08.08.2021 02:00
Deň 16
Záverečný ceremoniál
Koniec

Každá medaila má svoj príbeh, hodnotí olympiádu spokojný Siekel

Prezident SOŠV Anton Siekel, olympijská víťazka v streľbe Zuzana Rehák Štefečeková, strieborný medailista v golfe Rory Sabbatini, jeho manželka a caddy Martina a prezident Slovenskej golfovej asociácie Rastislav Antala.
Prezident SOŠV Anton Siekel, olympijská víťazka v streľbe Zuzana Rehák Štefečeková, strieborný medailista v golfe Rory Sabbatini, jeho manželka a caddy Martina a prezident Slovenskej golfovej asociácie Rastislav Antala. (Autor: TASR - Pavel Neubauer)
TASR|8. aug 2021 o 19:07

Slovensko bolo na OH 2020 v Tokiu 50. najúspešnejšou krajinou.

BRATISLAVA. Slovenský tím získal na olympiáde v Tokiu štyri cenné kovy, rovnako ako pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro.

K tomuto číslu sa prepracoval, hoci mal o desať členov menšiu výpravu - 41 športovcov.

Zlatú medailu vybojovala strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková, striebro získali vodný slalomár Jakub Grigar v disciplíne K1 a Rory Sabbatini v golfe a bronz pridali v predposledný súťažný deň rýchlostní kanoisti v K4 na 500 metrov.

"Za každým jedným športovcom, ktorý dosiahol úspech v podobe medaily, je krásny príbeh," spokojne hodnotí slovenské výsledky prezident Slovenského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel.

Sabbatini ukázal, aký je šport krásny

"Zuzana Rehák Štefečeková získala nielen zlato, ale dosiahla aj na rekord, ktorý nemôže byť prekonaný, iba vyrovnaný.

Jakub Grigar je stále mladý a perspektívny športovec, striebro získal možno v najťažšej disciplíne.

Od štvorkajaku sme medailu očakávali, ale musel veľmi bojovať, aby svoj cieľ dosiahol.

Na koniec som si nechal Roryho Sabbatiniho. U neho sa dokonale ukázalo, aký je šport krásny. Sám už neveril, že sa podarí získať medailu, ale bojoval do poslednej chvíľky a odmenou mu bol rekord ihriska a olympijský rekord," zhrnul Siekel najväčšie športové úspechy v Tokiu počas záverečného ceremoniálu na Olympijskom festivale v Šamoríne.

Hrdý je aj na tých, ktorí nevyhrali

Šéf slovenských olympionikov si uvedomuje, že nie všetci slovenskí reprezentanti splnili očakávania. Pripomenul však, že každého slovenského reprezentanta treba posudzovať individuálne.

"Sami športovci mali v niektorých disciplínach vyššie ambície. Hodnotenie ich vystúpenia sa nedá zosumarizovať jednoducho, chce to čas. Pre mňa bolo sympatické, že nehľadali výhovorky a aj keď im to nevyšlo, nevyplakávali a pozerali sa ďalej do budúcnosti."

Najväčší športový sviatok bude netradične už o tri roky a pre slovenské športové hnutie bude náročné zopakovať, či vylepšiť medailovú bilanciu z Tokia pri klesajúcom počte vrcholových športovcov na Slovensku.

"Medailisti a úspešnejší športovci vyrastajú v konkurenčnom prostredí. Pre trénerské tímy a športové zväzy bude Paríž 2024 veľkou výzvou, aby prichádzala nová generácia, ktorá je schopná bojovať so skúsenejšími tak, ako sa to darí v kanoistike, strelectve, či atletike," priznal Siekel.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah