Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Kuzminová: Ospravedlňujem sa fanúšikom, že som seba aj ich vynervovala

Anastasia Kuzminová. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 10. dec 2017 o 11:42

Slovenská reprezentantka dokázala v stíhacích pretekoch zdolať všetky súperky.

HOCHFILZEN. Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v sobotňajších stíhacích pretekoch na desať kilometrov v rámci 2. kola Svetového pohára dosiahla v rakúskom Hochfilzene svoj ôsmy triumf na vrcholnej medzinárodnej scéne.

Bol však jej premiérový už ako dvojnásobnej matky, víťazstva sa dočkala po takmer štyroch rokoch.

Chce si niečo nechať aj na olympiádu

"Dlho som nebola na najvyššom stupienku. Pripomenula som si, aký je to neskutočne príjemný pocit. Veď predtým som ho naposledy zažila na konci ročníka 2013/2014 v Osle-Holmenkollene," uviedla pre agentúru SITA.

"Potvrdila som si, že sme v olympijskej sezóne na dobrej ceste, čo ma veľmi teší. Budem sa snažiť podávať takéto výkony naďalej, ale zároveň si niečo nechať aj na ten februárový Pjongčang," pokračovala Kuzminová.

Slovenská biatlonistka má na olympijských hrách šancu na čistý hetrik v šprinte, keď vyhrala vo Vancouvri 2010 aj v Soči 2014.

V športe platí to, čo v živote

Tridsaťtriročná rodáčka z ruského Ťumeňa bola v piatok v šprinte o 22,1 sekundy druhá za Bieloruskou Darjou Domračevovou.

V sobotu sa jej pri rovnakom streleckom výkone - obe odkrúžili jedno trestné kolo - dokázala revanšovať a bez zásadnejších ťažkostí o 10,2 sekundy odrazila v závere nápor napokon druhej Kaisy Mäkäräinenovej z Fínska, ktorá chybovala dvakrát, ale posunula sa zo šiestej pozície.

Pozrite si najzaujímavejšie Kuzminovej momentky zo stíhacích pretekov: fotogaléria

10.12.2017

"V bežnom živote sa jeden deň nedá porovnávať s druhým, platí to aj v športe. Niečo vyjde lepšie, iné horšie. Vždy však nastupujem s tým, že idem bojovať zo všetkých síl od začiatku do konca," pokračovala Kuzminová.

"Samozrejme, medzi tými dvoma disciplínami je značný rozdiel. V šprinte som na trati aj strelnici sama so svojimi pocitmi a schopnosťami. V stíhačke sa treba prispôsobiť dianiu a priamo čeliť súperkám," podotkla.

Radšej pomalší výstrel ako trestné kolo

Najlepšia slovenská športovkyňa za roky 2010 a 2014 sa dostala pred Domračevovú po tretej položke. Bieloruska poslala jednu ranu mimo a Slovenka pred svojím piatym výstrelom veľmi dlho čakala na upokojenie a zamierenie, ale napokon uspela a zrazu viedla o 12,7 sekundy.

Na záverečnej stojke sa Kuzminová porovnateľne zasekla, znova však zvládla situáciu.

"Vedela som, že Darja je bežecky jednou z najdisponovanejších pretekárok. Včera som však zaregistrovala, že som na tom trochu lepšie, hneď som sa k nej približovala. Bolo mi jasné, že to nesmiem prehnať, dobehnúť ju a považovať to za vyriešené." priznala.

"Nie, v biatlone to, samozrejme, funguje inak, veľmi záleží aj na úspešnosti streľby. Po prvej ležke som sa nenechala rozhodiť jedným trestným okruhom - vybehla som z neho s odhodlaním predviesť kvalitný výkon. Na oboch stojkách som sa potrápila," opisovala.

Usilovala som sa neprepísknuť to, aby som nestuhla zo stresu. Do posledného metra som sa koncentrovala na udržanie náskoku.


Anastasia Kuzminová

"Ospravedlňujem sa fanúšikom, že som seba aj ich takto vynervovala. Pri štvrtej aj piatej rane som sa už dusila. Opakovala som si 'Nasťa, pokoj, radšej kvalitne dopracovaný výstrel, ako trestné kolo, ktoré by ma pripravilo o víťazstvo'."

Kuzminová pred záverečným úsekom viedla o 8,4 sekundy, ale skúsene si ustrážila prvenstvo:

"Usilovala som sa neprepísknuť to, aby som nestuhla zo stresu. Členovia tímu ma informovali o vývoji. Darja na tom bola na lyžiach zhruba ako ja a vnímala som, že tá najrýchlejšia z nás - Kaisa - sa blíži. Do posledného metra som sa koncentrovala na udržanie náskoku."

Pri štafetách má veľký stres

Kuzminová v Hochfilzene ešte má pred sebou nedeľňajšiu klasickú štafetu na 4x6 kilometra (14.30 h).

"Sobotňajšie klimatické podmienky boli predsa len o čosi vľúdnejšie ako tie piatkové. Síce tiež snežilo, ale už nie natoľko husto, aspoň sme videli na terče. Na nedeľu to vyzerá ešte priaznivejšie," priznala.

"Verím, že to budú krásne preteky. Ja mávam pred štafetou vari ešte väčšiu trému ako pri individuálnych súpereniach. Pociťujem rešpekt voči tímu a túžim ho podporiť, zabojovať, prispieť k dobrému výsledku," dodala Kuzminová.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.