1:34:43

27.

Ema Hačundová

1:39:18

RÍM. Slovenská chodkyňa Mária Katerinka Czaková obsadila na atletických ME v Ríme na trati 20 km 20. miesto výkonom 1:34:32 h.

V úvodnej disciplíne šampionátu skončila hneď za ňou Hana Burzalová za 1:34:43, tretia zo Sloveniek Ema Hačundová prišla do cieľa na 27. mieste v čase 1:39:18.

Zisk titulu majsterky Európy si na domácej pôde nenechala vziať úradujúca olympijská šampiónka Antonella Palmisanová, ktorá zvíťazila v čase 1:28:08 h.

Tridsaťdvaročná Talianka od úvodu udávala tempo, po polovici trate sa súperkám vzdialila a išla si po tokijskom zlate po druhý titul na vrcholnom podujatí.

Na ME získala druhú medailu, už v roku 2018 v Berlíne dokráčala na bronzovej pozícii.

Na druhom mieste prišla do cieľa ďalšia domáca veteránka, 38-ročná Valentina Traplettiová (1:28:37), bronz získala Ukrajinka Ľudmyla Oľanovská (1:28:48), ktorá na cieľovej čiare predstihla Španielku Lauru Garciovú-Carovú.

Slovenky nastúpili na preteky s taktikou ísť si svoje tempo a už od úvodného kilometra sa nesnažili držať vo vedúcej skupine.

Czaková sa na úrovni 20. miesta pohybovala neustále, na tejto pozícii prešla medzičasom na piatom i pätnástom kilometri.

Burzalová dobre finišovala, na 5 km bola na 30. mieste, na 15 km ešte na 23., aby si na záverečných 5 km vylepšila pozíciu o dve priečky.

"S trénerom sme zvolili opatrnú taktiku. Mala som postupne zrýchľovať, aj sa mi to trochu podarilo. Bola som aj v dobrej skupine, ale nešlo to.

Mala som pocit, že stojím na jednom mieste. S časom nemôžem byť spokojná, dvadsiatym miestom som v podstate potvrdila umiestnenie v tabuľkách," zhodnotila svoje vystúpenie Czaková podľa atletika.sk.

"Začala som trochu rýchlejšie ako sme sa dohodli, no cítila som v kostiach, že môžem. Báli sme sa tepla, ale trať bola napokon na mnohých miestach v tieni. Zostali mi sily na finiš, urobila som maximum, čo sa dalo," vyjadrila spokojnosť Burzalová.

Domov»Ďalšie športy»Atletika»VIDEO: Tešila sa už aj s vlajkou. Španielke ušiel bronz, v cieli ju predbehla Ukrajinka