Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Favoritkami semifinále Rusky a Číňanky

SITA|Publikované 25. apr 2008 o 14:36

BRATISLAVA 25. apríla (SITA) - Favoritkami víkendových semifinálových zápasov svetovej skupiny Pohára federácie 2008 tenisových reprezentačných družstiev žien sú domáce tímy Ruska, ktoré bude hostiť USA, ...

BRATISLAVA 25. apríla (SITA) - Favoritkami víkendových semifinálových zápasov svetovej skupiny Pohára federácie 2008 tenisových reprezentačných družstiev žien sú domáce tímy Ruska, ktoré bude hostiť USA, a Číny proti Španielsku. V rovnakom termíne 26.- 27. apríla sú na programe štyri plus štyri súboje o účasť vo svetovej skupine a II. svetovej skupine 2009. O druhú osmičku budú hrať aj Slovenky proti Uzbekistanu, a to v Bratislave na antuke pod zatiahnutou strechou v Sibamac aréna NTC.

Ako bolo známe už dávnejšie, v moskovskom semifinále proti najvyššie nasadenému Rusku nebudú na antuke v Malej športovej aréne Lužniki americkej kapitánke Zine Garrisonovej k dispozícii Serena a Venus Williamsové. K absentérkam napokon pribudla aj Lindsay Davenportová, zatiaľ čo Ashley Harkleroadová sa zotavuje po operácii. Hostky so zostavou Vania Kingová, Ahsha Rollová, Madison Brenglová (žiadna z nich nefiguruje v prominentnej stovke singlového hodnotenia WTA Tour) a deblová špecialistka s juhoafrickým pôvodom Liezel Huberová len ťažko môžu dúfať v revanš obhajkyniam trofeje za vlaňajšie semifinále zo Stowe (2:3).

Zverenkyne Šamila Tarpiščeva vedené členkami hornej desiatky renkingu, Svetlanou Kuznecovovou a Annou Čakvetadzeovou, by si mali poradiť aj bez Marie Šarapovovej, ktorá vôbec nepatrí k milovníčkam najpomalšieho podkladu: predminulú nedeľu získala vo finále proti Dominike Cibulkovej v Amelia Island na Floride svoj prvý titul na tomto povrchu. Rusky síce v historickej bilancii prehrávajú 2:4, ale po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu majú štatistiku 2:1 a uspeli v ostatných dvoch vzájomných dueloch s historicky najúspešnejším tímom PF (17 triumfov, naposledy však v roku 2000). Namiesto zranenej Dinary Safinovej bola povolaná Vera Zvonarevová, finalistka z Charlestonu.

"Od dievčat vyžadujem, aby vybehli na dvorec a nehrali proti Ruskám či konkrétnym menám, ale bojovali bez prihliadania na okolnosti, ktoré sú papierovo v náš neprospech," povedala kapitánka Američaniek Z. Garrisonová, ktorá po tejto sezóne odovzdá funkciu Mary Joe Fernanadezovej. Spoločnú deblovú svetovú jednotku Huberovú, ktorá naposledy hrala za rodnú JAR v sezóne 2003, čaká debut v drese USA: "Som naozaj poctená tým, že som sa dostala do družstva."

Porovnateľne oslabené ako USA, bez Anabel Medinovej-Garriguesovej, jej predpokladateľnej deblovej partnerky Virginie Ruanovej-Pascualovej, ale aj Lourdes Domínguezovej-Linovej vyrukujú päťnásobné šampiónky Španielky (štvrté semifinále z ostatných piatich ročníkov) v Číne, ktorá sa usiluje o premiérový prienik do rozhodujúceho stretnutia. Pre ambicióznu hostiteľskú krajinu OH 2008 by nemali byť v Pekingu na tvrdom povrchu Rebound Ace nezdolateľnou prekážkou ani pri nútenej pauze Na Li, takže kapitán Hong-wei Jiang skonštatoval: "Toto je naša obrovská príležitosť, hoci na strane súperiek sú skúsenosti." Čína pokorila výber z Pyrenejského polostrova už v úvodnom vzájomnom stretnutí pred 14 rokmi na neutrálnej brazílskej pôde pri vtedajšom inom formáte PF. "Sme síce bez Anabel a ďalších hráčok, ale stále disponujeme silným tímom, ktorý nemá čo stratiť a môže veľa získať," upozornil kapitán hostiek M. Margets-Lobato.

