Zadlžená Nitra nemá ani štadión, bude hrať po 67 rokoch medzi amatérmi

Futbalisti FC Nitra - ilustračná fotografia.
Futbalisti FC Nitra - ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
Sportnet, pf|27. máj 2021 o 14:47 (aktualizované 28. máj 2021 o 13:00)

Nitriansky klub nedostane licenciu.

NITRA. Posledný tím Fortuna ligy FC Nitra a 2. ligy FK Poprad nedostali od prvostupňového orgánu licenčného konania (POLK) licencie na nasledujúcu sezónu.

Oba kluby mali možnosť voči tomuto rozhodnutiu sa do 12. mája 2021 odvolať. Právo využili len zástupcovia nitrianskeho klubu.

V štvrtok zasadal odvolací orgán licenčnej komisie (OOLK), ktorý napokon pre mužský tím FC Nitra licenciu na sezónu 2021/2022 neudelil.

Zadlžený klub a bez štadióna

Nitriansky klub nesplnil licenčné podmienky, a preto v nasledujúcej sezóne nebude hrať profesionálnu súťaž.

Informovala o tom RTVS na sociálnej sieti, potvrdil to manažér klubového licenčného systému Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Milan Vojtek.

Klub podľa neho nedodal zmluvu a používaní futbalového štadióna a nemá uhradených niekoľko splátok.

Zadlžená Nitra preto nedostane licenciu pre profesionálne súťaže, čo pre klub znamená pád až do tretej ligy. Tú hral klub naposledy v roku 1954, čiže pred 67 rokmi.

Problém aj s odvolaním

Smernica klubového licenčného systému SFZ predpisuje a ukladá povinnosti, ktoré musia kluby a ich družstvá splniť, ak chcú súťažiť v príslušných súťažiach.

Nitrania nesplnili minimálne požiadavky infraštruktúrnych a finančných kritérií, navyše sa v kuloároch hovorilo, že podali odvolanie neskoro.

„Pred tým, ako členovia OOLK začali rozhodovať o podaných odvolaniach, rokovali, či k samotnému úkonu vôbec príde. Nitrania nepodali odvolanie tak, ako mali, to znamená doporučenou poštou a najneskôr do 12. mája. Podali ho prostredníctvom kuriéra, ktorý ho na SFZ doručil 13. mája na obed.

Napokon odvolací orgán ale došiel k názoru, že je známa aktuálna pandemická situácia a s tým spojené obmedzené fungovanie pošty. Odvolací orgán teda akceptoval spôsob doručenia odvolaní A-tímu mužov, žien a Futbalovej akadémie a členovia OOLK ich prerokovali,“ povedal pre web SFZ manažér klubového licenčného systému zväzu Milan Vojtek.

Na základe preverenia odvolacej dokumentácie FC Nitra bola pre OOLK vypracovaná podkladová správa.

„Odvolací orgán dospel k tomu, že vyhovel odvolaniu ohľadne Futbalovej akadémie, I. ligy žien a nevyhovel odvolaniu, týkajúceho sa udelenia licencie pre Fortuna ligu a klubové súťaže UEFA,“ s konštatoval Vojtek.

Nitre priťažili aj pokuty pre hráčov

Vojtek následne prezradil aj dôvody tohto rozhodnutia:

„Prvý dôvod je, že chýbala zmluva o prenajme štadióna na nasledujúcu licenčnú sezónu. Klub predložil iba žiadosť o obnovenie certifikátov a pasportov štadiónov, na ktorých hrávajú ženy, mládež a muži. Podľa zástupcu klubu bol podpísaný dodatok doterajšej nájomnej zmluvy, ale tento súčasťou odvolacej dokumentácie klubu nebol.

Z tohto dôvodu neboli splnené požiadavky infraštruktúrnych licenčných kritérií. V smernici sa jednoznačne píše, že ak klub alebo žiadateľ o licenciu nevlastní štadión, musí predložiť platnú nájomnú zmluvu na celú nasledujúcu licenčnú sezónu, čo sa nestalo, povedal.

Druhým dôvodom neudelenia licencie boli nesplnené požiadavky finančných licenčných kritérií. Klub podľa odvolacieho orgánu nepreukázal, že nemá záväzky po lehote splatnosti voči hráčom a zamestnancom.

