Tadej Pogačar
UAE Team Emirates

Sagan musel meniť bicykel, Pogačar v závere zničil konkurenciu

Tadej Pogačar sa teší z víťazstva v cieli 6. etapy Tour de France.
Tadej Pogačar sa teší z víťazstva v cieli 6. etapy Tour de France. (Autor: SITA/AP)
Sportnet, TASR|7. júl 2022 o 16:49 (aktualizované 7. júl 2022 o 17:24)

Pozrite si výsledky 6. etapy Tour de France.

04:32:36+ 00:05:23

LONGWY. Víťazom 6. etapy Tour de France 2022 sa stal Tadej Pogačar. Obhajca titulu vyhral v šprinte skupiny favoritov. Je to jeho ôsme etapové víťazstvo v kariére. Slovinec dokázal vyhrať etapu pri každom štarte na Tour.

Vďaka víťazstvu si vybojoval aj žltý dres. V celkovom poradí vedie o 4 sekundy pred Američanom Powllesom.

Wout van Aert bol väčšinu etapy v úniku a v závere už nemal dostatok síl, aby svoju pozíciu bránil. Belgičan si však poistil prvú priečku v boji o zelený dres. Spolu má už 198 bodov. Sagan má po šiestich etapách 86 bodov.

Záver etapy so štyrmi krátkymi stúpaniami bol nad sily Petra Sagana. Neudržal sa v hlavnej skupine.

Tour pokračuje v piatok prvou náročnou etapou s dojazdom v dlhom stúpaní v lyžiarskom stredisku La Planche des Belles Filles.

Peter Sagan prišiel do cieľa s 5-minútovou stratou.

Celkové poradie - jednotlivé dresy:

ŽLTÝ  ZELENÝ BODKOVANÝ BIELY TÍMOVÁ KLASIFIKÁCIA

Detailný priebeh 6. etapy na Tour de France 2022

Hoci sa išla najdlhšia etapa v 109. ročníku pretekov na 219,9 km, hneď od jej štartu v Binche sa poriadne útočilo.

Na "svedomí" to mal predovšetkým doterajší líder priebežnej klasifikácie Wout Van Aert (Jumbo-Visma), ktorý v žltom drese od začiatku jazdil na čele pelotónu a diktoval vysoké tempo.

Okamihy, keď si Belgičan dovolil nakrátko poľaviť, využilo niekoľko skupiniek cyklistov na pokusy o únik.

Všetkých odídencov "pochytal" Van Aert, až on sám za pomoci tímového kolegu Stevena Kruijswijka vytvoril najdôležitejší únik dňa.

Dostal sa doň 147 km pred cieľom spoločne s Quinnom Simmonsom (Trek-Segafredo) a Jakobom Fuglsangom Israel-Premier Tech). Ďalší jazdci Jumbo-Visma kazili prácu hlavného balíka, v ktorom figuroval aj Sagan.

Neskôr sa pelotón prestal naháňať za vedúcou trojicou, na čele postihol technický problém Van Aerta.

Dva body na horskej prémii Côte des Mazures (2 km, 7,6%) získal Simmons, jeden bod si pripísal Fuglsang.

Van Aert si stihol vymeniť bicykel a okamžite sa vrátil do úniku. Tesne pred rýchlostnou prémiou mal aj Sagan technický problém, ktorý mu zabránil bojovať o body do súťaže o zelený dres.

Plný počet dosiahol Van Aert a náskok na čele hodnotenia zvýšil na 61 bodov pred Fabiom Jakobsenom (Quick-Step Alpha Vinyl). Slovák klesol na piatu pozíciu, predstihli ho Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) i Magnus Cort Nielsen (EF Education-EasyPost).

Krátko po prémii v úniku skončil Fuglsang a vpredu pokračovala už len dvojica. Tá vydržala pospolu po métu 30 km do cieľa, keď odpadol Simmons a rýchlo sa znižoval aj náskok Van Aerta.

Na vrchole stúpania Côte de Montigny-sur-Chiers (1,9 km, 4,4%), kde získal jeden bod do vrchárskej súťaže, viedol už iba o štrnásť sekúnd pred hlavným poľom, ktoré sa približovalo nezadržateľne rýchlo.

Doterajšieho lídra celkového poradia pohltilo jedenásť kilometrov pred cieľom. Van Aertovi už došli sily a začal zaostávať za pelotónom, súperilo sa tak aj o nového nositeľa žltého trička.

Na záverečnom kategorizovanom stúpaní Côte de Pulventeux (0,8 km, 12,3%) bol prvý Saganov tímový kolega Alexis Vuillermoz, ktorý si pripísal dva body. Potom však "odpadol" a v krátkom, zato intenzívnom cieľovom stúpaní mal výhodnú pozíciu Pogačar.

Najväčší favorit na celkové prvenstvo ju aj potvrdil, súperom nedal v šprinte do kopca šancu a zvlnenú etapu suverénne ukoristil.

Žltý dres: Celkové poradie

Zelený dres: Poradie v bodovacej súťaži