Prestúpi talent Slovana do bohatého veľkoklubu? Kmotrík na to reagoval

Maxim Mateáš
Maxim Mateáš (Autor: TASR)
Pavol Spál|13. máj 2025 o 14:40

Kam smeruje najmladší hráč v dejinách Slovana?

BRATISLAVA. Preskočil rovno dve kategórie. Keď vlani v máji naskočil do hry v zápase Niké ligy, mal iba šestnásť rokov a šesť dní. Je najmladší ligový debutant v dejinách Slovana, aj najmladší slovenský majster v histórii súťaže. 

„Na to, že má šestnásť rokov, tak už vie z futbalu veľa,“ vravel nedávno Weiss. 

V lete 2024 zlomil Mateáš aj ďalšie rekordy Slovana. Stal sa najmladším hráčom, ktorý nastúpil v ligovom zápase od začiatku. Ako najmladší debutoval aj v zápase európskeho pohára. 

Slovan vlani s mladým stredopoliarom podpísal zmluvu do konca roka 2026.

„V Maximovi vidíme veľký potenciál a prísľub do budúcna. Tešíme sa, že aj on vidí svoje ďalšie kroky v belasom, kde môže nasledovať stopy Marcelliho či Strelca. Bolo pre nás veľmi dôležité zazmluvniť si ďalšieho nášho odchovanca. Teraz je len v jeho rukách, ako bude rozvíjať svoj potenciál a zlepšovať sa,“ vravel vtedy Kmotrík.

Weiss dal signál

V drese áčka absolvoval v tejto sezóne tri zápasy, celkovo 59 minút. V jarnej časti však už šancu v prvom tíme nedostal. Mateáš pravidelne nastupuje za juniorku Slovana, ktorá pôsobí v druhej lige. V osemnástich zápasoch dal tri góly. 

„Dal som signál a impulz mladým hráčom Slovana, aby verili v projekt. Aj z našej akadémie môžu vyjsť skvelí hráči. Mateáš má pred sebou výbornú budúcnosť. Keď bude zdravý a rozumný,“ dodal v úvode sezóny Weiss. 

Dvanásteho mája mal sedemnásť. Špekuluje sa o jeho odchode do Tottenhamu, čo však generálny riaditeľ Ivan Kmotrík junior vyvrátil.

„Môžem vyvrátiť, že by sme s Tottenhamom, či iným klubom boli v rokovaniach o prestupe Maxima Mateáša, resp. že by sme obdržali oficiálnu ponuku. S Maximom máme podpísanú profesionálnu zmluvu a vnímame ho ako náš veľký talent smerom do budúcna,“ vyhlásil Kmotrík na svojom Instagrame.

Podľa serveru Transfermarkt má Mateáš hodnotu 350 - tisíc eur.

Zhruba pred pätnástimi rokmi to bol trend. Viacerých slovenských tínedžerov zlákali skauti z akadémii svetových veľkoklubov.

Zoznam Slovákov je dlhý

Vyrastali v Manchestri, Chelsea, ale aj v Juventuse Turín. Mnohí patrili vo svojich tímoch k lídrom. 

„Vtedy bol taký boom, odišlo ich veľmi veľa. Taliansko, či Anglicko. Ťažko sa im to vyhováralo, keď ich tam už agenti dotiahli. Museli si to odskúšať na vlastnej koži."

Maxim Mateáš.
Maxim Mateáš. (Autor: Slovenský futbalový zväz)

"Ukázalo sa, že to nebola tá najlepšia cesta pre slovenských hráčov. Hlavne v takom mladom veku,“ tvrdil legendárny slovanista Ladislav Pecko. V roku 2013 ako tréner viedol výber do 17 rokov, ktorý sa dostal až do semifinále majstrovstiev Európy. 

Zoznam Slovákov, ktorí vyrastali vo veľkokluboch je dlhý, ale ani jeden z nich sa v prvom tíme nepresadil.