V zápasoch o účasť medzi elitou sľubujú vyrovnaný a atraktívny priebeh súboje víťaza ročníka 2006 Talianska proti Ukrajine so singlovo renomovanými víťazkami štvorhry na Australian Open 2008, Aľonou a Katerynou Bondarenkovými (Julia Vakulenková žiada o španielske občianstvo) v Olbii, i Japonska s Francúzskom, ktoré v Tokiu je bez štrajkujúcej Marion Bartoliovej a maródujúcej Tatiany Golovinovej, ale do kádra sa vrátila niekdajšia jednotka renkingu Amélie Mauresmová. Premožiteľky Sloveniek z februárového brnianskeho zápasu, Češky, cestovali do Izraelu vedeného Šahar Peerovou. Hostky by nemuseli ťahať v Ramat Hašarone za kratší koniec, hoci nástupca Aleša Kodata na lavičke, Petr Pála, je bez Nicole Vaidišovej, ktorá dala dočasne prednosť individuálnym cieľom. Singlový debut absolvuje talentovaná Petra Kvitová, zverenkyňa slovenského kouča Mateja Liptáka. Výhodu domáceho prostredia v Buenos Aires by proti Nemkám už aj s Martinou Müllerovou v nominácii mohli využiť Argentínčanky.

V súpereniach o II. svetovú skupinu vopred bola očakávaná neprítomnosť Justine Heninovej v Monse v belgickom družstve, ktoré si však proti Kolumbii aj tak môže trúfať. Rakúsko na rozdiel od februára môže rátať v Dornbirne so Sybille Bammerovou (aktuálne traumatizovaná ťažkou chorobou otca), Tamirou Paszekovou (čerstvo zmenila osobného trénera) a vzhľadom na limitované možnosti Švajčiarska (chýba Timea Bacsinszká) aj s úspechom. V balkánskom derby proti Chorvátkam sú v Záhrebe jednoznačnými favoritkami víťazky budapeštianskeho turnaja I. skupiny euroafrickej zóny Srbky s hviezdnym duom Ana Ivanovičová, Jelena Jankovičová.


Program víkendových zápasov semifinále Pohára federácie 2008 tenisových reprezentačných družstiev žien a stretnutí o účasť vo svetovej skupine a II. svetovej skupine ročníka 2009:


Semifinále:

RUSKO - USA (bilancia 2:4, z toho 2:1 po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu)

(Moskva, Malá športová aréna Lužniki, antuka v hale, kapacita 6480 divákov)

Sobota (12.00 h SELČ):

Anna Čakvetadzeová - Vania Kingová

Svetlana Kuznecovová - Ahsha Rollová

Nedeľa (11.00 h SELČ):

Svetlana Kuznecovová - Vania Kingová

Anna Čakvetadzeová - Ahsha Rollová

Jelena Vesninová, Vera Zvonarevová - Liezel Huberová, Vania Kingová

Nominácie:

Rusko: Svetlana Kuznecovová (4. vo svetovom rebríčku dvojhry, 60. vo štvorhre), Anna Čakvetadzeová (7. / 79.), Vera Zvonarevová (14. / 131.), Jelena Vesninová (44. / 30.), kapitán: Šamil Tarpiščev

Spojené štáty americké: Vania Kingová (115. / 43.), Ahsha Rollová (145. / 383.), Madison Brenglová (249. / 431.), Liezel Huberová (- / +1.), kapitánka: Zina Garrisonová


ČÍNA - ŠPANIELSKO (bilancia 1:0)

(Peking, International Tennis Center, tvrdý povrch Rebound Ace v hale, kapacita 3000 divákov)

Sobota (8.00 h SELČ):

Šuai Peng - Carla Suárezová-Navarrová

Jie Ženg - Nuria Llagosterová-Vivesová

Nedeľa (8.00 h SELČ):

Šuai Peng - Nuria Llagosterová-Vivesová

Jie Ženg - Carla Suárezová-Navarrová

Zi Jan, Jie Ženg - María-José Martínezová-Sánchezová, Arantxa Parrová-Santonjová

Nominácie:

Čína: Šuai Peng (68. /25.), Zi Jan (42. / 14.), Tian-tian Sun (198. / 24.), Jie Ženg (206. / 26.), kapitán: Hong-wei Jiang

Španielsko: Nuria Llagosterová-Vivesová (76. / 80.), Carla Suárezová-Navarrová (132. / 161.), María-José Martínezová-Sánchezová (151. / 74.), Arantxa Parrová-Santonjová (342. / 67.), kapitán: Miguel Margets-Lobato


O účasť vo svetovej skupine:

TALIANSKO - UKRAJINA (bilancia 1:0)

(Olbia, Geovillage, antuka vonku, kapacita 2500 divákov)

Sobota (14.00 h SELČ):

Francesca Schiavoneová - Maria Korytcevová

Flavia Pennettová - Aľona Bondarenková

Nedeľa (12.00 h SELČ):

Francesca Schiavoneová - Aľona Bondarenková

Flavia Pennettová - Maria Korytcevová

Sara Erraniová, Karin Knappová - Aľona Bondarenková, Kateryna Bondarenková

Nominácie:

Taliansko: Francesca Schiavoneová (22. / 59.), Flavia Pennettová (29. / 37.), Karin Knappová (36. / 168.), Sara Erraniová (61. / 140.), kapitán: Corrado Barazzutti

Ukrajina: Aľona Bondarenková (19. / 15.), Kateryna Bondarenková (48. / 16.), Tatiana Perebijnisová (55. / 35.), Maria Korytcevová (59. / 47.), kapitán: Vladimir Bogdanov


JAPONSKO - FRANCÚZSKO (bilancia 1:6)

(Tokio, Ariake Colussium, tvrdý povrch Plexipave v hale, kapacita 10 000 divákov)

Sobota (6.00 h SELČ):

Ajumi Moritová - Amélie Mauresmová

Ai Sugijamová - Virginie Razzanová

Nedeľa (5.00 h SELČ):

Ai Sugijamová - Amélie Mauresmová

Ajumi Moritová - Virginie Razzanová

Ajumi Moritová, Ai Sugijamová - Nathalie Dechyová, Amélie Mauresmová

Nominácie:

Japonsko: Ai Sugijamová (37. / 3.), Akiko Morigamiová (54. / 75.), Aiko Nakamurová (82. / 70.), Ajumi Moritová (102. / 103.), kapitán: Minoru Ueda

Francúzsko: Amélie Mauresmová (21. / 146.), Virginie Razzanová (28. / 872.), Alizé Cornetová (33. / 314.), Nathalie Dechyová (87. / 17.), kapitán: Georges Goven


ARGENTÍNA - NEMECKO (bilancia 1:4)

(Buenos Aires, Pilara Tenis Club, antuka vonku, kapacita 1000 divákov)

Sobota (15.00 h SELČ):

Gisela Dulková - Sabine Lisická

Jorgelina Craverová - Martina Müllerová

Nedeľa (15.00 h SELČ):

Gisela Dulková - Martina Müllerová

Jorgelina Craverová - Sabine Lisická

Betina Jozamiová, María-Emilia Salerniová - Angelique Kerberová, Jasmin Wöhrová

Nominácie:

Argentína: Gisela Dulková (47. / 39.), María-Emilia Salerniová (77. / 133.), Jorgelina Craverová (158. / 127.), Betina Jozamiová (189. / 108.), kapitán: Ricardo Rivera

Nemecko: Martina Müllerová (72. / 48.), Angelique Kerberová (79. / 367.), Sabine Lisická (103. / 542.), Jasmin Wöhrová (- / 63.), kapitánka: Barbara Rittnerová


IZRAEL - ČESKO (bilancia 0:0)

(Ramat Hašaron, Israel Tennis Center - Canada Stadium, tvrdý povrch Acrylic vonku, kapacita 4200 divákov)

Sobota (13.00 h SELČ):

Šahar Peerová - Petra Kvitová

Tzipora Obzilerová - Lucie Šafářová

Nedeľa (12.00 h SELČ):

Šahar Peerová - Lucie Šafářová

Tzipora Obzilerová - Petra Kvitová

Julia Glušková, Šahar Peerová - Iveta Benešová, Květa Peschkeová

Nominácie:

Izrael: Šahar Peerová (18. / 18.), Tzipora Obzilerová (98. / 337.), Julia Glušková (743. / 593.), Chen Astrugová (937. / -), kapitán: Oded Jacob

Česko: Lucie Šafářová (40. / 179.), Iveta Benešová (95. / 31.), Petra Kvitová (100. / 665.), Květa Peschkeová (- / 5.), kapitán: Petr Pála


O účasť v II. svetovej skupine:

BELGICKO - KOLUMBIA (bilancia 1:0)

(Mons, Expo, tvrdý povrch GreenSet v hale, kapacita 2000 divákov)