Tu bolo problematických oblastí viac, ale asi najviac zarezonovali pokuty, udelené viac ako desiatke hráčov. Toto OOLK posúdil ako konanie v rozpore s platným právnym poriadkom Slovenskej republiky a zároveň ako účelové konanie v rozpore s dobrými mravmi.

Ďalšia vec je, že viacerí zamestnanci boli síce vyplatení, ale bolo to koncom apríla alebo do 10. mája, a to bez akéhokoľvek súhlasu zamestnancov s takýmto vyplatením. Pretože, ak sa to udialo po 31. marci, tak je na to potrebná vzájomná dohoda alebo splátkový kalendár, čo klub neurobil.

Nitra vyplatila viacero hráčov, no neskoro

Prečo Nitre nepomohlo, ak vyplatila niekoľkých zamestnancov a hráčov?

OOLK kvitoval, že klub viacerých hráčov vyplatil, ale nepostupoval podľa toho, ako to ukladá smernica klubového licenčného systému. Podľa jej znenia je takáto platba naďalej považovaná za záväzok po lehote splatnosti, ak hráč či zamestnanec klubu pred 31. marcom nepodpísal súhlas, že dlžná suma bude vyplatená v neskoršom termíne.

Nič na tom nemení ani skutočnosť, že tento rok, kvôli pretrvávajúcej pandémii koronavírusu, UEFA umožnila odloženie splatenia až 15 percent záväzkov po lehote splatnosti až do 30.6.2021.

V prípade dvoch zdravotných poisťovní boli splátkové kalendáre uzatvorené až po 31. marci, o čom svedčí aj dokumentácia, ktorú klub predložil na odvolacie konanie,“ ozrejmil Vojtek.

„Klub zároveň nesplnil ani požiadavky infraštruktúrnych a finančných licenčných kritérií, ktoré v rovnakom rozsahu platia aj pre udelenie licencie pre II. ligu mužov,“ uvádza sa v oficiálnej zápisnici OOLK.

Hrať stále môžu ženy a deti

OOLK vyhovel odvolaniu FC Nitra pre Futbalovú akadémiu a I. ligu žien.

„Licenciu pre najvyššiu domácu súťaž a klubové súťaže UEFA vytvorila UEFA a my sme si ju museli adaptovať do našich podmienok. Ale licenciu pre mládež udeľujeme podľa smernice SFZ o licenčnom systéme mládeže, ktorá nenarába s dátumom 31. marec.

Smernica hovorí, že v čase konania o udelenie licencie, čo je aktuálne od 30. novembra 2020 do 31. mája 2021, musí klub preukázať, že nemá záväzky po lehote splatnosti voči zamestnancom, trénerom mládeže a voči daňovým a sociálnym inštitúciám, čo sa aj stalo.

V tomto prípade nevadí, že zamestnanci v FC Nitra boli vyplatení počas apríla a mája, pretože licenčné konanie skončí 31. mája.

Čo sa týka žien, tam klub preukázal, že požiadal o obnovenie certifikátov a pasportov ihrísk, na ktorých hrajú ženy a mládež, že nemá profesionálne hráčky a zamestnanci chýbajúci v elektronickom module licenčných konaní (systém pre licenčné konanie klubov Fortuna ligy) boli dokladovaní v dokumentácii predloženej úseku mládeže SFZ, ktorý zastrešuje aj ženský futbal, ktorý ju preveril a odsúhlasil,“ dodal Vojtek.

Dlhodobé problémy

Klub pod Zoborom má dlhodobé problémy vo vlastníckych štruktúrach, klub sa snažili neúspešne prevziať aj ukrajinskí či nemeckí investori. 

Poslední prevádzkovatelia z Nemecka priniesli viacero známych tvárí, vrátane bývalého slovenského reprezentanta Erika Jendriška, no zákulisné boje napokon plány Nemcov zhatili.

Klub mal problémy v licenčnom konaní, neudelil mu ju ani Prvostupňový orgán licenčného konania (POLK). Klub mal mať problém aj pri podaní odvolania. 

Nitra sa v uplynulej sezóne nezachránila v najvyššej súťaži, v tabuľke Fortuna ligy skončila posledná. Mala spadnúť do druhej ligy, na úkor neudelenia licencie sa zachránil trinásty Bardejov.

Na situáciu klub dosiaľ oficiálne nereagoval a nevydal žiadne stanovisko.

Nachádzate sa tu: