Reorganizácia regionálnych súťaží sa posúva. Zmena čaká dorasteneckú ligu

K reorganizácii súťaží dôjde v regionálnom futbale až o rok.
K reorganizácii súťaží dôjde v regionálnom futbale až o rok. (Autor: Róbert Andrejov)
Daniel Dedina|9. apr 2021 o 17:30

Aké pravidlá majú platiť pri dohratí aktuálnej sezóny 2020/21?

To, o čom sa dlhšiu dobu hovorilo, je už v súčasnosti definitívne.

Delegáti konferencie Slovenského futbalového zväzu na nedávnom hlasovaní per rollam schválili posunutie reorganizácie regionálnych futbalových súťaží o jeden súťažný ročník neskôr, to znamená od sezóny 2022/23.

Za odloženie reorganizácie hlasovalo 78 delegátov, proti boli štyria. Na schválenie bolo potrebných 61 hlasov. Uvádza to úradná správa SFZ zo dňa 9. apríla.

Zväzy môžu byť na tom rozdielne 

Vzhľadom na avizované uvoľňovanie protipandemických opatrení na Slovensku existuje predpoklad, že by sa amatérske futbalové súťaže mohli v blízkej dobe opäť rozbehnúť.

Kompletné dohratie aktuálneho ročníka 2020/21 je nereálne, hlavnou otázkou preto zostáva, koľko kôl sa do konca júna stihne odohrať.

Na to, aby mohla byť sezóna považovaná za právoplatnú ukončenú, je potrebné odohrať minimálne jej polovicu.

Pravidlá pri dohratí sezóny 2020/21

Výkonný výbor SFZ v marci rozhodol o tom, že:

  • po skompletizovaní dohrávok z jesennej časti bude odohratých toľko kôl jarnej časti, koľko ich umožní termínový kalendár. Nemusí ísť striktne o polovicu ročníka
  • základom je, aby tímy v rovnakej súťaži mali pri uzavretí sezóny na konte rovnaký počet odohraných zápasov (nemusí sa to týkať tímov, ktorých umiestnenie v tabuľke nerozhoduje o postupe či zostupe)
  • počet zápasov v jednotlivých súťažiach regionálnych a oblastných futbalových zväzov môže byť rôzny
  • z tretej ligy budú môcť postúpiť len víťazi súťaží. Ak o postup z ich radov nebude dostatočný záujem, zníži sa počet vypadávajúcich tímov z druhej ligy (tá má momentálne 15 účastníkov a vypadávajú z nej posledné tri mužstvá)
  • nebude uplatnené ustanovenie súťažného poriadku o nedostihnuteľnom náskoku pri určení postupujúcich z nižších súťaží, ak sa neodohrá kompletná sezóna

Liga dorastu bude mať viac tímov

Reorganizácia čaká aj najvyššiu dorasteneckú súťaž, a to už od nasledujúceho ročníka 2021/22. Počet tímov sa zo súčasných dvanásť zvýši na štrnásť.

„Situáciu v mládežníckom futbale v súčasnom období vnímame ako kritickú. Už v minulom súťažnom ročníku bolo družstvám umiestneným na postupovom mieste znemožnené dosiahnutie maximálneho športového cieľa, ktorým je zaradenie do vyššej súťaže," zdôvodnil generálny sekretár SFZ Peter Palenčík rozšírenie počtu účastníkov dorasteneckej ligy.

Súťaž má byť doplnená o najlepšie tímy II. ligy Východ i Západ, na základe koeficientu z predchádzajúcich sezón a za predpokladu, že splnia podmienky licenčného konania.

Ak sa tak nestane, prvá liga bude mať menší počet účastníkov než štrnásť.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Slovensko»Reorganizácia regionálnych súťaží sa posúva. Zmena čaká dorasteneckú ligu