznych oblastí. Požiadali sme ich o stanovisko, na aké konkrétne výdavky sa majú peniaze použiť a prečo.

Najďalej sme v oblasti rekonštrukcie existujúcej a výstavby novej infraštruktúry. Na to momentálne nie sú vyčlenené iné zdroje.

Druhá téma je spätá so zmiernením dopadov pandémie Covidu. V rámci nej je veľa vecí, ktoré sa týkajú aj reprezentácie, športu mládeže aj zdravotne znevýhodnených športovcov a prelínajú sa s nimi.

Kto sa bude môcť o prostriedky v rámci výziev uchádzať a ako sa budú tieto projekty vyhodnocovať?

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články