Mattia Bais

Taliansko

EOLO-Kometa

+ 2:37 min

BRATISLAVA. Pred začiatkom tejto sezóny ho nepoznali ani mnohí cyklistickí experti. Na domácom írskom šampionáte vyhral v roku 2020 národný šampionát, vlani nenašiel premožiteľa v časovke.

To však bolo všetko a len málokto by očakával, že Ben Healy (EF Education-EasyPost) bude jedným z objavov tohto roka vo svete veľkej cyklistiky.

Po vynikajúcej jarnej časti sezóny - Brabantský šíp (2. miesto), Amstel Gold Race (2.) a Liége - Bastogne - Liége (4.) - dosiahol rodák z Kingswinfordu na Giro d'Italia 2023 svoje najväčšie víťazstvo v kariére.

V ôsmej etape, ktorá bola ako šitá na mieru úniku, zaútočil na stúpaní Cappuccini už 50 kilometrov pred cieľom a svoje sólo dotiahol do konca.

"Nastúpil som ďaleko pred cieľom, ale myslím, že to bol správny krok. Nechcel som prísť o šancu vyhrať. Celý čas som mal dobré nohy. Dnes je môj deň.

Ide o obrovské víťazstvo pre tím aj pre mňa. V Taliansku sa mi vždy darilo, ešte predtým, ako som sa stal profesionálom. Pretekanie tu mi vyhovuje a dúfam, že toho bude ešte viac," uviedol Healy po pretekoch.

Prvýkrát na tohtoročnom Gire ukázal v boji o ružový dres Primož Roglič lepšiu formu ako Remco Evenepoel, dokázal sa ho zbaviť v záverečnom kopci, ale napokon na Belgičana získal len 14 sekúnd.

Ešte viac stratil Nór Andreas Leknessund, ale pred nedeľňajšou časovkou zostal na prvom mieste. Jeho náskok na Evenepoela sa scvrkol na osem sekúnd.