Play off hádzanárov sledoval hokejový medailista z Pekingu. Čo ho sklamalo?

Hádzanári Hlohovca podali snaživý výkon, na favorizovaný Prešov to ale nestačilo. (Autor: TASR)
Ján Leško|25. apr 2022 o 14:30

Účasť Martina Gernáta na šampionáte je otázna.

PREŠOV. Ani nie tri stovky divákov sledovali úvodné semifinálové stretnutie play off Niké handball extraligy medzi Prešovom a Hlohovcom.

Prekvapenie z pohľadu výsledku (39:23) sa nekonalo. Zato v hľadisku prítomnosťou prekvapil známy slovenský hokejista.

Bronzový obranca v drese slovenskej hokejovej reprezentácie na ZOH v Pekingu Martin Gernát zasadol v hľadisku Tatran handball areny spolu s manželkou Soňou oproti lavičkám súperov.

Na jednej z nich sedel Martinov otec, asistent prešovského trénera Marek Gernát.

Hokej v Třinci, oddych v Tatrách

O 29-ročnom Martinovi Gernátovi je známe, že jeho nebohý dedo Martin Gregor bol v československých farbách hádzanárskym majstrom sveta.

Otec má ako tréner skúseností z prešovského Tatrana i mládežníckych reprezentačných výberov.

K hádzanej mal teda odmala blízko, no učaroval mu hokej.

„Je to tak. V švajčiarskom HC Lausanne nám už vcelku úspešná sezóna skončila. Vypadli sme vo štvrťfinále play off s Friburgom. Keďže s otcom som v neustálom kontakte, program prešovských hádzanárov mi je detailne známy,“ podotkol Martin Gernát.

Hokejista Martin Gernát s manželkou Soňou na hádzanej v Prešove.
Hokejista Martin Gernát s manželkou Soňou na hádzanej v Prešove. (Autor: Ján Leško)

„Pred návratom do rodného Prešova sme si odskočili na finále českej hokejovej ligy do Třinca, kde som hrával a získal majstrovský titul. Pár dní sme s rodinkou pobudli aj v Tatrách,“ priblížil svoj program z uplynulých dní.

„Osemmesačnú dcérku Olíviu nám prišla postrážiť jedna z našich babičiek, a tak sme mohli prísť držať palce prešovským hádzanárom, vrátane dedka Mareka na lavičke,“ zhrnul slovenský hokejový reprezentant, ktorý momentálne laboruje so zraneným členkom a jeho štart na majstrovstvách sveta je otázny.

Sklamaný kulisou, otcovi praje titul

Prešovčania v prvom polčase úvodného semifinálového stretnutia s Hlohovcom rolu jasného favorita suverénne nepotvrdili.

V úvodných minútach dokonca dvakrát prehrávali o dva góly. Až v poslednej desaťminútovke odskočili snaživému súperovi na rozdiel piatich gólov (15:10).

„Trochu som sklamaný málo početnou diváckou kulisou. Naposledy som tu bol tuším pred tromi rokmi a vtedy to vyzeralo inak. Myslím si, že po uvoľnení koronavírusových obmedzení sa ľudia postupne vrátia vo väčšom počte aj na zápasy prešovských hádzanárov. A verím, že tí budú hrať lepšie ako v prvom polčase proti Hlohovcu,“ vravel Gernát.

Ten je presvedčený, že Tatran napriek pomalšiemu rozbehu vyhrá sériu presvedčivo. A následne uspeje aj vo finále.

„Otec získal s mládežníkmi Prešova veľa majstrovských titulov. Želám si, aby mu do vitríny úspechov mu pribudol aj seniorsky primát. Prajem ho, pochopiteľne, aj klubu a jeho fanúšikom,“ dodal.

Hádzaná, semifinále play off

Tatran Prešov - HC Sporta Hlohovec 39:23 (15:11)

Najviac gólov: Rečičár 9, M. Antl 8, Kasatkin 5 -  Péchy, Melnyk a Antala po 4.

Vylúčení 7:8, 7 m hody: 1/1 - 0/0

/na zápasy 1:0/

HK Košice - MŠK Považská Bystrica 28:26 (14:12)

Najviac gólov: Hruščák 10/2, Guzy 6, Hriňák 5 - Hozman 7, Vallo 5/2, Žilinčík 5

Vylúčení: 6:2, 7 m hody: 2/2 - 5/4, 420 divákov.

/na zápasy 1:0

Navrátilec i oslávenec Čupryna

S priebehom polčasu neskrýval nespokojnosť ani tréner Tatrana Prešov Radoslav Antl.

Kým za výkon v druhom dejstve si jeho zverenci podľa Antla pochvalu zaslúžili, za tenúvodný sa ich chystal pokarhať.

Hráči pripisovali slabší rozbeh trojtýždňovej pauze počas asociačnej prestávky v súťaži.

„Chlapci v Prešove trénovali v obmedzenom počte pre choroby či zranenia. Zároveň ostali bez zápasovej praxe. Ja som bol na tom ešte horšie. Bez súťažného či prípravného zápasu som bol viac ako tri mesiace.

Po troch minútach bol vylúčený kolega v bráne Marcos Colodeti a narýchlo som musel do brány,“ bilancoval brankár Igor Čupryna svoj úvodný zápas po návrate do Prešova.

V úvode cítil miernu nervozitu, odbúrať mu ju pomohlo niekoľko vydarených zákrokov.

Dúfam, že prekonaním zápasového deficitu stúpne výkon celého mužstva a takisto môj. Verím, že to v stredu potvrdíme v druhom semifinálovom zápase,“ doplnil Čupryna, ktorý v pondelok 25. apríla oslávil 32 rokov.

Za Dudáša zaskočil Mažár

Pre neodkladné povinnosti nepricestoval s mužstvom Sporty Hlohovec hlavný tréner Peter Dudáš.

Taktovky na lavičke sa ujal Samuel Mažár. Ten je stále aktívnym hráčom, avšak v Prešove, kde v minulosti takisto pôsobil, tentoraz nehral.

„Aj keby Peter Dudáš mohol prísť, určite by som nenastúpil. Mal som dlhší zdravotný výpadok, avšak v stredu už hrať budem. Pravda, ak ma tréner nominuje,“ smial sa Mažár.

Hlohovec viedol v úvodnom semifinálovom zápase Samuel Mažár
Hlohovec viedol v úvodnom semifinálovom zápase Samuel Mažár (Autor: TASR)

„Vieme dobre, s kým máme v semifinále dočinenia. Výkon nášho mužstva bol v prvom polčase veľmi slušný. Škoda ale toho druhého. Niektorých hráčov som musel striedať a trochu šetriť na domáci duel.

Mrzieť nás môžu viaceré zbytočné chyby, ktoré domáci poľahky trestali. V sérii s Tatranom nemáme čo stratiť. S týmto vedomím pôjdeme do zápasu v Hlohovci a uvidíme, ako to napokon vypáli,“ dodal Mažár.

Získali ďalšieho reprezentanta

Po tom, čo si Tatran Prešov upísal navrátilcov - slovenských reprezentantov Lukáša Urbana a Igora Čuprynu - brazílskeho brankára Marcosa Colodetiho i ruského univerzála Romana Carapkina, získal do svojich služieb na dva roky aj reprezentanta Bosny a Hercegoviny Marka Davidoviča. Pre Sportnet to potvrdil majiteľ klubu Miloslav Chmeliar.

Domov»Halové športy»Hádzaná»Play off hádzanárov sledoval hokejový medailista z Pekingu. Čo ho sklamalo?