Andreas Kron

Dánsko

Lotto Soudal

+ 5 s

MONFORTE DE LEMOS. Dánsky cyklista Magnus Cort Nielsen z EF Education-Nippo zvíťazil v 19. etape pretekov Vuelta a Espaňa 2021.

V šprinte 191,2 km dlhej etapy z Tapie do Monforte de Lemos zdolal na cieľovej páske Portugalčana Ruia Oliveiru z UAE-Team Emirates a Američana Quinna Simmonsa z Treku-Segafredo.

V boji o celkové prvenstvo sa nič nezmenilo. Červený dres si bez problémov udržal Slovinec Primož Roglič z Jumbo-Visma, ktorý prišiel do cieľa s pelotónom s 18-sekundovým odstupom od víťaza na 30. priečke.

Cort: Táto Vuelta je pre mňa snom

Cort si pripísal tretie prvenstvo na tohtoročnej Vuelte.

"Je to úžasné, táto Vuelta je pre mňa snom. Uverili sme, že môžeme vyhrať až niekde 5 km pred cieľom. Bola to ťažká etapa. Únik sa postupne triedil, všetci sme toho mali dosť.

Napokon sme to dokázali udržať až do cieľa. Lawson Craddock dnes odviedol mimoriadny kus práce. Bez neho by sme to nedokázali," tešil sa v cieli víťaz.

Piatková etapa mala "klasikársky" profil, ktorý nahrával záujemcom na triumf z úniku.

Všetky tri vrchárske prémie ležali na trati už v úvode, body na nich získali pretekári, ktorí nebojujú o bodkovaný dres.

Tri body na prémii tretej kategórie získal Nielsen, päť bodov na "dvojke" získali Talian Fabio Aru z Qhubeka Assos a Mikael Cherel z AG2R Citroen.

Craddock odviedol skvelú prácu

V kopcoch začal strácať líder šprintérskej súťaže Fabio Jakobsen z Deceunincku - Quick-Step, čo zaktivizovalo viacero tímov.

Pelotón vyvinul vyššiu rýchlosť, držal si únik na dohľad a zdalo sa, že nebude mať problémy pohltiť ho. Šprintérskou prémiou 27 km pred cieľom prešiel ako prvý Simmons.

Sedmička pretekárov na čele spolupracovala vzorne a do cieľovej rovinky napokon vošla tesne pred hlavným poľom.

Tím EF Education-Nippo mal ako jediný na čele viac ako jedného pretekára a situáciu využil dokonale.

Američan Lawson Craddock vypracoval pozíciu pre tímového kolegu a Cort ukázal na páske svoje rýchlostné predpoklady.

V sobotu čaká jazdcov 202,2 km dlhá 20. etapa zo Sanxenxa do Castra de Herville s cieľovým stúpaním druhej kategórie.

V nedeľu trojtýždňové podujatie zakončí časovka z Padróna do Santiaga de Compostela v dĺžke 33,8 km.