Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Škrtel si dal na hlavu kuklu. Tréner musel niektorých hráčov brzdiť

Tradičné derby Trnava - Slovan. (Autor: TASR)
Pavol Spál|16. okt 2021 o 06:00

Najslávnejšie derby na Slovensku je vypredané.

TRNAVA. Ľudia sa šplhali po hromozvode na vysoké tribúny, preskakovali plot. Podali horolezecké výkony bez toho, aby sa istili.

Riskovali životy. A potom sa totálne tlačili ako sardinky. Záujem bol taký veľký, že by sa zaplnil aj štadión s dvojnásobnou kapacitou.

Bola jar a rok 1968. Trnava opäť vyzvala Slovan a odohral sa zrejme najpamätnejší zápas najväčších rivalov.

Na trnavskom štadióne sa tiesnilo 25-tisíc fanúšikov, mnohí tam boli načierno.

Preplnená aréna neudržala nápor divákov a v 30. minúte praskla betónová bariéra na jednej z tribún za bránou, ktorá oddeľovala fanúšikov od ihriska.

Prelomila sa a desiatky fanúšikov ako zmetení lavínou popadali na ihrisko. Zranených bolo šestnásť divákov.

Duel sa za stavu 1:0 pre Slovan z bezpečnostných dôvodov nedohral. Za zeleným stolom sa potom rozhodlo o víťazstve Slovana.

Zápas je vypredaný

V nedeľu (o 17.00 hod, vysiela Dajto) Trnava opäť privíta Slovan. Na rovnakom mieste. Starý štadión však nahradil nový. 

Aréna Antona Malatinského je opäť vypredaná. Príde deväťtisíc ľudí. Viac ich byť nemôže.

Z dôvodu protipandemických opatrení môže byť štadión zaplnený iba na päťdesiat percent. 

Bude to prvé derby, v ktorom sa predstaví Martin Škrtel. Legendárny exkapitán slovenskej reprezentácie bude čeliť tímu, ktorý vedie tréner Vladimír Weiss.

Kedysi spolu bojovali za národný tím. Teraz sú rivali. 

Škrtel sa pred zápasom objavil v novom klipe, vystupoval v inej póze. Ako fanúšik. Na hlavu si nasadil kuklu a držal zapálenú svetlicu. Keď bol záber na Škrtela, tak práve v klipe znelo:

„Kukla na hlave, keď robím bordel. Ja som vždy doma všade, kde dôjdem.“  

Aj deti spievajú trnavskú pesničku

Škrtel predtým ako hráč Liverpoolu zažil viackrát najslávnejšie anglické derby proti Manchestru United. A v drese Fenerbahce Istanbul si vyskúšal aj najtvrdšie turecké.  

„Istanbulskému derby sa asi ťažko niečo vyrovná, ale aj naši fanúšikovia dokážu vytvoriť fantastickú atmosféru. Vieme, v akej dobe žijeme, aké sú opatrenia a sme vďační za každého fanúšika, ktorý príde,“ vravel Škrtel pre domovskú stránku trnavského klubu. 

Takmer každý, kto prestúpil do Bratislavy z Trnavy alebo naopak, to mal ťažké. A zvyčajne znášal nadávky. Pre jedných fanúšikov bol zradca a pre druhých nevítaný prišelec.

V Trnave sa už odmalička do hráčov vštepuje klubizmus.

„Jednoznačne, už od šiestich rokov. Skúste sa ísť pozrieť do našej prípravky. Po každom tréningu spievajú trnavskú pesničku. Sú vedení aj k tomu, že najväčším súperom je Slovan,“ priznal v rozhovore pre Sportnet tréner Trnavy Michal Gašparík. 

Gašparík to na Slovan vie

Slovan je vo vzájomných zápasoch úspešnejší, ale posledné dva zápasy vyhrala Trnava (2:1 a 3:0).  

Práve pod vedením Gašparíka, ktorý naposledy lietal nad hlavami svojich hráčov. 

„Bolo to však spontánne tým, že sme mali cieľ druhýkrát za sebou zdolať Slovan. A to sa Spartaku predtým nepodarilo osemnásť rokov,“ vysvetľoval. Hráčov aj vtedy špeciálne motivoval. 

„Ukázal som im celú štatistiku vzájomných zápasov od roku 1990. K tomu tam boli motivačné videá. A držali sme sa jednej vety, ktorú som vyslovil: Kto, keď nie my? Kedy, keď nie teraz? Chceli sme to zlomiť a vyhrať aj druhý zápas,“ doplnil Gašparík. 

Priznal, že niektorých hráčov musí pred veľký zápasom aj brzdiť. 

Obaja rivali majú rovnaký počet bodov. Slovan je prvý, ale Trnava je druhá iba pre horšie skóre. 

Najlepší útok vs. najlepšia obrana

Slovan sa pýši najlepším útokom v súťaži, keď dal najviac gólov - 25. Trnava má najlepšiu defenzívu, inkasovala iba štyrikrát.

Odkedy je súčasťou obrany Martin Škrtel, tak Spartak v troch zápasoch nedostal gól. 

Najlepším strelcom Trnavy je Milan Ristovski, dal päť gólov. Slovan má troch hráčov, ktorí strelili po štyri góly. Ezekiel Henty, Samuel Mráz a Jaromír Zmrhal. 

„Chalani, ktorí sú v Slovane dlhšie, mi už niečo hovorili. Všade navôkol vnímam, že sa blíži niečo špeciálne. Teším sa na to, dlho som žiadne derby nehral, mám z toho radosť,“ vravel krídelník Slovana Jaromír Zmrhal.

Český reprezentant zažil ako hráč Slavie najslávnejšie české derby proti Sparte. 

„Som zvedavý, aké bude najslávnejšie slovenské derby. Je možné, že to bude v niečom predsa len také, ako som zažil v Česku,“ pokračoval Zmrhal pre domovskú stránku Slovana.

Rizikový zápas

Fanúšikovia Slovana zvyknú o svojom klube hovoriť ako o najslávnejšom na Slovensku, Trnavčania zase tvrdia, že ich mesto je na Slovensku najfutbalovejšie.

Ich súboj zvykol vždy vyvolávať na Slovensku najväčšie vášne, rozdeľoval krajinu a najviac lákal divákov.

„Možno sa mi nejaké skúsenosti z derby budú hodiť, keďže sú to emočne náročné duely, a skúsenosti a chladná hlava bývajú dôležité,“ opisoval Zmrhal. 

„Tešíme sa, že naši fanúšikovia rýchlo vypredali vstupenky do svojho sektora, aj to je signál, že sa blíži niečo výnimočné,“ dodal Zmrhal.

Zápas je označený už tradične ako rizikový.

Tabuľka

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články