Chuligáni. (Autor: SITA)
Pavol Spál|20. okt 2021 o 20:18

Exemplárny trest sa očakával.

BRATISLAVA. Zhruba pred dvoma rokmi na rovnakom derby besnili na bratislavskom Tehelnom poli chuligáni Slovana.

Vtrhli na trávnik a jeden z nich cez sieť bránky napadol kapitána Trnavy Bogdana Mitreu. Kopol ho.

V nadstavenom čase došlo k potýčke medzi hráčmi, do ktorej sa zamiešali aj chuligáni. Usporiadatelia tiež reagovali neskoro.

Zápas však rozhodca Pavol Chmura predčasne neukončil. Je otázne, že prečo tak neurobil.

Aj preto dnes v Trnave cítia krivdu. Aj vtedy pritom šlo o blamáž, ktorá mohla a zrejme sa aj mala skončiť kontumáciou, ale v prospech Trnavy.

Správanie fanúšikov Slovana vtedy tiež zrejme napĺňalo skutkovú podstatu kontumácie.

Rozhodca však zápas (Slovan vyhral 2:0) predčasne neukončil. Pôvodný výsledok zostal v platnosti.

Slovan dostal od Disciplinárnej komisie SFZ pomerne smiešny trest.

Na druhej strane treba priznať, že nedeľňajšie vyčíňanie chuligánov v Trnave bolo oveľa väčších rozmerov, ako to pred dvoma rokmi v Bratislave.

Šlo o masové šialenstvo.

Zrejme najväčšie v dejinách samostatnosti, aj preto padol v stredu taký trest. Exemplárny. Taký sa aj očakával.

Je to obrovská škoda, rozhodovať by sa malo na ihrisku. Nie za zeleným stolom. Nemali by pykať hráči.

Pravidlá sú však jasné stanovené v súťažnom poriadku. Mali by platiť pre všetky kluby rovnako.

Futbalisti Trnavy teraz pykajú aj za obrovské zlyhanie svojho klubu a svojich šéfov pri organizovaní zápasu.

A tiež za to, že funkcionári dlhodobo tolerujú chuligánstvo. Nielen v Trnave, ale aj v Slovane.

Najlepšiemu klubu na Slovensku sa exemplárne tresty zatiaľ vyhýbajú, čo vyvoláva u verejnosti rozpaky.

Na medzinárodnej scéne pritom už niekoľkokrát tvrdo pykal aj za oveľa menšie prehrešky.

Iné kontumácie

Slovenská liga

• Sezóna 1995/1996, Trnava – Humenné (0:0): Bezprostredne po skončení zápasu inzultoval na hracej ploche rozhodcu Mušáka jeden z divákov. Zároveň hráči Trnavy Ján Gabriel a Jaroslav Hrabal napadli brankára hostí Juraja Bučeka a asistenta trénera Humenného Michala Kopeja. Kontumačne vyhralo Humenné 3:0. Trnave po skončení sezóny strhli tri body.

• Sezóna 2000/2001, 1. FC Košice - Prešov (2:0): Košice síce na trávniku vyhrali, ale nijaký bod si do tabuľky nepripísali. Neoprávnene totiž v ich drese nastúpil Martin Vyskoč, ktorý si mal v zápase odpykávať trest za štyri žlté karty. Ligová komisia zápas skontumovala 3:0 v prospech hostí.

• Sezóna 2005/2006, Banská Bystrica – Inter Bratislava (2:1): Za hostí neoprávnene nastúpil Mário Pečalka. Rovnako ako Vyskoč v predošlom prípade mal aj on stáť pre štyri žlté karty. Zápas skontumovali 3:0 v prospech Banskej Bystrice.

Sezóna 2010/11, Žilina - Slovan. Hlavný rozhodca Pavol Chmura vtedy zápas predčasne ukončil v 90. minúte za bezgólového stavu.

V Žiline vtedy tesne pred koncom zápasu proti Slovanu domáci fanúšik napadol čiarového rozhodcu Romana Slyška.

Zápas bol skontumovaný v prospech Slovana 3:0.

Federálna liga

Rok 1968: Trnava - Slovan. Po góle hostí v 29. minúte diváci prelomili bariéru a vnikli na ihrisko. Rozhodca zápas prerušil a potom ukončil. Slovan vyhral kontumačne.

Rok 1968: Trnava - Dukla Praha. Po tom, čo Adamec v 87. minúte premenil penaltu na 1:0, hostia na protest odišli z ihriska. Trnava vyhrala kontumačne.

Rok 1975: Nitra - Sparta. Jedenásť minút pred koncom za stavu 1:2 kameň hodený z tribúny zasiahol postranného rozhodcu Čejku. Sparta vyhrala kontumačne.

Rok 1991: Dunajská Streda - Inter. Sedem minút pred koncom za stavu 0:1 divák inzultoval rozhodcu Zvoniča. Inter vyhral kontumačne.