3.

Jyothi Yarrajiová

India

12,78 s

ČCHENG-TU. Slovenská atlétka Viktória Forster získala zlatú medailu v behu na 100 m prekážok na Svetových univerzitných hrách v čínskom Čcheng-tu.

Forster dosiahla čas 12,72 s, čím prekonala slovenský rekord. Svoje doterajšie slovenské maximum zo Zlatej tretry v Ostrave zlepšila o jednu desatinu. Splnila tak limit na olympijské hry do Paríža.

Zverenka Kataríny Adlerovej bežala vo štvrtej dráhe a od začiatku viedla.

O 4 stotiny zaostala Číňanka Wu Jen-ni, bronz si vybojovala Jyothi Yarrajiová z Indie, ktorá dosiahla čas 12,78 s.

Pre Forster ide o druhú medailu na podujatí. Na hladkej stovke získala striebro, keď v stredajšom finále finišovala v čase 11,34 s.

Pre slovenskú atletiku ide o 11. medaila z univerziády s bilanciou 2-7-2. Spolu s československými medailami je to už 15. cenný kov (1-2-1).

Forster je len treťou slovenskou zlatou medailistkou v histórii univerziád. Pred ňou zvíťazili len Jozef Plachý na 1500 m v roku 1977 v Sofii a Martin Kučera na 400 m prekážok v Kazani 2013.

"Znamená to pre mňa naozaj veľa, je to zlatá medaila. Stovka prekážok bola moja priorita na tomto podujatí. Som veľmi šťastná a ešte si asi naplno neuvedomujem čo som dosiahla.

Šla som do toho s tým, že tam nechám všetko. Bežalo sa mi veľmi dobre. Mala som síce nejaké kolízie s prekážkami, ale teraz som bola silnejšia ja a nie tie prekážky. A dobehla som v osobáku.

Dobre nastavená som bola už od prvého štartu v Číne. Je niečo neuveriteľné, čo teraz prežívam," hovorila mimoriadne dojatá Forsterová ešte pred medailovým ceremoniálom.

“Bolo to fantastické finále, v ktorom Viktória nezaváhala ani na okamih. Pred finále upokojovala ona mňa, nie ja ju. Chlácholila ma, aby som sa nebála.

Prekvapilo ma, že v šiestom behu na univerziáde jej ostalo ešte toľko síl, že dosiahla taký kvalitný výkon. Už bola naozaj unavená.

Neskutočne nás obe teší, že splnila limit na parížsku olympiádu, ten túžila veľmi zabehnúť," uviedla pre portál atletika.sk trénerka Katarína Adlerová, ktorá Forsterovú pripravuje v klube ŠK ŠOG Nitra a je aj členka VŠC Dukla Banská Bystrica.

Domov»Ďalšie športy»Atletika»K striebru pridala aj zlato. Skvelá Forster ovládla na univerziáde 100 m prekážok