SP v Söldene: Výsledky obrovského slalomu

8.Leif Kristian Nestvold-HaugenNórsko+1,04 s
9.Thibaut FavrotFrancúzsko+1,21 s
10.Luca de AliprandiniTaliansko+1,37 s
28.Adam ŽampaSlovensko+3,07 s

SÖLDEN. Slovenský reprezentant Adam Žampa zabodoval hneď v prvom obrovskom slalome nového ročníka Svetového pohára v alpskom lyžovaní.

V nedeľňajšom obrovskom slalome v rakúskom Söldene skončil 30-ročný Tatranec na 28. mieste a pripísal si prvé tri body do hodnotenie bojov o veľký glóbus aj v obrovskom slalome.

Žampovi s číslom 31 na hrudi patrila 28. priečka už po 1. kole. V druhej jazde sa nevyhol chybám v nájazde do strmej časti svahu. Za ním skončili len dvaja pretekári, ktorí svoje druhé jazdy nedokončili.

Za celú uplynulú sezónu získal v obrovskom slalome 26 bodov a v konečnom účtovaní obsadil 35. priečku.

Na tirolskom ľadovci v rámci ouvertúry Svetového pohára sa Adam Žampa predstavil už ôsmykrát, v roku 2012 tam skončil senzačne na 9. mieste. Neskôr sa do najlepšej tridsiatky prebojoval ešte raz - 29. miesto získal v roku 2015.

"Celkom fajn. Byť dvadsiaty ôsmy je celkom dobrý vstup do sezóny. Minulý rok sa mi tu nedarilo, o to viac si to vážim. Konkurencia je vyrovnaná a extrémne veľká.

Trochu ma mrzí, že v prvom a najmä v druhom kole som urobil v strmej časti dve veľké chyby, čo ma stálo dosť času. Medzičas hore ukázal, že som bol dosť rýchly a aj v dolnej časti som mal siedmy - ôsmy najlepší čas.

Prvé preteky sú 'oťukávacie', preto som rád, že som bodoval," komentoval Adam Žampa.

Predtým nebol ani na pódiu

Prvý obrovský slalom sezóny sa skončil nórskou senzáciou menom Lucas Braathen.

Iba 20-ročný mladík dosiaľ nikdy nestál na stupňoch víťazov vo Svetovom pohári, najvyššie bol v slalome v Kitzbüheli na štvrtom mieste.

Pred rokom v Söldene mu rovnako nečakane patrilo šieste miesto.

V ideálnom slnečnom počasí na dostatočne kvalitnej snehovej podložke a vo vysokej nadmorskej výške od 2600 do 3000 m to bol v druhom kole prekvapujúci súboj mladíkov o víťazstvo.

Druhý skončil s odstupom 5 stotín sekundy Švajčiar Marco Odermatt a tretí bol jeho krajan Gino Caviezel (+0,46), ktorý neudržal vedenie po prvom kole.

Favorizovaní Nóri sklamali

"Som silný po mentálnej stránke, preto som veril v pódiové umiestnenie. Víťazstvo je čerešnička na torte.