Hamburg 12. júna (TASR) - James Penrose, bezpečnostný inžinier Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) tvrdí, že Formula 1 si napriek šťastnému koncu hororovej havárie Poliaka Roberta Kubicu ešte vyžiada ľudské životy z radov pilotov.
"Nemôžeme si robiť ilúzie. Smrť sa ešte vráti na okruhy F1," povedal Ír. Poslednou obeťou spomedzi jazdcov "efjednotky" bol trojnásobný majster sveta Brazílčan Ayrton Senna, ktorý zahynul 1. mája 1994 v talianskej Imole.
Penrose boj jedným z tých, ktorí sa zasadili o zavedenie bezpečnostného systému známeho pod skratkou Hans (Head-and-Neck-Support/c preklade ochrana hlavy a šije). Napriek odporu viacerých jazdcov sa stal v "efjednotke" povinným od roku 2003. Systém zabezpečil, že Kubica vyviazol z nedeľňajšej havárie na VC Kanady v Montreale bez zranení.
"Najkritickejší je náraz v tupom uhle. Vtedy pôsobia veľké sily. Premety automobilu vyzerajú iba spektakulárne. Hans sa postaral o kontrolovaný pohyb hlavy a väzy ochránil pred fraktúrami. Monopost ochránil Kubicu pred zlomením nôh," popísal haváriu zo svojho pohľadu.
"Šance na prežitie pilota sú oveľa nižšie, pokiaľ jeden monopost narazí do druhého," pokračoval Penrose. Pripomenul tak nehodu medzi Davidom Coulthardom a Alexandrom Wurzom na VC Austrálie. Škót v službách tímu Red Bull iba tesne minul hlavu Rakúšana v službách Williamsu. Obaja piloti bojovali o miesto v zákrute, v kritickom momente však Coulthard svoj monopost nezvládol. Vymrštilo ho do vzduchu, pričom preletel priamo nad Wurzovým kokpitom.















