💡 Tento článok môžete dočítať celý vďaka Toyote
Štyri zápasy, dve výhry a sedem bodov. Program slovenských hokejistov na MS v hokeji 2025 sa prehupol do druhej polovice.
Zverenci trénera Vladimíra Országha živia pred záverečnými troma duelmi v skupine šancu na postup do štvrťfinále.
Ostatné tri zápasy proti Slovinsku (3:1), Rakúsku (2:3 sn) a Francúzsku (2:1) sme hodnotili s expertom Sportnetu bývalým českým hokejistom a televíznym expertom Rostislavom Oleszom.
Podľa toho, čo ste videli, stále pasujete Slovákov medzi kandidátov na postup do štvrťfinále?
Šanca stále je. Zápas s Francúzskom bol vybojovaný, na hráčoch bol vidieť kŕč z povinnosti.
Dnes je ale ťažké povedať, kto je v zápase favorit, to je jednoducho svetový šampionát. Tímy, keď cítia šancu, tak hrajú inak.
Slovákov čaká rozhodujúci zápas s Lotyšmi. Stále majú šancu a koniec koncov, môžu získať body aj proti favoritom skupiny. Či už remízou alebo výhrou v riadnom hracom čase.
Keď sa človek pozrie na majstrovstvá sveta, prekvapenia sa naozaj dejú. Uzatvárať to po štyroch zápasoch v základnej skupine zatiaľ nedáva zmysel. Stále sa tam môže stať čokoľvek.
Slovákov trápia zlé štarty do zápasov. Hráči hovoria o akomsi rešpekte voči súperovi či nervozite. Máte s tým nejakú skúsenosť z vlastnej kariéry?
Vždy, keď vstupujete do zápasu, chcete vyhrať a hokejisti nemajú 15 či 16 rokov. Tlak na úspech tam je, ale keď sa dostanú na majstrovstvá sveta, musia sa s tým vyrovnať.
Ak si to stále pripomínajú a nezahodili to za hlavu už po prvom alebo druhom zápase, je to zlé. Aj to, že sa o tom vôbec bavíme. Majú to niekde vzadu v hlave.
Jednoducho majú hrať zápas, dať do toho maximum a uvidí sa, či to stačilo, alebo bol súper lepší. Ale takto sa sami porážajú a ťahajú dole. To je takéto myslenie – teraz sme favoriti a musíme.
Nejdete hrať zápas s tým, že ho idete prehrať. Chcete vyhrať, spraviť pre to všetko. Toto vysvetlenie od hokejistov ma skôr zaráža. Myslím si, že to počujú niekde zvonku, že to nie je z ich hláv.
Mladá formácia v zložení Dvorský - Chromiak – Honzek proti Francúzsku skórovala. Očakávania od nich sú ale veľké. Podobná situácia bola aj vlani pri Jurajovi Slafkovskom, teraz zažíva čosi podobné Dalibor Dvorský? Viete sa vcítiť do jeho situácie?
Dá sa do toho vcítiť, aj ja som bol líder tímu, napríklad v mládežníckom veku. Tím aj verejnosť sa na vás upínajú. Teraz záleží na tom, ako sleduje sociálne siete, diskusie, tlač, správy okolo seba, ako je vnútorne silný.
Môže sa inšpirovať hráčmi ako Žigo Pálffy. Tí si to nejako pripustili, ale potom šli na ľad, urobili maximum a ťahali tím.
Potrebujú mladí hráči väčšiu pomoc od skúsenejších spoluhráčov?
Hráči si musia pomôcť navzájom. Skúsenejší hráči ako Sukeľ a ďalší musia zobrať začiatok zápasu, prípadne druhú tretinu na seba, aby Dvorský a ostatní mladíci mohli využiť svoje prednosti.
Oni musia byť postavení do pozícií, kde sa cítia ako ryby vo vode. Nemôžeme od nich teraz očakávať góly. Áno, hokej je o góloch a bodoch, ale hráč môže pripraviť šance, vybojovať fauly, vytvárať tlak a pod.
Francúzov Slováci prestrieľali, šance tam boli, ale útoku chýbala ľahkosť. Keď sa pozrieme – štyri zápasy, sedem gólov – to nie je ani priemer dvoch na zápas, a to je v hokeji málo. A keď sa strelecky darí, hrá sa lepšie všetkým.
Tréner Országh pripomínal, že mladým hráčom nemôže naložiť na plecia veľa. Ako im môže v tejto situácii pomôcť realizačný tím?
V tomto prípade musia byť starší hráči ako pomocná loď, ktorá vynesie raketoplán na obežnú dráhu.
Na takomto turnaji musia hrať ako jeden tím a na mladíkov nemôže byť vyvíjaný tlak. Oni musia hrať uvoľnene a s vášňou, presne tak, ako hral Slafkovský na olympiáde v Pekingu. On bol taký dravý, že mohol byť na ľade neustále. Mal chuť, silu, bol nezastaviteľný a hlavne nečitateľný.
Teraz často vidíme, že mladí hráči sú dobrí, ale zväzovaní systémom. Musia dodržovať herný systém, aby spoluhráči vedeli, čo a ako, ale šport sa vyhráva najmä kreativitou.
Realizačný tím musí dať hráčom určitú voľnosť. Vek v tomto prípade nehrá žiadnu úlohu. Keď ide na šampionát, je to chlap, aj keď má len 20 rokov. Mnohí v tomto veku už majú rodiny.
Nech mu dajú dôveru a bude hrať. Nemusí dať dnes tri góly, ale možno zblokuje strelu, založí útok alebo bude nepríjemný. Postupne si to vybuduje.
Ale keď sa pozrieme na inkasované góly, tak hráči si nepomáhajú a všetci sa do toho len viac zamotávajú, zbytočne o tom hovoria.
Zápasy Slovenska na MS v hokeji 2025
| Skupina A