Sobota (14.00 h SELČ):

Kirsten Flipkensová - Catalina Castaňová

Yanina Wickmayerová - Mariana Duqueová-Marinová

Nedeľa (13.00 h SELČ):

Yanina Wickmayerová - Catalina Castaňová

Kirsten Flipkensová - Mariana Duqueová-Marinová

Debrych Feysová, Caroline Maesová - Catalina Castaňová, Mariana Duqueová-Marinová

Nominácie:

Belgicko: Yanina Wickmayerová (130. / 147.), Caroline Maesová (179. / 173.), Kirsten Flipkensová (192. / 711.), Debrych Feysová (365. / 194.), kapitánka: Sabine Appelmansová

Kolumbia: Catalina Castaňová (119. / 104.), Mariana Duqueová-Marinová (169. / 491.), Alexandra Morenová-Kasteová (831. / 745.), Yuliana Lizarazová (957. / -), kapitán: Ignacio Arroyave


RAKÚSKO - ŠVAJČIARSKO (bilancia 1:1)

(Dornbirn, Messestadion - Halle 6, tvrdý povrch Opticourt v hale, kapacita 2700 divákov)

Sobota (14.00 h SELČ):

Sybille Bammerová - Emmanuelle Gagliardiová

Tamira Paszeková - Patty Schnyderová

Nedeľa (11.30 h SELČ):

Sybille Bammerová - Patty Schnyderová

Tamira Paszeková - Emmaneulle Gagliardiová

Yvonne Meusburgerová, Melanie Klaffnerová - Emmanuelle Gagliardiová, Patty Schnyderová

Nominácie:

Rakúsko: Sybille Bammerová (24. / 483.), Tamira Paszeková (46. / 853.), Yvonne Meusburgerová (85. / 341.), Melanie Klaffnerová (310. / 250.), kapitán: Alfred Tesar

Švajčiarsko: Patty Schnyderová (12. / 90.), Emmanuelle Gagliardiová (140. / 92.), Stefanie Vögeleová (200. / 251.), kapitán: Rolf Bühler (Švajčiarsko napokon nominovalo len tri hráčky)


SLOVENSKO - UZBEKISTAN (bilancia 0:0)

(Bratislava, Sibamac aréna NTC, antuka v hale, kapacita 4000 divákov)

Sobota 26. apríla (16.00 h SELČ):

Magdaléna Rybáriková - Akgul Amanmuradovová

Dominika Cibulková - Iroda Tuľaganovová

Nedeľa 27. apríla (16.00 h SELČ):

Dominika Cibulková - Akgul Amanmuradovová

Magdaléna Rybáriková - Iroda Tuľaganovová

Dominika Cibulková, Janette Husárová - Akgul Amanmuradovová, Iroda Tuľaganovová

Nominácie:

Slovensko: Dominika Cibulková (31. / 458.), Magdaléna Rybáriková (167. / 994.), Kristína Kučová (448. / 624.), Janette Husárová (1048. / 28.), kapitán: Mojmír Mihal

Uzbekistan: Akgul Amanmuradovová (67. / 99.), Iroda Tuľaganovová (327. / 434.), Vlada Jekšibarovová (364. / 712.), Albina Chabibulinová (893. / -), kapitán: Samuk Abidov


CHORVÁTSKO - SRBSKO (bilancia 1:0, Srbsko ešte ako bývalá Juhoslávia)

(Záhreb, Dom športov, tvrdý povrch RuKortHard v hale, kapacita 3000 divákov)

Sobota (15.30 h SELČ):

Jelena Kostaničová-Tošičová - Ana Ivanovičová

Nika Ožegovičová - Jelena Jankovičová

Nedeľa (11.30 h SELČ):

Nika Ožegovičová - Ana Ivanovičová

Jelena Kostaničová-Tošičová - Jelena Jankovičová

Jelena Kostaničová-Tošičová, Sanda Mamičová - Ana Ivanovičová, Jelena Jankovičová

Nominácie:

Chorvátsko: Nika Ožegovičová (150. / -), Jelena Kostaničová-Tošičová (152. / 98.), Ana Vrljičová (243. / -), Sanda Mamičová (386. / -), kapitán: Goran Prpič

Srbsko: Ana Ivanovičová (2. / 927.), Jelena Jankovičová (5. / 123.), Ana Jovanovičová (268. / 573.), Teodora Mirčičová (273. / 169.), kapitán: Dejan Vraneš


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.