Lívia Debnárová v bránke Slovenska. (Autor: X/IIHF)
Sportnet|9. jan 2024 o 09:25

Slovenka má na konte suverénne najviac zákrokov na turnaji.

ZUG. Slovenské reprezentantky majú za sebou poriadne náročný úvod MS v hokeji žien do 18 rokov 2024 vo švajčiarskom meste Zug.

V novom formáte sú účastníčky skupiny B, ktorá už oproti minulým rokom nie je kvalitatívne slabšou než skupina A.

Tímy sú totiž rozdelené do skupín rovnomerne podľa vzoru mužských súťaží, a tak Slovenky v prvých dvoch dueloch čelili veľkým favoritkám.

V úvodnom zápase napriek dvom kvalitných tretinám podľahli Američankám 1:7 a následne nestačili na Švédky 3:6, aj keď do 52. minúty držali remízový stav.

Veľkou oporou tímu je brankárska jednotka Lívia Debnárová, pre ktorú ide už o tretie MS U18. V dvoch stretnutiach čelila neuveriteľnému počtu striel.

Súperky na ňu vyslali až 103 pokusov. Napriek dvom vysokým prehrám si Debnárová drží kvalitnú úspešnosť zákrokov - 90,29 percenta.

Aktuálne je tak suverénne najvyťaženejšou brankárkou na turnaji. Pre porovnanie, na druhom mieste v počte smerujúcich striel je Nemka Hannah Loistová, na ktorú šlo 80 pokusov súperiek.

Na tretiu Švajčiarku Talinu Bendererovú vyslali súperky 51 striel. Všetky tri odchytali obe úvodné stretnutia, v ktorých ich tímy čelili favoritkám.

Debnárová predviedla až 93 úspešných zákrokov, čo je suverénne najviac spomedzi všetkých. Loistová ich má na konte 68 s úspešnosťou 85 percent, Bendererová zasa 42 s úspešnosťou 82,35 percenta.

IIHF v oficiálnych štatistikách na svojom webe nezapočítava inkasované góly v oslabení.

Debnárová je v tabuľke brankárok síce celkovo až na 6. mieste, ale pred ňou sú iba gólmanky z najlepšej svetovej štvorky, ktoré majú za sebou oveľa pohodlnejšie duely než Slovenka.

Na čele percentuálnej úspešnosti zákrokov je Kanaďanka Hannah Clarková. Tá má na konte jeden zápas, v ktorom si pripísala čisté konto pri triumfe 11:0 nad Nemeckom. Súperky však na ňu vyslali za 60 minút iba štyri strely.

Slovenské hokejistky uzavrú súboje v skupine B stredajším zápasom so Švajčiarkami, ktorý je na programe od 16.00 h. Následne ich čaká štvrťfinále.