| Skupina A


| Skupina A


| Skupina A


| Skupina A


| Skupina A


| Skupina A


Po stretnutí s Rakúskom sa rozoberal aj záverečný pokus Michala Krištofa v samostatných nájazdoch. Čo si myslíte o neodpískanom faule, ktorý mohol ovplyvniť zápas?
Kto to videl, vie, že to bol faul. Veľa ľudí sa k tomu vyjadrilo. Na MS sú rozhodcovia z rôznych líg, nie je to jednotné. A tu išlo o jasné podrazenie.
Argumentovať, že to nejak zakončil – nie. Bol to faul. Rozhodca urobil chybu. Stalo sa to na MS v hokeji, kde by sa to stávať nemalo, ale aj rozhodcovia sa učia.
A nikto ani nevie, aké pravidlá vlastne sú. Či si tím môže zobrať výzvu, nemôže, je tam video? Sú tam štyria rozhodcovia a nikto to neodpískal.
Situáciu dobre opísal Boris Valábik, ktorý povedal, že IIHF dala hlavu do piesku. Nie je to o tom, že každý Slovensku krivdí, ale bola to chyba, ktorá ovplyvnila zápas. V nájazdoch ale mali Slováci päť pokusov a premenili iba jeden. Zápas sa mal rozhodnúť skôr.
Ako sa vám zatiaľ pozdávajú výkony českého tímu?
Český tím je niekde inde, vekovo aj skúsenosťami. Keď príde David Pastrňák, je pod obrovským tlakom celého sveta, ale ustojí to. Mladí Slováci sa z toho môžu poučiť.
V zápasoch Česka navyše padajú góly, za tri zápasy skórovali štrnásťkrát a sedem inkasovali. Obrana možno nie je ideálna, ale keď dáte vždy o gól viac, vyhrávate. Je radosť sa na to pozerať, aj keď je to zatiaľ len základná skupina.
Česko má v zostave opäť skúseného Romana Červenku. Čo znamená pre tím a ako by vyzeralo mužstvo bez neho?
Česká republika má šťastie na typy hráčov ako Roman Červenka. Predtým to bol napríklad David Výborný. Hráč, ktorý je na MS už niekoľkokrát, je líder a stále hrá veľmi dobre.
Za posledné desaťročie patrí medzi najlepších hráčov v Európe. Je to nadštandardný, výnimočný hráč. Keď sa pozrieme na jeho skúsenosti a počet odohraných zápasov – je to jednoducho borec.
Rostislav Olesz
Bývalý český hokejista a televízny expert. V 2004 bol sedmičkou draftu do NHL, vybrala si ho Florida. Jednotkou v tom roku bol Alexander Ovečkin, desiaty výber zase Boris Valábik.
V najlepšej lige sveta hral osem rokov za Panthers, Chicago a New Jersey. Väčšinu kariéry strávil v českej extralige, bol kapitánom Vítkovíc.
S českou reprezentáciou má bronz zo ZOH 2006 v Turíne, dvakrát štartoval aj na MS v hokeji.
VIDEO: Najnovšia epizóda podcastu Hokejový BOSS