Súboj o miestenky do Ligy majstrov vrcholí, najlepší koeficient má aktuálne Serie A

Futbalisti AS Rím oslavujú postup.
Futbalisti AS Rím oslavujú postup. (Autor: TASR/AP)
TASR|19. apr 2024 o 13:29 (aktualizované 19. apr 2024 o 15:08)

Najprestížnejšia európska súťaž sa bude v budúcej sezóne hrať novým formátom.

RÍM. Najprestížnejšia európska futbalová súťaž Liga majstrov bude mať v budúcom ročníku minimálne päť účastníkov z talianskej Serie A.

Môže mať však až šesť, ak Atalanta Bergamo alebo AS Rím vybojujú celkové prvenstvo v Európskej lige a zároveň neobsadia jednu z prvých štyroch pozícií v domácej súťaži.

K možnosti vyslať do Ligy majstrov päť klubov sa priblížila aj nemecká Bundesliga.

Liga majstrov sa bude v budúcej sezóne hrať v novom formáte. V hlavnej fáze sa predstaví 36 tímov, o štyri viac ako v prebiehajúcom ročníku.

Talianskym tímom sa na medzinárodnej scéne v tejto sezóne darí, medzi najlepšiu štvorku sa dostala aj Fiorentina v Európskej konferenčnej lige.

Zástupcovia Serie A tak získali v ročníku 2023/2024 najvyšší koeficient 19,428 bodu. Tímy nemeckej Bundesligy majú na konte 17,928 a anglickej Premier League 17,375.

"Nie je to náhoda, taliansky futbal je na vysokej úrovni. Mali sme obdobie, keď sa kluby z našej ligy trápili, no uplynulých päť-šesť rokov sa už dokázali v európskych súťažiach dostať ďaleko.

Tímy zo semifinále Európskej ligy môžu bez problémov hrať v Lige majstrov.

Nie všetko je tu ružové, pri takej skvelej atmosfére, akú sme mohli vidieť na Olympijskom štadióne a na San Sire, však hráči aj naďalej budú chcieť hrať v Taliansku," povedal po úspešnom vystúpení vo štvrťfinále Európskej ligy tréner AS Rím Daniele De Rossi podľa Football Italia.

Garanciu piatich tímov v Lige majstrov pre budúcu sezónu majú dve najlepšie ligy a Bundesliga má najväčšiu šancu doplniť Serie A.

V hre o triumf v európskych súťažiach sú ešte tri nemecké kluby - Bayern Mníchov s Borussiou Dortmund v Lige majstrov a Bayer Leverkusen v Európskej lige.

Angličanom môže vylepšiť koeficient už iba Aston Villa v EKL, francúzsku Ligue 1 reprezentujú ešte Paríž St. Germain v LM a Olympique Marseille v Európskej lige.

V päťročnom hodnotení, vrátane sezóny 2019/2020, je na čele koeficientu krajín Anglicko pred Španielskom, Talianskom, Nemeckom a Francúzskom. Slovensku patrí 28. priečka.

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Liga majstrov»Súboj o miestenky do Ligy majstrov vrcholí, najlepší koeficient má aktuálne Serie A