Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Box ma živí, ale nie som milionár, tvrdí Tomáš Kovács

Tomáš Kovács. (Autor: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
Pavol Spál|20. feb 2011 o 19:26

Náš najúspešnejší profesionálny pästiar bude v piatok bojovať o európsky titul WBO. Redaktor SME si to s ním skúsil v ringu.

Náš najúspešnejší profesionálny pästiar bude v piatok bojovať o európsky titul WBO. Teraz odtrénujem za deň toľko, čo som ako amatér stíhal za celý týždeň, vraví Tomáš Kovács.

GALANTA. V ušiach má slúchadlá. Jeho nohy kmitajú cez švihadlo, ramená vystreľujú ruky prudko vpred. V prehrávači je slávny song Eye of the Tiger z filmu Rocky.

„Ipod mám preto, aby som nepočul svoje dýchanie. To ma iba znervózňuje,“ vraví Tomáš Kovács, v súčasnosti najlepší profesionálny boxer na Slovensku .

Kovács sa už v piatok v súboji o titul majstra Európy v poloťažkej hmotnosti (do 79,367 kilogramu) organizácie World Boxing Organization (WBO) stretne s Hamzom Wanderom z Ugandy, ktorý boxuje so švédskou licenciou.

WBO je spolu s WBA, WBC a IBF jednou z najprestížnejších organizácií na svete. V najťažšej váhe dominuje Vladimir Kličko.

Redakcia SME sa bola pozrieť na jeden z posledných Kovácsových tréningov.

((vid))

Tréning dvakrát denne

Telo najúspešnejšieho profesionálneho pästiara na Slovensku je potetované. Nos má jemne sploštený a vykrivený doľava.

Rodák z Galanty nie je mĺkvy hromotĺk. Jeho rozprávanie o športe zaujme. „Makám dvakrát denne. Box má živí. Je mojím životom a prácou. Teraz odtrénujem za deň toľko, čo som ako amatér stíhal za celý týždeň,“ vraví bývalý policajt.

Tréning začne skákaním cez švihadlo. Potom sa Tomi Kid, ako ho prezývajú, postaví pred obrovské zrkadlo a tri minúty päsťami udiera do vzduchu. Úhyb, úskok. Trikrát všetko zopakuje.

„To je tieňový boj,“ vysvetľuje. „Predstavím si svojho súpera a kopírujem zápas. Robím tie veci, ktoré by mali na môjho súpera Wanderu platiť,“ vraví Kovács. Berie do rúk závažia z vybrúseného kameňa, pripomínajúce žehličky, a predpaží ruky. „To sú ketlebery,“ tvrdí.

Vzápätí si na chrbát zavesí vrece v tvare veľkého rožka (bulharské vrecia) a robí drepy. Potom príde na rad hádzanie medicimbalu o múr, posilňovanie brucha a zhyby. Pravidelne si kontroluje tep.

„Som zaťažený na posilňovanie nôh. Robím veľa drepov. Keď odídu v zápase nohy, boxer je bez šance a prehrá. Zostane drevený a polovica z neho umrie,“ vysvetľuje.

Wandera robí chyby

V ringu ako profesionál ešte neprehral. Zdolal všetkých osemnástich súperov. Jedného knokautoval už po 45 sekundách. Iba piati s ním vydržali do konca.

Kovács je týždeň pred zatiaľ najdôležitejším zápasom kariéry vo vrcholnej fáze prípravy. Vylaďuje techniku, sleduje súpera na videu.

„Wandera má opačné garde ako ja. Má vpredu pravú ruku. Africkí boxeri sú skôr húževnatí a silní. Uganďan je na prekvapenie solídne pripravený i technicky. Prebral prvky z európskej školy. Robí však veľké chyby. Keď povoľuje, zdvíha bradu, a keď útočí, tak nemá dobrý kryt,“ vysvetľuje Kovács.

V prvej fáze tréningu trénoval vytrvalosť. Denne behal desať kilometrov. Drel na bežiacom páse, bicykli i veslovacom trenažéri. Teraz pracuje viac na technike so sparingom.

Doobeda sa v Nitre pod vedením trénera Pavla Hlavačku pripravuje s amatérskymi reprezentantmi Slovenska, poobede v Galante s vlastnými zverencami.

„Mám veľa sparingpartnerov, ktorí sú pre mňa vyrovnanými súpermi a dokážu mi i poriadne naložiť. Aj keď sú to iba amatéri.“

Ak Kovács Wanderu zdolá, posunie sa medzi pätnástku elitných boxerov WBO, čím získa možnosť súperiť o titul majstra sveta. A ako bonus o ňom raper Kaidžas zloží pesničku. „Už ju môže začať skladať, verím, že vyhrám.“

Zápas sa uskutoční 25. februára v Mestskej športovej hale v Nitre. Vstupenky za desať eur sú v predaji v sieti Ticketportal (na mieste za dvanásť eur).

