Pondelok, 6. decembra, 2021Meniny má Mikuláš

V derby zlyhal Spartak, vraví šéf polície. Trnava musí zaplatiť desaťtisíce

Polícia na derby Spartak Trnava - Slovan Bratislava. (Autor: SITA - Martin Medňanský)
Sportnet, TASR|26. okt 2021 o 13:45

Viacerým poslancom chýbala prítomnosť Ivana Kmotríka zo Slovana.

BRATISLAVA. Za zlyhanie pri reakcii na prejavy výtržníctva na futbalovom derby medzi Trnavou a bratislavským Slovanom nesie zodpovednosť organizátor, ktorý včas nevydal pokyn polícii k zásahu proti narušovateľom verejného poriadku.

Na utorkovom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport to uviedol prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran.

"V čase, keď bolo potrebné vydať pokyn organizátora na zásah polície, nebol bezpečnostný manažér v spojení s veliteľom policajného zásahu. Nebol osobne na mieste a v čase, keď sa situácia vyhrotila, sa mu nedalo okamžite dovolať a dostať autorizáciu na zásah. Veliaci dôstojník, zhodnotiac situáciu, na vlastné triko rozhodol, že zákrok bude vykonaný," uviedol Hamran.

Pripomenul, že zásah polície sa má začať až na požiadanie organizátora v prípade, že jeho sily nie sú postačujúce na zvládnutie bezpečnostnej situácie.

Chcú stotožniť každého chuligána na ihrisku

Spartaku Trnava ako organizátorovi stretnutia zároveň vyčíslili náklady za zásah polície vo výške 42-tisíc eur.

Šéf polície pred poslancami informoval, že v rámci vyšetrovania polícia uložila pokuty, vo viacerých prípadoch bolo začaté trestné stíhanie.

"Máme k dispozícii niekoľko stoviek gigabajtov záznamov. Budeme sa snažiť stotožniť každého, kto bol neoprávnene na hracej ploche. Môžem povedať, že sa takmer naisto naplnila skutková podstata trestného činu výtržníctva," dodal.

Na rýchlejšie stotožnenie výtržníkov bola vytvorená pracovná skupina. Hamran avizoval, že sa pripravujú opatrenia, ktoré majú byť tvrdšou prevenciou voči vzniku podobných incidentov. Uistil, že za tým razantne pôjde.

"Kto ma pozná, vie, že som orientovaný na výsledky, nemám rád balast a prešľapovanie na mieste," zdôraznil.

Upozornil, že na vznik podobných incidentov má vplyv technický stav štadiónov, rovnako je potrebné reálne sfunkčniť informačný systém, identifikujúci osoby, ktoré vytvárajú na športových podujatiach problémy.

Poslancom chýbal Kmotrík

Členovia výboru avizovali žiadosť na ministerstvo vnútra o legislatívne návrhy, ktoré zabránia situáciám, aké sa stali. Vo všeobecnej zhode na výbore sa niesol aj podnet na sprísnenie trestov chuligánov.

Poslanec Igor Kašper poukázal na to, že je potrebné uvažovať o zmenách, ktoré by umožnili zasiahnuť polícii bez toho, aby musela čakať na vyžiadanie organizátora, rovnako možnosť zasiahnuť voči podozrivým osobám ešte pred samotným začiatkom podujatia.

Splnomocnenec vlády SR pre šport Karol Kučera sa pýtal aj na preventívne opatrenia, ktoré sa prijali.

Poslanec a bývalý tréner Slovana Dušan Galis vyjadril zasa počudovanie nad tým, prečo sa neprijmú opatrenia proti výtržníctvu v meste, v ktorom sa koná zápas, o ktorom je dopredu známe, že bude rizikový. "Toto sa v tomto prípade nestalo," upozornil.

Viacerým poslancom na výbore chýbala prítomnosť Ivana Kmotríka z vedenia bratislavského klubu.

Šéf Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák uviedol, že kluby a zväz budú maximálne súčinné pri nastavovaní opatrení, ktoré sprísnia pravidlá rovnako pri efektívnejšom eliminovaní podozrivých osôb a už identifikovaných futbalových chuligánov, aby nemali vôbec možnosť dostať sa na štadión.

Upozornil pritom, že je možné sa inšpirovať dobrými príkladmi z praxe, napríklad z Anglicka.

Parlamentný výbor zvolali v reakcii na udalosti z futbalového derby Trnava – Slovan, ktoré sa 17. októbra nedohralo. Po necelej štvrťhodine ho rozhodca musel prerušiť, keďže na hraciu plochu vbehli výtržníci a došlo medzi nimi aj k fyzickým konfrontáciám.

Po potýčkach musel jedného z fanúšikov priamo na trávniku ošetrovať zdravotnícky personál a odniesli ho na nosidlách. Polícia po stretnutí oznámila, že pokyn na zásah bezpečnostných zložiek prišiel zo strany organizátora neskoro.

Súvisiace články