Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Na trati nemá konkurenciu. Kuzminová prežíva rozprávku

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|17. dec 2017 o 15:27

Anastasia Kuzminová je aktuálnou líderkou Svetového pohára biatlonistiek.

BRATISLAVA. Na trati nestačí jej tempu žiadna pretekárka. Biatlonistka Anastasia Kuzminová má na začiatku olympijskej sezóny famóznu bežeckú formu. Ak ešte zlepší streľbu, v súčasnom štartovom poli biatlonistiek bude hľadať konkurenciu veľmi ťažko.

Výbornú formu potvrdila aj v posledných dvoch súťažiach vo francúzskom Annecy Le Grand-Bornand. V sobotňajších stíhacích pretekoch skončila druhá.

Na víťaznú Lauru Dahlmeierovú stratila štrnásť sekúnd, pričom Kuzminová bežala štyri trestné okruhy a Nemka len jeden.

„Škoda prvej streľby, možno zaúradovala tréma,“ priznal pre TASR tréner a manžel Daniel Kuzmin.

Prežíva predvianočnú rozprávku

Na úvodnej streľbe minula tri terče. Napriek tomu bojovala o víťazstvo až do konca. Na záverečnú streľbu prišla po boku Dahlmeierovej.

Nemka raz minula a Kuzminová si uvedomovala, že v prípade čistej streľby môže ísť na prvé miesto. Pri posledných dvoch výstreloch spomalila tempo a posledný výstrel minula.

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová sa raduje z víťazstva v šprinte žien na 7,5 km v 3. kole Svetového pohára. (Autor: TASR/IBU)

„Na prvej streľbe som to zrejme prehnala s emóciami, nebolo to pre mňa ľahké odstrieľať a koncentrovať sa. Som tiež len človek a dopustila som sa veľkej chyby,“ reagovala Kuzminová.

V priebehu dvoch týždňov sa dostala štvrtý raz na pódium. Po týchto pretekoch sa stala prvýkrát v kariére líderkou Svetového pohára.

„Prežívame neskutočné dva týždne, pripomína mi to predvianočnú rozprávku,“ naznačil Kuzmin.

Je rýchlejšia o dva trestné okruhy

Výnimočné bežecké schopnosti potvrdila Kuzminová aj v nedeľu v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km.

Zo všetkých pretekárok bola na trati opäť najrýchlejšia. Štyri trestné okruhy ju však odsunuli na štvrté miesto.

Na víťaznú Justine Braisazovú stratila 25 sekúnd, pričom Francúzka minula len jediný terč.

Pri prepočte, že priemerné trestné kolo trvá biatlonistkám približne 25 sekúnd, Kuzminová mohla bojovať o víťazstvo, keby sklopila o jeden terč navyše.

Na tretiu Dahlmeirovú, ktorá patrí tiež k výborným bežkyniam, stratila päť sekúnd, pričom Nemka bežala o dva trestné okruhy menej.

Na bežeckej trati bola teda Slovenka rýchlejšia o zhruba 45 sekúnd. Na jednom kilometri bola v priemere rýchlejšia o štyri sekundy.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články