Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Košice bude viesť futbalový svetobežník. Začína sa tu niečo nové, vraví

Jozef Vukušič. (Zdroj: Daniel Dedina)
Daniel Dedina|12. mar 2021 o 12:15

Premiéru absolvuje vo východoslovenskom derby.

AKTUALIZOVANÉ O 17:50

Košice hlásia ďalšiu výraznú posilu. Po hráčskych i funkcionárskych zmenách v FC Košice sa mení aj zloženie realizačného tímu ambiciózneho druholigistu, ktorý sa netají postupovými ambíciami.

Novým hlavným trénerom mužstva sa stal JOZEF VUKUŠIČ, ktorý bol od začiatku roka v pozícii konzultanta klubu.

Jeho asistentmi budú Ivan Lapšanský a Rudolf Urban, do pozície trénera brankárov sa vracia doterajší hlavný tréner Branislav Benko.

„Veľmi si túto šancu vážim, projekt ma zaujal. Začína tu niečo nové a verím, že to bude fungovať,“ povedal Vukušič po skončení piatkového tréningu.

Zápasovú premiéru absolvuje už túto sobotu vo východoslovenskom derby proti Bardejovu.

Vášmu tímu patrí v druhej lige piate miesto. S akými zámerom prichádzate do FC Košice?

Pozeráme sa na to z dlhodobejšieho hľadiska. Kľúčová bude pre nás budúca sezóna, v nej by sme chceli hrať o postup do Fortuna ligy. V tejto prebiehajúcej nemáme situáciu vo vlastných rukách, závisí to od toho, ako budú hrať naši súperi.

Čo bude prioritou v aktuálnom ročníku?

Máme pred sebou veľa roboty, z hľadiska kádra i infraštruktúry v rámci klubu. Budem spokojný s tým, ak pred štartom prípravy na novú sezónu bude všetko pripravené na to, aby sme mohli ísť za svojim cieľom.

Na ako dlho ste podpísali kontrakt?

Zmluvu budem mať na nasledujúcu sezónu, plus opciu na ďalšie dve v lige. V sobotu v zápase proti Bardejovu už budem môcť sedieť na lavičke.

Má zásluhu na vašom angažovaní športový riaditeľ klubu Ján Kozák st.?

Áno. Rozprávali sme sa spolu, čo sa tu bude diať. Sú to zaujímavé veci - nový štadión, vyrásť má akadémia. Našli sme spoločnú reč a na spoluprácu sa teším.

Nový košický tréner Jozef Vukušič (druhý zľava) pozorne sleduje svojich zverencov. (Autor: Daniel Dedina)

Čo hovoríte na súčasný hráčsky káder?

Je v ňom potenciál. Sú tu kvalitní hráči, takisto prvé lastovičky z vlastnej mládeže. Mužstvo bude potrebné doplniť. Kvôli cieľom, ktoré máme.

Niektorí hráči prišli už v zime a myslím si, že ide o zaujímavých futbalistov. Či už je to Pačinda, Václav alebo legionári. Máme dostatok času na to, aby sme si mužstvo otestovali. V lete sa budeme usilovať o to, aby do kádra pribudli ďalší hráči.

Do slovenského futbalu sa vraciate po vyše piatich rokoch. Naposledy ste pôsobili v Južnej Afrike. Môžu sa v tíme objaviť aj posily z tohto kontinentu?

Obzeráme sa všetkými smermi, aj do Afriky. Vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete som trochu skeptický. Ak sa však naskytne nejaká možnosť, radi ju využijeme.

O vašom návrate do Košíc sa šepkalo už dlhšie. Prečo preberáte mužstvo až po štvrtom kole odvetnej časti súťaže?

Pre situáciu s covidom sa skončilo moje pôsobenie v Afrike neštandardne. Túžil som ísť domov za rodinou, ale klub chcel aby som zostal.

Štyri-päť mesiacov sa nehralo, v klube navyše došlo k výmene majiteľov a museli sme dotiahnuť technické záležitosti.

Vukušič už v minulosti Košice trénoval. Ešte pod značkou FC VSS. (Autor: TASR)

Šlo už o vašu tretiu trénerskú misiu v africkom futbale. Ako ju hodnotíte?

Boli to dve veľmi zaujímavé sezóny. Juhoafrická liga je suverénne najlepšia na africkom kontinente. Sú v nej veľmi silné mužstvá a kvalitní hráči, väčšinou reprezentanti rôznych afrických krajín.

Divácky záujem je obrovský a vynikajúca je aj infraštruktúra. Zápasy sa hrávajú na štadiónoch, ktoré hostili majstrovstvá sveta v roku 2010. Ak by nenastala pandémia, zmluvu by som zrejme dodržal.

Juhoafrická republika je krásna, ale aj nebezpečná krajina. Aký dojem na vás urobila?

Strávil som tam už päť rokov a videl som všetko. Durban i Kapské mesto sú krásne mestá, zažil som aj vnútrozemie, ktoré má svoje špecifiká.

Myslím si, že u nás často prevláda veľmi skreslený pohľad na Južnú Afriku. Je tam vysoká životná úroveň a rozvinutá infraštruktúra. Bol som aj na nebezpečnejších miestach a nič sa mi nestalo.

Na túto krajinu mám len tie najlepšie spomienky. S mnohými kamarátmi som naďalej v kontakte.

V AmaZulu ste viedli krajana Miloša Lačného. Vraj ste ho lanárili aj do Košíc.

Bavili sme sa o tom, aj jeho to oslovilo. Momentálne však hrá za Sereď a uvidíme, čo bude ďalej. V hre sú aj ďalší zaujímaví hráči.

Trénovali ste už v piatich zahraničných krajinách. Nehrozí, že v prípade zaujímavej ponuky odídete z Košíc predčasne?

Sústredím sa na súčasnú prácu a nad ničím iným nešpekulujem. Košická ponuka mi prišla vhod zo súkromného hľadiska i preto, čo tu ide vyrásť.

Začíname na zelenej lúke, ale verím, že okrem štadióna a akadémie budeme mať aj dobré mužstvo. To je moja úloha.

Košičania mali doposiaľ problém so strieľaním gólov. Z vedúcej pätice tímov ich máte na konte suverénne najmenej. Dá sa očakávať zmena?

Mužstvo treba určite posilniť, aby sa na jednotlivých postoch vytvorila konkurencia. Postúpiť nie je ľahká vec, potrebné sú aj skúsenosti.

Momentálne pracujeme s tým, čo máme k dispozícii. Zároveň to bude test, s ktorými hráčmi môžeme počítať ďalej.

Vizitka Jozefa Vukušiča

Päťdesiatšesťročný rodák z neďalekého Perína v minulosti za Košice hrával, neskôr bol športovým riaditeľom klubu i trénerom. Na Slovensku viedol aj Ličartovce, Ružomberok, Trnavu a Nitru.

Bohaté skúsenosti má so zahraničným futbalom, pôsobil v Nemecku, Južnej Afrike, Líbyi, Kazachstane i Lotyšsku.

Pred návratom do Košíc bol Vukušič trénerom účastníka najvyššej juhoafrickej súťaže AmaZulu FC, kde vlani v auguste skončil. S podceňovaným Polokwane sa mu predtým podarilo obsadiť výborné piate miesto.Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články