Mama sa s boxom nezmierila. Stále sa pýta, kedy skončí

Box nie je len surová bitka, je to aj o inteligencii, tvrdí TOMÁŠ KOVÁCS.

Dá sa z boxu vyžiť?

„Mňa box živí, ale zaiste nie som vďaka nemu milionár. Privyrábam si ako tréner. Všetko je o sponzoroch. “

V piatok bojujete o titul majstra Európy. Je pravda, že financujete celú akciu?

„Som domáci boxer a organizátor. Všetko financujem s pomocou sponzorov. Celá akcia vyjde zhruba na 30­tisíc eur. Súper ma stojí 7,5 tisícky. Platím mu letenku, víza, ubytovanie, stravovanie. K tomu prirátajte náklady za rozhodcu i supervízora.“

Najlepší boxeri planéty zarobia za zápas milióny.

„Mal som možnosť nedávno bojovať proti Walesanovi Cleverlymu za odmenu 20-tisíc eur. Je to špička tejto hmotnostnej kategórie. No povedali mi to tri dni pred zápasom. Odmietol som. Na prípravu potrebujem aspoň desať týždňov.“

Mnohí ľudia tvrdia, že boxeri sú hlúpi. Čo vy na to?

„Nie je to pravda. Napríklad bratia Kličkovci majú vysokoškolské vzdelanie. Môj tréner Pavol Hlavačka, ktorý bol šestnásťnásobným majstrom Slovenska, je tiež magistrom. Box nie je o bitke, ale aj o inteligencii. Šikovní boxeri skôr uspejú.“

Najslávnejší boxer všetkých čias Muhammad Ali trpí Parkinsonovou chorobou. Nemáte strach, že to môže postihnúť aj vás?

„Nikto nepotvrdil, že by to mal Ali z boxu. Sú to len povery. Zaiste, údery, ktoré inkasujete, vám neprospejú, ale boxer z nich nemusí ohlúpnuť. Skôr osprostie človek, ktorý chodí každý deň do krčmy a pije alkohol. “

Je ľahké niekoho udrieť?

„Nemyslím na to, že chcem niekomu ublížiť. Nie je tam nenávisť. Je to šport. Chcem zvíťaziť. Súpera rešpektujem, nikdy ho nepodceňujem.“

V boxe je predzápasové hecovanie typu "zabijem ťa" bežné. Ako to vnímate?

„Ja to príliš nemusím. Je to však šou a divadlo pre ľudí. Neraz som mal ponuku, aby som dal pred zápasom niekomu zaucho alebo ho opľul. Možno by to prilákalo viac ľudí a písalo by sa o tom. Odmietol som, nie je to môj štýl.“

Čo vám povedala mama, keď ste sa stali boxerom?

„Stále sa s tým nezmierila. A pýta sa, kedy s tým už prestanem. Mnoho zápasov preplakala. Keď som bojoval o titul majstra sveta, radšej to nepozerala. Šla sa prejsť a čakala, kedy bude koniec. Aj ja sa budem báť, keď raz bude chcieť môj syn boxovať.“

(pas)
V ringu s profíkom

Laikovi sa zdá, že boxeri iba bezhlavo búšia do súpera. Je to omyl.

GALANTA. Obviažem si ruky bandážou pripomínajúcou obväz, slúži na spevnenie zápästia, a nasadím rukavice. Vyzval som na súboj Tomáša Kovácsa. Chlapíka, ktorý sa boxom sa živí.

Na prvý pohľad sa zdá, že by mohlo ísť o vyrovnaný súboj. Som o tri roky mladší, o dva centimetre nižší, ale o päť kíl ťažší ako Kovács. Športujem celý život, ale v ringu som prvýkrát.

Môj súper mi ukazuje základný postoj, vysvetlí techniku, zopárkrát buchneme do vreca a zápas sa začína.
„Bradu dole, zrovnaj špičky,“ vraví mi. „Tebe sa to povie,“ odpoviem.

Od začiatku sa zameriavam iba na obranu. Kryjem si tvár oboma rukami. Neútočím v obave, že dostanem do zubov a o všetky prídem.

Súper ma zjavne šetrí, väčšinou sa iba zaženie. Táto hra ho prestáva baviť. Navrhne hendikep. Sám nebude útočiť. Spustí ruky a kričí: „Neboj sa, vypáľ mi.“

Pripadá mi hlúpe niekomu vraziť, keď sa nekryje a je iba na dĺžku ruky odo mňa. No on ma ďalej povzbudzuje. Zaženiem sa pravačkou, no ruka ostane visieť vo vzduchu. Kovács sa zľahka uhne. Minul som.

Spustím sériu úderov, naháňam ho po ringu. Márne. Tancuje, uhýba sa presne ako Rocky z filmu. Pritom má ruky stále spustené. Po niekoľkých sekundách lapám po oddychu. Skončil som.

Pritom mi súper neuštedril ani jeden riadny úder. Laikovi sa zdá, že boxeri iba bezhlavo do seba búšia. Je to však omyl.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články