Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Kuzminovú jej bežecká forma neprekvapila, Fialkové mentálne poľavili

Anastasia Kuzminová počas tlačovej konferencie v Sielnici. (Autor: SITA)
SITA|20. dec 2017 o 15:51

Anastasia Kuzminová hodnotí ročník, v ktorom je zatiaľ líderkou Svetového pohára.

BANSKÁ BYSTRICA. Slovenská biatlonová reprezentantka Anastasia Kuzminová sa po návrate z 3. kola Svetového pohára vo francúzskom stredisku Annecy-Le Grand Bornand zdrží doma v Banskej Bystrici veľmi krátko.

V piatok odcestuje do slovinskej Pokljuky, kde strávi spolu s rodinou Vianoce a v tamojšom biatlonovom areáli plánuje do 29. decembra i trénovať.

Žltý dres je vianočným darčekom

Dvojnásobná olympijská víťazka dosiahla v úvode tejto sezóny životné výsledky, momentálne je najúspešnejšou ženou v priebežnom celkovom hodnotení Svetového pohára.

"Všetko smerujeme k februárovej olympiáde v Pjongčangu. Tvrdo makáme, plánujeme a rozmýšľame dopredu čo urobiť, aby sme sa naďalej zlepšovali," uviedla Kuzminová na stredajšej tlačovej konferencii VŠC Dukla v Sielnici.

"Veľmi ma potešil zisk žltého trička najlepšej biatlonistky, s tým sme nerátali. Je to pre mňa taký vianočný darček. Uvedomujeme si však, že tak ako dnes sme úspešní, zajtra to už nemusí byť,“ doplnila.

Kuzminová: Nie som stroj

Úvodné kolo Svetového pohára vo švédskom Östersunde bral Kuzminovej tím ako rozbehové. Až v rakúskom Hochfilzene Kuzminová ukázala svoj potenciál, išla naplno a v rovnakom nasadení pokračovala aj vo francúzskom Annecy-Le Grand Bornand.

"Streľba v posledných dvoch pretekoch mi priniesla trochu problémy. Je to aj o emóciách, pocítila som psychickú únavu. Som len človek, nie stroj. Emócie spojené so snahou sa nabaľujú ako snehová guľa, ktorá niekedy pretekárku zaťažuje," priznala.

Anastasia Kuzminová sa raduje z víťazstva. (Autor: TASR/IBU)

"Čo sa týka bežeckej formy, nie je to žiadna záhada, že dosahujem najlepšie časy. Ako sa narodila Olívia, tak som tvrdo makala. Keď som kojila, nebola som v plnej sile, odoberalo mi to veľa energie. To, čo mi chýbalo v minulej sezóne, som však dokázala nahradiť v tejto, keď je už Olívia väčšia."

"V príprave som si utvorila na lyžiach náskok pred ostatnými odbehnutými kilometrami už na jar. Aj augustové sústredenie na Novom Zélande malo veľký vplyv. Mám teda urobený určitý základ, pridávam len tréningy zamerané na rýchlosť. Chcem však pochváliť servisný tím, vždy mi pripraví rýchle lyže,“ objasnila Kuzminová úspešný štart do sezóny 2017/2018.

V Oberhofe iba Kuzminová

Po novom roku sú pred zimnou olympiádou naplánované ešte tri preteky Svetového pohára v biatlone.

Najprv v nemeckom Oberhofe, kde sa zo ženského slovenského kvarteta predstaví iba Kuzminová, konkrétne 4. januára v šprinte a v prípade postupu 6. januára v stíhacích pretekoch.

Reprezentáciu nemôže ťahať iba jedna pretekárka, strieľať a behať vedia všetky. Musia to teraz zvládnuť predovšetkým v hlavách.


Anna Murínová, trénerka ženskej reprezentácie

Ostatné biatlonistky sa k nej pripoja až v nemeckom Ruhpoldingu 10. januára. Poslednou previerkou pred ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu bude Svetový pohár v talianskej Anterselve od 18. do 21. januára.

"Doma v Banskej Bystrici budem prakticky iba na Silvestra. Potom už cestujem na tri Svetové poháre. Ak chcem dosiahnuť na vrchol, musím sa plnohodnotne venovať nielen tréningu, ale aj súťaženiu," uviedla.

"Niektoré skúsené biatlonistky si možno šetria sily na olympiádu, alebo im dlhšie potrvá, pokým sa dostanú do formy. Zatiaľ čo sledujem, každá z mojich konkurentiek má inak rozložené sily. Ja sa však musím pozerať predovšetkým na seba,“ dodala 33-ročná rodáčka z ruského Ťumeňa.

Fialkové podľa trénerky mentálne poľavili

V tieni Kuzminovej zostávajú sestry Paulína a Ivona Fialkové. Okrem piateho miesta Paulíny na úvod vo vytrvalostných pretekoch príliš neprehovorili v úvodných troch kolách Svetového pohára do výsledkovej listiny.

Trénerka slovenskej ženskej biatlonovej reprezentácie Anna Murínová si však starosti s ich výkonnosťou nerobí.

"V Östersunde nám to padalo, Ivka a Paulína Fialkové išli dobre. Potom prišlo sklamanie, takže teraz viac potrénujeme. Oberhof okrem Nasti vynecháme a potom azda ukážu aj ostatné naše biatlonistky svoju silu, teda čo v nich je," uviedla Murínová.

"Reprezentáciu nemôže ťahať iba jedna pretekárka, strieľať a behať vedia všetky. Musia to teraz zvládnuť predovšetkým v hlavách. Mentálne trošku poľavili, takže ak sa vrátime všetci k svojej poctivej práci, dostavia sa lepšie výsledky," dodala.

Súvisiace články