Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Storck, Kalmár či pandémia. Prečo Dunajská Streda dominuje v lige?

Futbalisti DAC Dunajská Streda. (Autor: TASR)
Titanilla Bőd|Publikované 29. okt 2020 o 07:16

Päť dôvodov, prečo sú žlto-modrí úspešní.

DUNAJSKÁ STREDA. Po polovici základnej časti futbalovej Fortuna ligy je na prvom mieste DAC Dunajská Streda s dvojbodovým náskokom pred Slovanom Bratislava.

Dunajská Streda už štvrtú sezónu za sebou bojuje o miesto v európskych pohároch, ale prvý raz vedie tabuľky Fortuna ligy. Prečo sa im tak darí?

Prinášame päť dôvodov, prečo sú žlto-modrí úspešní, a dva varovné signály, prečo nemôžu poľaviť.

1. Žiadne oslabenie

Vakoun Issouf Bayo, Tomáš Huk, Ľubomír Šatka, Matej Oravec, Kristopher Vida. Čo majú títo hráči spoločné? Zviditeľnili sa vo Fortuna lige, patrili medzi opory Dunajskej Stredy a vďaka tomu sa dostali do zahraničných klubov.

Čo však bolo posunom pre ich individuálnu kariéru a príjmom do klubovej kasy, znamenalo oslabenie mužstva.

V predchádzajúcich prestupových obdobiach z DAC vždy odišiel aspoň jeden kľúčový hráč bez toho, aby prišla zaňho adekvátna náhrada.

Vlani v januári to bol strelec Bayo, v lete obrancovia Šatka a Huk, začiatkom tohto roka zase defenzívny štít Oravec a šikovný krídelník Vida.

Toto leto však DAC neopustila žiadna z opôr. Naopak, vedenie klubu získalo natrvalo dvoch hráčov, ktorí boli na hosťovaní a veľmi sa osvedčili: Andrása Schäfera z FC Janov a Andriju Baliča z Udinese.

2. Tréner Storck

Tréner DAC Bernd Storck. (Autor: TASR)

Začiatkom januára vedenie Dunajskej Stredy nečakane vyhodilo obľúbeného a úspešného trénera Petra Hyballu. Mužstvo namiesto neho prebral Portugalčan Hélder Cristováo.

Rýchlo sa ukázalo, že to bol chybný ťah. DAC dostával v príprave nakladačky (prehral 0:5 s druholigovým Brnom, aj s Mladou Boleslavou). Hráči boli zmätení.

Po tom, ako si prácne osvojili Hyballov náročný gegenpressing, mali prejsť na úplne iný štýl. Ale nechápali, čo od nich tréner vlastne chce. Povrávalo sa, že ani intenzita tréningov nebola ideálna.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.