Chaos s bodmi. Je to nespravodlivé, posťažoval sa Froome

Chris Froome s cenou, ktorá mu pripomína, že v jednom roku vyhral Tour de France aj Vueltu. (Autor: TASR/AP)
Martina Janíková|10. nov 2017 o 10:49

Britský cyklista ovládol Vueltu aj Tour de France. V rebríčku skončil druhý.

BRATISLAVA. Ovládol Tour de France aj Vueltu v jednom roku. Nepodarilo sa to nikomu 39 rokov. Chris Froome sa i napriek tomu nestal lídrom rebríčka Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI).

Zdroj: cyklonews.sk

Tridsaťdvaročný Brit sa po skončení tohtoročnej sezóny umiestnil na druhom mieste. Už tretíkrát.

"Víťaz Vuelty dostane menej bodov ako ten, kto ovládne dve jednodňové klasiky kategórie WorldTour," posťažoval sa Froome pre belgický denník Het Nieuwsblad.

Froome za tohtoročné víťazstvo na Tour de France získal tisíc bodov. V Španielsku si neskôr pripísal za víťazstvo v dvoch etapách 400 a za celkový triumf 850. Za Gregom van Avarmaetom zaostal len o 130 bodov.

„Van Avermaet vyhral klasiku Gent-Wevelgem a Paríž - Roubaix. Za každú dostal 500 bodov,“ pokračoval Froome.

Okrem toho dokázal Belgičan triumfovať na H3 Harebelke a na Omloop Het Nieuwsblad. Výrazne si polepšil i druhým miestom na Okolo Flámska, Strade Bianche aj v kanadskom Quebeku, pripomína idnes.cz.

Pred rokom 2017 sa UCI rozhodla pristúpiť k zmenám. Podľa nových pravidiel zohľadňuje aj držiteľa tričiek pre lídra pretekov, najlepšieho vrchára a vedúceho muža bodovacej súťaže.

Rebríček WorldTour a svetový ranking zostávajú naďalej oddelené. Kým body do prestížnej klasifikácie pribúdajú iba v pretekoch WorldTour, úspechy v nižších úrovniach sa zohľadňujú do oboch rebríčkov.

"Je to chaos," rozpráva Tony Martin, štvornásobný majster sveta v časovke. "Systém bodovania by mal byť viac transparentný. Teraz sa to týka iba skupiny jazdcov, pretože prevažná väčšina vôbec nevie, koľko bodov v akých pretekoch môže získať," pridáva.

Domov»Cyklistika»Vuelta a Espaňa»Chaos s bodmi. Je to nespravodlivé, posťažoval sa Froome