87.

Peter Sagan

TotalEnergies

+ 29:25 min

MOOSALP. Nemecký cyklista Nico Denz sa stal senzačným víťazom 6. etapy pretekov Okolo Švajčiarska 2022. Pretekár, ktorý mal doposiaľ na konte len dve víťazstvá uspel v profile, ktorý rozhodne nie je jeho doménou.

Denz je skôr klasikárom, ktorý vie v závere kvalitne šprintovať, no rozhodne nie je vrchárom. Napriek tomu si naskočil do úniku, v ktorom sa držal s najlepšími.

Pri výstupe na cieľové stúpanie ako jediný udržal krok s Faustom Masnadom, ktorý mal byť jednoznačne najlepším vrchárom z unikajúcej skupiny.

Denz taktizoval, nestriedal Talianovi a ten sa ho nedokázal zbaviť. Napokon obaja toľko vyčkávali, že ich ešte dobehla trojica súperov. Napokon tak diváci boli svedkami súboja malej skupinky o etapové víťazstvo.

V záverečných metroch bol blízko k víťazstvu Francúz Clément Champoussin, ale tesne pred cieľovou čiarou sa cez neho dostal Denz.

Naposledy sa tešil z víťazstva ešte v roku 2020 na pretekoch Okolo Slovenska, keď finišoval prvý v etape zo Žiliny do Banskej Bystrice.

Masnada, ktorý na monumente Okolo Lombardie skončil v roku 2021 druhý, bol v cieli veľmi sklamaný. V závere už nedokázal zrýchliť a napokon to bolo len piate miesto pre jazdca tímu Quick-Step Alpha Vinyl.

Peter Sagan o popredné priečky nebojoval. Napriek tomu, že na trati boli dva kopce najťažšej kategórie HC, nemal problémy so splnením časového limitu. Do cieľa prišiel v grupette na poslednom 87. mieste.

Na čelo celkového poradia sa posunul Dán Jakob Fuglsang z Israelu Premier-Tech. Nahradil Rusa Alexandra Vlasova, ktorý musel pred etapou odstúpiť tak, ako viacero ďalších cyklistov pre pozitívny test na koronavírus.