Nepodarilo sa to ani Vladimírovi Weissovi, či Miroslavovi Stochovi. Prvý z nich patril vtedy v Anglicku medzi najväčšie hviezdy svojej generácie. Weiss však odohral v drese Manchester City iba jediný zápas v Premier League, aj to iba dvadsať minút. Ďalšie tri štarty pridal v pohároch.

Skúšal to Lesniak

Stoch si pripísal vo farbách Chelsea štyri zápasy, ale spolu iba 27 minút. 

Priamo v Londýne vyrastal Filip Lesniak, vnuk legendárneho trénera Jána Kozáka. V akadémii Tottenhamu bol od šestnástich. V mládežníckej Lige majstrov pomohol vyradiť Barcelonu i Paríž Saint Germain. Bol máj 2017, mal dvadsaťjeden rokov. Lesniak debutoval v Premier League v 86. minúte na pôde Leicester City.

Asistoval pri góle Harryho Kanea. Ďalšie minúty však už v najlepšej súťaži sveta nepridal. 

Slovák zažil štyri minúty slávy, ale ihneď po sezóne v Tottenhame skončil.

„Spätne si myslím, že bola chyba, že som v pätnástich rokoch odišiel zo Slovenska,“ prehodnotil s odstupom času v rozhovore pre weszlo.com.

V prvom tíme Tottenhmu poriadnu šancu nedostal. „V Anglicku je to jednoduché - cudzinec musí byť oveľa lepší ako Angličan. Ak máte Angličana a Slováka na rovnakej úrovni, šancu dostane vždy ten prvý, je mi ľúto, tak to je,“ pokračoval Lesniak. 

Jeho šance boli malé

„Absolvoval som v Anglicku päť rokov, Premier League je najťažšia liga na svete. Je to v nej oveľa rýchlejšie, ako v zápasoch tímov do 23 rokov. Na ihrisku musíte byť veľmi presný, nesmiete urobiť chybu,“ opisoval Lesniak.

Spomína, že vo svojom ročníku bol v Tottenhame jeden z dvojice legionárov, ostatní boli z Anglicka.

„Nečakal som, že rozdiel medzi anglickými a slovenskými futbalistami bude taký veľký,“ priznal Lesniak. 

Podľa rodáka z Košíc to majú legionári oveľa ťažšie.

„Tottenham je tiež obrovský klub s množstvom peňazí, môže si dovoliť kupovať hviezdy a vynikajúcich hráčov z celého sveta, takže keď som mal devätnásť alebo dvadsať rokov, moje šance na veľkú kariéru v Spurs boli naozaj malé,“ priznal.

Šviderský bol kapitánom U 17

Zahral si na majstrovstvách Európy i na svetovom šampionáte do 17 rokov v Dubaji, patril k lídrom reprezentácie do 19 rokov. Reprezentoval aj výber Slovenska do 21 rokov. Od leta 2024 je hráčom Spartaku Varna, ktorý pôsobí v bulharskej lige.

„Je celkom možné, že moja kariéra by dopadla lepšie, keby som zostal vo svojej vlasti, hral seniorský futbal na najvyššej úrovni vo veku sedemnásť alebo osemnásť rokov a až potom uvažoval o hľadaní dobrého zahraničného klubu,“ priznáva Lesniak. 

Je posledný slovenský futbalista, ktorý vyrastal v anglickom veľkoklube a môže si povedať, že aspoň okúsil Premier League.

Trebárs Martin Šviderský bol kapitánom U 17 Manchestru United, následne patril aj medzi lídrov béčka anglického giganta. Za áčko však neodohral jediný zápas. 

Na druhej strane sa mnohí z týchto hráčov neskôr presadili v menších, zahraničných kluboch a urobili slušnú kariéru. Čiže mohli využiť skúsenosti, že vyrastali vo veľkoklube. 

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Slovensko»Prestúpi talent Slovana do bohatého veľkoklubu? Kmotrík na to reagoval