Pondelok, 6. decembra, 2021Meniny má Mikuláš

Murray pripomínal Kyrgiosa. Keby to nevyšlo, bol by som za hlupáka, vraví

Andy Murray. (Autor: TASR/AP)
Jana Sedláková|11. okt 2021 o 13:15

Bývalá svetová jednotka pokračuje na turnaji v Indian Wells.

BRATISLAVA. Bol to súboj dvoch generácií. Duel bývalej svetovej jednotky s možno budúcou. 

Na jednej strane bol Andy Murray a na druhej 18-ročný mladík, ktorý neustále počúva o tom, ako z neho bude nový Rafael Nadal - Carlos Alcaraz. Hoci on sám, ale i ľudia v jeho tíme tieto prirovnania radi nemajú.

Keby sa pritom boli naplnili predpoklady, Murray a Alcaraz by sa zrejme nikdy v súťažnom zápase nestretli.

Rozdiel 16 rokov

Keď sa Andy Murray v roku 2019 rozplakal na tlačovej konferencii pred začiatkom Australian Open, zdalo sa, že to bude koniec jeho kariéry. Mal vážne zdravotné problémy.

Veril, že vydrží hrať aspoň do obľúbeného domáceho Wimbledonu, ale bol v stave, v ktorom to nemohol sľubovať. Vtedy mal Alcaraz iba pätnásť rokov.

Ale je rok 2021 a Andy Murray stále hrá. A dokonca zdolal v 2. kole o 16 rokov mladšieho Carlosa Alcaraza. V trojsetovom zápase po viac ako troch hodinách 5:7, 6:3, 6:2. Taký dlhý zápas by sa nestratil ani na grandslamovom turnaji, kde hrajú muži na tri víťazné sety.

Murray si pritom prešiel náročnou operáciou. Vymenili mu pri nej bedrový kĺb za kovový implantát.

Väčšina hráčov po podobnej operácii na návrat ani nemyslí. Prvým, kto to dokázal, bol deblista Bob Bryan.

"Mal vážnu operáciu, dostal kovový implantát bedra. Bol prvým hráčom, ktorý s niečím takto vážnym hral," hovoril o Bobovi Bryanovi jeho brat Mike v rozhovore pre Sportnet.

Ďalším, kto sa dokázal vrátiť, bol práve Murray. 

"Cítim, že stále dokážem hrať na vrchole, hoci mi veľa ľudí hovorilo, ako už na to nemám a mal by som skončiť. Prešiel som si naozaj ťažkou cestou," hovoril britský tenista v pozápasovom rozhovore. 

"Mám sa dobre. Hoci áno, s vekom už je tá regenerácia trocha zložitejšia," priznal neskôr v rozhovore pre stanicu Tennis Channel.

Nič nikomu nemusí dokazovať

Turnaj v Indian Wells pritom nikdy nepatrilo k jeho obľúbeným. Síce na ňom raz dosiahol na finále, ale proti súperom z top 10 často nedokázal vyhrať, hoci sám medzi absolútnu špičku patril.

V treťom kole tam bol naposledy v roku 2016. Vtedy bol svetovou dvojkou a o niekoľko mesiacov sa dokonca stal svetovou jednotkou. 

Teraz na kurte preháňa hráča športovo mladšieho i o dve generácie. 

"Čo by som dal za to, keby som mal znova osemnásť?" napísal na instagram ku spoločnej fotografii s osemnásťročným súperom s humorom sebe vlastným.

"Carlos Alcaraz je obrovský talent. Bolo to výnimočné, byť s ním na jednom kurte," dodal. 

Murray mal pritom podľa rebríčka byť outsiderom zápasu. Španielsky tínedžer je na 38. mieste, dokonca bol v pozícii 30. nasadeného. Murray naopak ani nemal účasť na podujatí istú. Minimálne by musel ísť do kvalifikácie, v rebríčku je na 121. mieste.

Od organizátorov však dostal voľnú kartu.

Hoci v mnohých zápasoch dokáže predviesť výkony ako v časoch najväčšej slávy, dlhodobo už nemá výkonnosť, ktorá by ho posúvala na vyššie pozície.

Od fanúšikov často zaznieva kritika, prečo niekto, kto je na konci kariéry a nedokáže hrať dlhodobo v najlepšej forme, dostáva neustále voľné karty, keď to potrebuje.

Počet voľných kariet majú organizátori obmedzený. Často ich dávajú talentovaným mladíkom. Udelením jednej z nich 34-ročnému Murraymu tak v podstate oberajú o miesto niekoho, pre koho by turnaj bol cennou skúsenosťou do budúcnosti.

"Za to všetko, čím som si za posledné roky prešiel a čo všetko som predtým dokázal, naozaj nemám pocit, že niekomu musím niečo dokazovať," reagoval Murray pred Indian Wells.

Servis zospodu

V zápase proti Alcarazovi navyše predviedol úder, ktorý zrejme bude patriť k momentom turnaja. 

"Andy Murray má v zásobe množstvo trikov, ale v nedeľu v Indian Wells ukázal ďalší - servis zospodu," písala oficiálna stránka ATP.

Dokonca z tejto výmeny trafil eso a víťazne ňou uzavrel gem po svojom podaní.

Pri šoumenovi Nickovi Kyrgiosovi sa podobnému spôsobu podania nečuduje už nik. Na internete sú videá so zostrihom týchto momentov. Andy Murray však podobné neštandardné kúsky nikdy nevyhľadával.

Pre mnohých fanúšikov je dokonca symbolom nudného tenistu. V súťažnom zápase nikdy predtým týmto spôsobom nepodával.

"Keď sa pozriete na zápas, čoraz viac stál na príjme podania vzadu. Hovoril som si, že možno by som ho takto mohol skúsiť potiahnuť viac dopredu," hovoril po zápase Murray.

"Samozrejme, nečakal som, že z toho padne eso," priznal.

Neskôr sa o tomto momente rozprával vo videorozhovore s tenistom Gaelom Monfilsom. Obaja hráči sa zhodli, že kúsok je na úplnej hrane medzi zaujímavým spestrením zápasu a obrovským trapasom, ak by to nevyšlo.

"Už aj tak je to zvláštne, ale ak takýto kúsok nevyjde, cítite sa ako úplný hlupák," povedal Murray.

V ďalšom kole ho čaká veľká výzva. Štvrtý hráč sveta Alexander Zverev. Pokiaľ by Murray uspel, cez tretie kolo turnaja Masters 1000 by sa dostal po prvý raz od Paríža 2016, kde vyhral.

Murray vyhral oba doterajšie vzájomné zápasy. Dokonca Zvereva zdolal aj vlani v Cincinnati. Teda v časoch, keď už bol po operácii a mimo najlepších časov.

"Hral som už so Zverevom viacero skvelých zápasov. On je vo výbornej forme, ale po tom, ako som vyhral takýto ťažký zápas mám obrovskú dávku sebadôvery," hovoril pre Tennis Channel Murray.

Jana Sedláková
Jana Sedláková Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Písala pre fanúšikovské stránky o tenise, ale prvé novinárske skúsenosti zbierala najmä v TASR. V Spornete sa venuje najmä tenisovým témam.

Súvisiace články