Daniel Ricciardo oslavuje víťazstvo na Veľkej cene Číny.
Daniel Ricciardo oslavuje víťazstvo na Veľkej cene Číny. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|15. apr 2018 o 10:07

Na druhom mieste skončil Valtteri Bottas na Mercedese, tretiu pozíciu obsadil Kimi Räikkönen na Ferrari.

8.Sebastian VettelNemeckoFerrari+ 35,286 s

ŠANGHAJ. Austrálsky pretekár Daniel Ricciardo triumfoval na Veľkej cene Číny, tretích pretekoch seriálu majstrovstiev sveta Formuly 1.

Jazdec tímu Red Bull síce obsadil v kvalifikácii až 6. priečku, no sústredeným výkonom obohateným o viacero efektných predbiehacích manévrov sa v hlavných pretekoch prepracoval na prvé miesto.

Dvadsaťosemročný Ricciardo vyťažil z výjazdu bezpečnostného vozidla približne v polovici pretekov, keď ho vedenie tímu povolalo do boxov a namiesto stredne tvrdých pneumatík mu naordinovalo mäkké.

Rodák z Perthu dosiahol šieste víťazstvo v F1, prvé od Veľkej ceny Azerbajdžanu v júni minulého roka.

Mercedes je stále bez víťazstva

Druhú priečku obsadil Valtteri Bottas na Mercedese, nemecký tím tak stále zostáva v tejto sezóne bez víťazstva. Tretí bol Kimi Räikkönen na Ferrari.

6

• víťazstvo v seriáli MS F1 dosiahol Daniel Ricciardo.
  • Vyhral prvý ra od veľkej ceny Azerbajdžanu v júni minulého roka.

Nemec Sebastian Vettel, víťaz úvodných dvoch pretekov sezóny, skončil až ôsmy po tom, ako doňho pri snahe o predbehnutie narazil Holanďan Max Verstappen.

Štvornásobný majster sveta vtedy figuroval na tretej pozícii. Úadujúceho šampióna Lewisa Hamiltona z Veľkej Británie klasifikovali na štvrtej pozícii.

Vettel naďalej vedie seriál s 54 bodmi. Druhý Hamilton má na konte 45 bodov a na tretiu pozíciu sa prebojoval Bottas so 40 bodmi.

"Zdá sa, že v nudných pretekoch nezvíťazím. Toto sme nečakali. Ešte pred 24 hodinami to vyzeralo, že budem štartovať z posledného miesta, ale chlapci boli v kvalifikácii skvelí a stihli mi vymeniť motor," hodnotil Ricciardo.

"Po výjazde safety caru sme rýchlo zareagovali, bolo to rozhodujúce. Veľmi som si užil tieto preteky, vedel som, že na mäkkých gumách môžem získať viac pri brzdení. Vždy, keď dostaneme šancu, snažíme sa z toho vyťažiť maximum."

Najbližšie sa 29. apríla uskutoční Veľká cena Azerbajdžanu, kde bude Ricciardo obhajovať vlaňajšie prvenstvo.

Priebeh pretekov

Víťaz kvalifikácie Vettel odštartoval spoľahlivo, no v prvej zákrute trochu zatvoril tímového kolegu Räikkönena a ten sa prepadol na štvrté miesto.

Toto sme nečakali. Pred 24 hodinami to vyzeralo, že budem štartovať z posledného miesta, ale chlapci boli v kvalifikácii skvelí a stihli mi vymeniť motor.

Daniel Ricciardo, víťaz pretekov

Z piatej na tretiu priečku sa dostal Verstappen, Bottas bol druhý a Hamilton piaty.

Na poradí na čele sa dlho nič nemenilo, až prišli zastávky v boxoch a Bottas sa dostal pred Vettela.

Približne v polovici veľkej ceny sa zrazili dva monoposty Toro Rosso a na trati zostali úlomky, čo znamenalo výjazd bezpečnostného vozidla.

V tíme Red Bull zareagovali a pilotom nasadili mäkké zmesi. Na konci 35. kola nasledoval reštart. Bottas si udržal vedenie, druhý bol Vettel, tretí Hamilton. Krátko na to sa Ricciardo dostal pred Räikkönena na piatu priečku.

Štvrtý Verstappen útočil na Hamiltona, ale ten ho vytlačil mimo trať a mladý Holanďan klesol na piate miesto za tímového kolegu Ricciarda.

Austrálčan bol vo forme a na najdlhšej rovinke v celom seriáli (1,17 kilometra) predbehol Hamiltona. Prakticky okamžite začal dorážať i na Vettela, o chvíľu predviedol úspešný manéver a už bol druhý.

Verstappen zatiaľ predstihol Hamiltona a o pár momentov sa natlačil na Vettela, ale Nemcovi nenechal priestor a obaja dostali hodiny.

V 45. kole sa Ricciardo prebojoval na čelo a poradie bolo nasledovné: Ricciardo, Bottas, Räikkönen, Hamilton, Verstappen, Hülkenberg, Vettel. Verstappen za svoj manéver dostal desaťsekundovú penalizáciu.

Ricciardo jazdil rýchle časy, jeho náskok narastal a víťazstvo mal na dosah.

Verstappen síce ešte predbehol Hamiltona, ale v konečnom dôsledku mu to bolo málo platné. Räikkönen na čerstvejších pneumatikách sa priblížil k Bottasovi, ale z útoku už nič nebolo.

Ricciardo išiel v závere bez problémov a napokon sa radoval z víťazstva.