BRATISLAVA. Nik nebol silnejší na Okolo Flámska. Fabian Cancellara s veľkým náskokom vyhral jednu z najslávnejších cyklistických klasík. Súperov nechal ďaleko za sebou.
Vyhral s najväčším rozdielom za posledných 30 rokov.
Sériu skvelých výsledkov potvrdil Peter Sagan, keď skončil druhý. Jediný dokázal konkurovať neskoršiemu víťazovi. Dvanástykrát v tejto sezóne si vybojoval pódiové umiestnenie.
Z pätice najslávnejších klasík, tzv monumentov, má už štyri umiestnenia v top 10. Dva razy bol druhý.
Vlani skončil na zemi, teraz oslavuje
Cancellara najskôr zaútočil 19 kilometrov pred cieľom na stúpaní Oude Kwaremont. Jediný, kto sa ho vtedy dokázal ešte udržať, bol Peter Sagan. Dvojica rýchlo ušla z hlavnej skupiny.
O pár kilometrov ďalej na ešte prudšom Paterbergu s maximálnym sklonom 20 percent sa ho slovenský šampión už nedokázal udržať. Neskorší víťaz mu ušiel práve v miestach, kde bolo stúpanie najprudšie.
Cancellaru už nikto nedobehol. Švajčiar na rovine behom ôsmich kilometrov získal obrovský vyše minútový náskok. Okolo Flámska vyhral druhý raz. Prvýkrát tu zvíťazil v roku 2010.
Vlani mal smolu, keď práve na týchto pretekoch po páde utrpel štvornásobnú zlomeninu kľúčnej kosti. V občerstvovacej zóne mu vtedy pod kolesom skončil jeden z plastových bidonov.
"Je to fantastické. Pred rokom som bol na tom zle, teraz som späť. Na Paterbergu som videl veľa švajčiarskych vlajok a urobil som, čo som mal - zobral toto víťazstvo domov," vravel víťaz v cieli.
Sagan sa snažil s Belgičanom Jurgenom Roelandtsom v posledných kilometroch udržať pred väčšou skupinou, ktorá doťahovala ich náskok. Na cieľovej rovinke boli súperi veľmi blízko, slovenský majster si v šprinte vybojoval druhé miesto.
"Som veľmi rád za druhé miesto. Fabian išiel veľmi dobre, aj keď som sa snažil držať sa ho, dnes som na neho jednoducho nemal. V poslednom kopci zaútočil, snažil som sa ho držať, ale bol rýchlejší. Som rád, že nás potom
nedostihla hlavná skupina. Dnes vyhral ten najlepší. Na 130 km som mal pád, ale našťastie sa ani mne a ani bicyklu nič vážnejšie nestalo. Veľmi ma mrzí zranenie Boonena. Môže sa to stať každému, napríklad vlani takto skončil Cancellara. Celé preteky sa išli nadoraz, na týchto belgických klasikách je potrebné jazdiť čo najviac
vpredu a byť neustále v strehu. Teraz si trochu oddýchnem, klasiku Paríž - Roubaix vynechávam, nakoľko po nej sa musí človek dlhšie regenerovať, a sústredím sa na Amstel," sprostredkoval slová Sagana jeho manažér Jozef Korbel.
Na tlačovej konferencii priznal, že opäť mal s vedením tímu uzavretú stávku. "Stavili sme sa, že ak vyhrám, tak ma nechajú štartovať o týždeň na Roubaix. Ak nie budem mať pauzu až do Amstel Gold Race," vravel Sagan.
V tomto roku jazdí v životnej forme. Vybojoval už sedem víťazstiev. No na slávnych klasikách zbiera druhé miesta. Tak to bolo na Strade Bianche, Miláno – San Remo, E3 Harelbeke aj v nedeľu na flámskom Ronde. Pred týždňom vyhral Gent – Wevelgem.
I tak je to najlepšia bilancia spomedzi jazdcov World Tour. Vo svetovom rebríčku UCI je stále na prvom mieste.
Smola obhajcu
Veľkú smolu mal obhajca víťazstva Tom Boonen. Asi polhodinu po štarte mal pád. Pre narazený bok nemohol pokračovať. Sanitka ho odviezla do nemocnice.
Boonena radil medzi najväčších favoritov na víťazstvo aj Peter Sagan. Belgičan vlani na belgických klasikách dominoval ako roky nikto. Teraz ho prenasledujú pády a zranenia.
Monument
Okolo Flámska patria medzi päť najcennejších klasík. Volajú ich aj monumenty.
„Ide o jedny z najťažších pretekov na svete. Sú špecifické trasou, pádmi, mnohými stúpaniami a selekciou pelotónu. Kopce sú síce krátke, ale extrémne prudké, niektoré s kockovou dlažbou, ktorá sťažuje šliapanie do pedálov,“ opisoval preteky Slovák Martin Velits. Tento rok vo Flámsku však neštartoval.
Budúcu nedeľu (7. apríla) sa ide ďalšia zo slávnych klasík Paríž – Roubaix.
Výsledky:
Okolo Flámska (Bruggy - Oudenaarde, 256 km): 1. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack Leopard 6:06:01 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale +1:27 min, 3. Jürgen Roelandts (Belg.) Lotto Belisol +1:29, 4. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 5. Matthieu Ladagnous (Fr.) FDJ, 6. Heinrich Haussler (Aus.) IAM Cycling všetci +1:39
Preteky žien, ktoré boli súčasťou Svetového pohára (127,4 km): 1. Marianne Vosová (Hol.) 3:33:21 h, 2. Eleonora Van Dijková (Hol.), 3. Emma Johanssonová (Švéd.), 4. Elisa Longová-Borghiniová (Tal.) všetky čas ako víťazka, 5. Annemiek Van Vleutenová, 6. Adrie Visserová (obe Hol.) obe +2:37 min
sita
















