Sen sa stal realitou. Johaugová sa dočkala vytúženého zlata

Nórka Therese Johaugová sa teší z triumfu na ZOH v Pekingu.
Nórka Therese Johaugová sa teší z triumfu na ZOH v Pekingu. (Autor: TASR/AP)
TASR|5. feb 2022 o 10:05 (aktualizované 5. feb 2022 o 12:17)

Dramatický bol súboj o tretie miesto.

Beh na lyžiach - ZOH 2022

Skiatlon žien na 15 km:

ČANG-ŤIA-KCHOU. Prvé zlato na zimných olympijských hrách v Pekingu 2022 získala Therese Johaugová. Nórska bežkyňa na lyžiach suverénnym spôsobom triumfovala v sobotňajšom skiatlone na 15 kilometrov.

Najmä vďaka výbornej druhej časti vyhrala s náskokom 30,2 sekundy pred Ruskou Nataliou Neprjajevovou. Bronz putuje do Rakúska zásluhou Teresy Stadloberovej (+30,5). Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Johaugová si vo veku 33 rokov konečne splnila sen o zisku najcennejšieho kovu v individuálnej disciplíne pod piatimi kruhmi.

Štrnásťnásobná majsterka sveta mala doteraz v zbierke olympijské zlato iba zo štafety z Vancouveru 2010, ku ktorému o štyri roky neskôr pridala v Soči striebro a bronz. V Pjongčangu nemohla štartovať pre dopingový dištanc.

"Sen sa stal skutočnosťou. Je to úžasné, moja prvá zlatá individuálna medaila z olympiády pre mňa znamená veľmi veľa. Pre tento moment som trénovala celé tie roky a tisíce hodín," povedala Johaugová.

Vytvorila sa elitná sedmička

V Národnom centre behu na lyžiach v klastri Čang-ťia-kchou oscilovala teplota popoludní miestneho času hlboko pod bodom mrazu. Na bežkyne čakali celkovo štyri okruhy - prvé dva v dĺžke 7,5 km klasickou a zvyšné dva voľnou technikou.

Od úvodu sa na náročnej trati s tiahlymi stúpaniami formovala vpredu silná skupina adeptiek na cenné kovy. Na prvom medzičase bola na čele topfavoritka Johaugová, ktorá v tejto disciplíne ukoristila prvenstvo na uplynulých dvoch MS.

Po približne dvoch kilometroch sa pätnástka bežkýň odpútala od zvyšku poľa, na méte 3,5 km odstup narástol na rozdiel 10 sekúnd. Vysoké tempo postupne "rozbilo" pole štartujúcich, po šiestich kilometroch bola vpredu už iba sedmička.

Okrem Johaugovej dve Fínky Krista Pärmäkoskiová a Kerttu Niskanenová, Švédky Frida Karlssonová a Ebba Anderssonová, s nimi Rakúšanka Stadloberová a momentálna líderka Svetového pohára Neprjajevová.

Momentka zo skiatlonu žien na zimných olympijských hrách 2022.
Momentka zo skiatlonu žien na zimných olympijských hrách 2022. (Autor: TASR/AP)

Tesný súboj o bronzovú medailu

Prezutie pred "skejtovou" časťou po polovici trate zvládla ako prvá Johaugová s náskokom jednej sekundy pred Niskanenovou. To už bolo na čele iba kvarteto, ktoré dopĺňali Pärmäkoskiová a Karlssonová.

Na ďalších 1300 metroch nasadila Johaugová "pekelné" tempo a získala náskok. Po dvoch tretinách skiatlonu (10 km) viedla Johaugová už o 26 sekúnd.

Johaugová si v záverečnej pasáži išla famóznym spôsobom a úplne neohrozene pre zlato, Karlssonová za ňou sa "spojila" so zvyškom prenasledovateliek.

Niečo viac ako kilometer pred cieľom mala suverénna Nórka k dobru už 54 sekúnd, za ňou sa rozpútal boj o druhú priečku, z ktorého však vypadli severanky Niskanenová, Pärmäkoskiová i Karlssonová.

Boj o striebro napokon zvládla Neprjajevová o tri desatiny pred Stadloberovou, pre obe to je najvýraznejší úspech v kariére. Stadloberová vybojovala vôbec svoju prvú "veľkú" medailu, Neprjajevová má zo ZOH bronz zo štafety v Soči.

Trojica slovenských reprezentantiek na hrách Alena Procházková, Barbora Klementová a Kristína Sivoková súťaž v skiatlone vynechala a do olympijskej stopy vstúpi až v utorok 8. februára v šprinte voľnou technikou.

Ján Koristek by nemal chýbať na štarte nedeľného skiatlonu mužov.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Súvisiaci obsah