Nóri potvrdili svoju dominanciu v štafete a zvíťazili rozdielom triedy

Nórsky tím oslavuje triumf.
Nórsky tím oslavuje triumf. (Autor: TASR/AP)
TASR|7. jan 2024 o 14:17

Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Svetový pohár v biatlone - Oberhof

Štafeta 4x7,5 km - muži

1.

Nórsko

1:17:34,2 h

(0+7)

2.

Nemecko

+2:01,9 min

(1+15)

3.

Taliansko

+2:50,5 min

(0+16)

4.

Švédsko

+3:37,9 min

(1+11)

5.

Švajčiarsko

+3:42,6 min

(1+15)

OBERHOF. Biatlonisti Nórska triumfovali v nedeľňajšej štafete na 4x7,5 km na podujatí 4. kola Svetového pohára v nemeckom Oberhofe.

Kvarteto Endre Strömsheim, Sturla Holm Lägreid, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö finišovalo s priepastným náskokom 2:01,9 minúty pred druhým domácim Nemeckom, tretie skončilo Taliansko (+2:50,5 min).

Slováci v pretekoch neštartovali.

Nóri vyhrali v prebiehajúcej sezóne všetky tri štafety. Rozhodujúci okamih v nedeľu nastal na šiestej streľbe, na ktorú prišiel Nemec Philipp Nawrath prvý, no zlyhal a musel absolvovať trestné kolo.

Využil to Tarjei Bö bezchybnou streľbou a pred záverečnou odovzdávkou mal už takmer minútový náskok.

Jeho brat Johannes Thingnes ho ešte navýšil a pomohol Nórom k desiatemu víťazstvu v rade vo SP.

Po úvodnej streleckej položke viedli Francúzi tesne pred Fínmi a Nemcami. Nór Strömsheim musel dvakrát dobíjať a patrila mu až 9. priečka.

Fabien Claude síce v stoji raz minul, ale udržal sa na čele po prvom úseku. Nóri poskočili na druhú pozíciu a tretí boli Belgičania.

Lägreid hneď po odovzdávke zmazal štvorsekundovú stratu na Erica Perrota a favoriti pretekov sa dostali na prvé miesto.

Francúz s Nórom zvládli takmer rovnako streľbu v ľahu a boli vpredu. Belgičan Thierry Langer musel ísť na trestné kole, čo využil Benedikt Doll a posunul Nemcov na pódiovú priečku.

Lägreid bol v stoji stopercentný a vypracoval si takmer 40-sekundový náskok pred Perrotom, ktorý musel absolvovať trestné kolo.

Na strelnici sa zdržal aj Doll, čo využil Švéd Jesper Nelin a priblížil sa Nemcovi. Po polovici pretekov boli Nóri suverénne na prvom mieste.

Tarjei Bö stratil na trati polovicu náskoku a trápil sa aj počas položky v ľahu. Využil to Philipp Nawrath a posunul nemeckú štafetu na čelo.

Emilien Jacquelin zlyhal, musel ísť na dve trestné kolá a pred Francúzov sa dostali Švédi so Slovincami. Tarjei bol v stoji bezchybný, Nawrath zaváhal.

Nóri sa tak posunuli späť na prvé miesto a pred konkurentmi mali už takmer minútový náskok. Nemcom patrila druhá priečka a tretiu držali Švédi.

Obhajca veľkého glóbusu a priebežný líder celkového poradia Johannes Thingnes Bö ešte náskok navýšil a dotiahol Nórov k triumfu.

Philipp Horn potvrdil druhé miesto pre domáci tím. Švédi stratili tretiu priečku na záverečnej streľbe, pretože Sebastian Samuelsson musel absolvovať trestné kolo, Tommaso Giacomel odstrieľal lepšie a dostal Talianov na tretie miesto, ktoré udržal.

Francúzi pre nevydarené výkony na strelnici skončili až na siedmej pozícii.

O 14.25 h bol v Oberhofe naplánovaný štart štafety žien na 4x6 km aj s účasťou slovenských reprezentantiek.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlon»Nóri potvrdili svoju dominanciu v štafete a zvíťazili rozdielom triedy