Myšlienky na smrť. Bývalý hráč Liverpoolu prehovoril o svojej chorobe

Na snímke z roku 2013 sa José Enrique teší z gólu za FC Liverpool. (Autor: TASR/AP)
SITA|10. aug 2018 o 22:27

José Enrique bojuje so zriedkavým nádorom.

VALENCIA. Bývalý futbalový obranca Newcastlu United či FC Liverpool José Enrique prezradil, že v ostatných mesiacoch bojoval s nádorom na mozgu.

Niekdajšiemu bekovi v máji diagnostikovali zriedkavý tumor chordóm.

Tento druh zhubného nádoru sa vyznačuje pomalým rastom a primárne sa vyskytuje v kostiach, Enriquemu sa objavil v mozgu na optickom nerve.

Najťažšie boli myšlienky na smrť

Tridsaťdvaročný v súčasnosti hráčsky agent bol na stretnutí v Londýne s trénerom Brightonu Chrisom Hughtonom, keď začal byť svetloplachý.

Keď som čakal na výsledok spoločne s mojou partnerkou Amy, triasol som sa. Nikdy v živote som sa tak nebál.


José Enrique, bývalý futbalový obranca

Na druhý deň ho prepadla bolesť hlavy a začal vidieť dvojmo. Podľa jeho slov, vtedy pochopil, že niečo nie je v poriadku a navštívil nemocnicu.

"Keď som čakal na výsledok spoločne s mojou partnerkou Amy, triasol som sa. Nikdy v živote som sa tak nebál. Lekári mi povedali, že mám nádor, ktorý mohol pokojne rásť aj dvadsaťpäť rokov," povedal o najnáročnejšom zápase v živote José Enrique.

"Prestal som vidieť na ľavé oko. Nádor totiž zasiahol nerv, v tom bol problém. Najťažšie boli myšlienky na smrť. V duchu som si myslel - mám tridsaťdva a nikdy som nemal problémy. Šokovalo ma to."

Päť dní bol pripútaný na lôžku

Enrique následne vo Valencii podstúpil úspešný chirurgický zákrok, pri ktorom mu nádor odstránili.

Operácia sa však nezaobišla bez komplikácii, keď sa zistilo, že tumor je prichytený o tepnu. Uznanie a vďaku vtedy vyjadrili lekárom aj futbalové hviezdy Coutinho, Lucas Leiva či Luis Suárez a Pepe Reina.

"Po operácii to bolo ťažké. Dvadsaťštyri hodín som strávil na jednotke intenzívnej starostlivosti, päť dní som bol pripútaný na lôžku, nemohol som ísť ani na toaletu. Musel som jesť kvantum liekov proti bolesti, aj na spanie," pokračoval niekdajší mládežnícky reprezentant Španielska.

Najväčšiu podporu mu poskytol bývalý spoluhráč z Newcastlu Jonas Gutiérrez, ktorý sa v roku 2014 vystrábil z rakoviny semenníkov.

"Hovoril mi, že musím bojovať. Myslím si, že to mal horšie, lebo musel absolvovať chemoterapiu. Keď som však videl, ako je pozitívne naladený, zažartoval som, že je v lepšej forme ako keď sme hrali za Newcastle. Asi zo mňa spravil lepšieho človeka," zamyslel sa Enrique.

Futbalisti žijú v bubline

Jeho boj sa napriek víťaznej bitke neskončil. Na jeseň odcestuje do Paríža, aby v rámci liečby podstúpil tridsaťpäť dávok rádioterapie.

My futbalisti sme zvyknutí na tlak. Preto som presvedčený, že aj podobné situácie vieme zvládať lepšie ako bežní ľudia. Na druhej strane, počas aktívnej činnosti žijeme v bubline. Všetci sa o nás neprestajne starajú, nič nemusíme riešiť.


José Enrique, bývalý futbalový obranca

V jeho trápení mu pomáha partnerka Amy a priatelia. Sám priznal, že výhodou bola aj jeho aktívna kariéra.

"My futbalisti sme zvyknutí na tlak. Preto som presvedčený, že aj podobné situácie vieme zvládať lepšie ako bežní ľudia. Na druhej strane, počas aktívnej činnosti žijeme v bubline. Všetci sa o nás neprestajne starajú, nič nemusíme riešiť," hovoril José Enrique vo svojej spovedi pre BBC.

"V Liverpoole to bolo neuveriteľné. Dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni sme mali k dispozícii plný servis. Aj my sme však ľudia a máme svoje starosti. Ja som teraz vďačný za každý nový deň."

Kariéru uzavrel minulý rok v drese Realu Zaragoza. Pôsobil aj v Levante, Valencii, Villarreale a Celte Vigo.

Nachádzate sa tu: