82.

Peter Sagan

TotalEnergies

+ 27:19 min

NOVAZZANO. Ruský cyklista Aleksandr Vlasov sa stal víťazom 5. etapy pretekov Okolo Švajčiarska 2022. V záverečnom šprinte päťčlennej skupiny zdolal jazdec tímu Bora-Hansgrohe tesne Američana Neilsona Powlessa.

Vlasov, ktorý v tejto sezóne vyhral preteky Okolo Valencie aj Romandie, zároveň vyzliekol zo žltého dresu pre lídra celkového poradia Brita Stevea Williamsa

Slovenský cyklista Peter Sagan stratil kontakt s hlavnou skupinou ďaleko pred cieľom a napokon ho klasifikovali na 82. mieste. Vo Švajčiarsku však už splnil svoj cieľ, keď vyhral etapu, ktorá bola pre neho už 18. na tomto podujatí.

Pred štartom etapy odstúpil z pretekov holandský tím Jumbo-Visma, dôvodom bolo prepuknutie koronavírusu. Pre pozitívny test na ochorenie covid-19 nemohol pokračovať ani Brit Adam Yates z Ineosu.

Na čele etapy so zvlneným profilom sa sformovala vedúca päťčlenná skupinka, v ktorej boli Johan Jacobs, Alexander Kamp, Silvan Dillier, Claudio Imhof a tímový kolega Petra Sagana zo zoskupenia TotalEnergies Anthony Turgis.

Únik si postupne vypracoval takmer šesťminútový náskok. Pri prvom prejazde Novazzanom 55 km pred cieľom jazdili vpredu už iba Dillier s Kampom, pelotón na nich strácal dve a pol minúty.

Dillier sa odpútal od svojho kolegu z úniku, no necelých 15 km pred cieľom ho balík pohltil. V záverečnom špurte, ktorý bol do mierneho stúpania, sa presadil Vlasov, hoci miernym favoritom bol dánsky cyklista Jakob Fuglsang.