Max Verstappen

Holandsko

Red Bull

nedokončil

MELBOURNE. Charles Leclerc na Ferrari sa stal suverénnym víťazom Veľkej ceny Austrálie.

Na pódiu v tretích pretekoch tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta F1 skončili druhý Mexičan Sergio Perez z Red Bullu a tretí Brit George Russell na Mercedese.

Leclercov tímový kolega Carlos Sainz vypadol už v úvode pretekov. Predčasne skončil aj Max Verstappen, ktorý mal podobne ako v úvodných pretekoch problémy s pohonnou jednotkou.

Pre 24-ročného Leclerca to bolo druhé víťazstvo v sezóne, keď triumfom nadviazal na prvenstvo v kvalifikácii, rovnako ako na prvom podujatí sezóny v Bahrajne. Po štvrtom triumfe v kariére výrazne navýšil náskok na čele priebežného poradia sezóny 2022.

Druhé pódiové umiestenie v kariére a prvé "ozajstné" dosiahol Brit George Russell. Tretím miestom vybojoval svoje prvé pódium vo farbách Mercedesu.

Prvé v kariére zažil v sezóne 2021 na VC Belgicka, na ktorej sa však odjazdilo iba jedno hodnotené kolo a udeľovali sa iba polovičné body.

Leclerc získal v Melbourne 26 bodov, keďže odjazdil aj najrýchlejšie kolo. V sezóne nazbieral už 71 bodov.

Priebeh VC Austrálie 2022:

Monačan si svoju druhú pole position v sezóne postrážil a vydareným štartom sa udržal pred Verstappenom. Prvé kolo vyšlo Hamiltonovi, ktorý sa z piateho miesta dostal pred Norrisa aj Pereza.

O najdramatickejší moment úvodu pretekov sa postaral Sainz, ktorý po nevydarenej kvalifikácii a štarte z 9. miesta neudržal v 2. kole monopost na trati a po výjazde do štrku sa pre neho preteky skončili.

Na trať prišlo safety car, ktorého prvú prítomnosť žiadny z pretekárov nevyužil na prezutie.

V 10. kole Perez využil systém DRS a na rovinke sa dostal cez Hamiltona. Na čele sa ustálilo poradie Leclerc - Verstappen - Perez.

Hamilton sa po návšteve boxov v 24. kole vrátil na trať pred Pereza, ktorý si po ďalšom vzájomnom súboji vybojoval 3. priečku a následnú snahu Hamiltona o odvetu zabrzdila ďalšia prítomnosť bezpečnostného vozidla.

Safety car prišiel na trať po tom, ako Sebastian Vettel na okamih stratil kontrolu nad monopostom, vrazil do bariéry a musel odstúpiť.

Vyťažil z toho Russell, ktorý rýchlo prezul a ocitol sa na 3. mieste pred Perezom.

Bezprostredne po reštarte druhý Verstappen zatlačil na lídra Leclerca, ktorý si však dokázal udržať pozíciu.

Holanďan živil šancu na úspech do 39. kola, v ktorom mu zlyhal pohonný agregát a už druhýkrát v sezóne musel predčasne odstúpiť.

Leclerc bol na prvom mieste suverénny, jeho náskok na druhého Pereza postupne narastal a v závere pretekov bol vyše 20-sekundový. Tretie miesto si za Perezom udržal Russell pred tímovým kolegom Hamiltonom.

Sezóna F1 bude pokračovať o dva týždne Veľkou cenou Emilia Romagna na okruhu v talianskej Imole.

Pretekom bude predchádzať kvalifikačný šprint, štart VC je na programe v nedeľu 24. apríla o 15.00 SELČ.

Hlasy po pretekoch:

/zdroj: Sport 2/

Charles Leclerc, víťaz: "Máme skvelý monopost. Bol som prekvapený jeho vynikajúcou rýchlosťou od prvého do posledného kola. Trochu som zneistel po reštarte pretekov po odchode safety caru, ale inak bolo všetko v poriadku. Sú to ešte len tretie preteky v sezóne, takže je ešte veľa času a pretekov pred nami. Som však veľmi rád, že máme dobré auto."

Sergio Perez, 2. miesto: "Dnes to nebol náš deň. Druhým miestom sme síce získali nejaké body, ale stratili sme Maxa. To je veľká škoda. Verím, že nás podobné výsledky nebudú prenasledovať v ďalšom priebehu sezóny."

George Russell, 3. miesto: "Dvakrát hralo šťastie v náš prospech. My sme Mercedes a nikdy sa nevzdávame. Verím, že sa znovu vrátime, no vieme, že to bude nejaký čas trvať. Všetci však pracujú tvrdo a verím, že výsledky sa dostavia."