Pistorius sa možno dostane na slobodu, za mrežami strávil 10 rokov

Oscar Pistorius.
Oscar Pistorius. (Autor: Twitter DailyAGZA)
SITA|21. nov 2023 o 13:34

Šesťnásobný paralympijský šampión je vo väzení za vraždu priateľky Reevy Steenkampovej zo 14. februára 2013.

KAPSKÉ MESTO. Juhoafrický šesťnásobný paralympijský zlatý medailista v paraatletike Oscar Pistorius v marci neuspel so žiadosťou o podmienečné prepustenie na slobodu, no odvolacia komisia nesprávne vypočítala, kedy si začal odpykávať trest na 13 rokov a 5 mesiacov za vraždu priateľky Reevy Steenkampovej zo 14. februára 2013.

Komisie v marci chybne usúdila, že minimálna doba trestu, ktorú si musí odsedieť pred prípadným oslobodením, uplynie až v auguste 2024.

Orgány justičných a nápravných služieb v septembri predložili ďalšie dokumenty a uviedli, že nebudú namietať proti odvolaniu Pistoriusa s argumentom, že si odsedel predpísaný čas vo väzení a mal by byť okamžite vyhlásený za oprávneného na podmienečné prepustenie.

Preto už v piatok čaká Pistorius opakované posúdenie jeho možného prepustenia.

Neznamená to, že sa s istotou dostane na slobodu. Súd nemusí vyhovieť jeho žiadosti o prepustenie.

Môže ho tiež prepustiť na slobodu úplne, ale aj s obmedzeniami, napríklad s povinnosťou návratu za mreže v noci.

Má tiež možnosť rozhodnúť o tom, že sa dostane na slobodu, no na niekoľko dní v každom týždni sa vráti do väzenia.

Páchatelia odsúdení na viac ako dva roky väzenia v Juhoafrickej republike si musia odpykať polovicu trestu, aby mali nárok na podmienečné prepustenie.

Podľa dokumenty si Pistorius odpykal polovicu trestu už 21. marca 2023.

Aktuálne 36-ročný Pistorius, ktorý v stredu oslávi 37. narodeniny, v súvislosti s vraždou Steenkampovej tvrdil, že si v polospánku pomýlil obeť s možným narušiteľom súkromia a cez zatvorené kúpeľňové dvere strieľal na domnelého vlamača.

Pôvodne ho odsúdili za zabitie, odvolací súd však neskôr zmenil právnu kvalifikáciu skutku na vraždu a poslal ho za mreže na šesť rokov.

Prokuratúra sa odvolala: poukazovala na to, že uložený trest podľa nej nie je adekvátny závažnosti zločinu, s čím vyššia inštancia súhlasila a vymerala vinníkovi dlhšie odňatie slobody - na 13 rokov a 5 mesiacov.

Rodičia zosnulej niekdajšej topmodelky Barry a June Steenkampovci sa v marci postavili proti Pistoriusovmu podmienečnému prepusteniu.

Barry Steenkamp zomrel v septembri vo veku 80 rokov. Začiatkom tohto roka povedal, že Pistorius by mal zostať vo väzení.

Oscar Pistorius získal šesť zlatých medailí na paralympijských hrách v kategórii T44 v šprintoch na 100, 200 či 400 metrov.

V roku 2012 sa predstavil na OH 2012 v Londýne, kde na 400 m nepostúpil zo semifinále a bol súčasťou štafety JAR na 4x400 m, ktorá skončila ôsma a po dopingu dvoch členov ruského kvarteta figuruje vo výsledkoch na 7. pozícii.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Pistorius sa možno dostane na slobodu, za mrežami strávil 10 rokov