Aj po prvom kole verila v zlato. Petru už nič neprekvapí, tešila sa Zuzulová

Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová pred odletom na ZOH 2018 v Pjongčangu.
Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová pred odletom na ZOH 2018 v Pjongčangu. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|9. feb 2022 o 10:11

V druhom kole ukázala Vlhová obrovské srdce.

PEKING, BRATISLAVA. Pre fanúšikov to bolo sklamanie, keď Petre Vlhovej nevyšlo prvé kolo olympijskej súťaže. Aj ona vedela, že jej strata je výrazná. Mrzelo ju to. 

Na líderku Nemku Dürrovú mala stratu 72 stotín sekundy. Zmazať taký výrazný rozdiel a preskočiť sedem súperiek sa zdalo ako málo pravdepodobné. 

„Verila som Petre aj vtedy. Dokonca som stále verila, že bude mať zlato, pretože nemala čo stratiť. Mohla len získať a pre súperky, ktoré šli pred ňou, bola situácia oveľa náročnejšia,“ vravela spolukomentátorka RTVS Veronika Velez-Zuzulová.

V druhej jazde ukázala Vlhová svoje majstrovstvo. Medzi bránkami dosiahla najrýchlejší čas. Jej súperky v oblúkoch potom naberali stratu.

„Druhé kolo bolo postavené viac do strán ako prvé kolo. Bolo treba viac točiť, a keď som videla, ako ide Petra, verila som už vtedy, že to bude zlato. Brány boli zavreté, ostatné pretekárky tam mohli len nabrať stratu.“

Vlhovú už nič neprekvapí

Dôležitým faktorom bolo, že bránky druhého kola staval Vlhovej tréner Mauro Pini. Bránky postavil v druhom kole kombinačne. Chcel situáciu Vlhovej súperkám skomplikovať.

„Je to obrovská bojovníčka a v druhom kole ukázala veľké srdce,“ tešil sa Pini pre RTVS. 

Po víťazstve žiaril od šťastia. Podobnú radosť prežíval aj pred ôsmimi rokmi ako kouč Tiny Mazeovej. V Soči vtedy oslavoval zlato v super-G a zjazde.  

Naopak medailovú radosť na olympijských hrách počas kariéry Veronika Velez-Zuzulová nikdy nezažila. Práve počas olympiád mala veľkú smolu, v kľúčových momentoch doplatila na zranenia. O to viac prežívala v štúdiu RTVS úspech Vlhovej. 

„Petra ukázala obrovskú silu, pretože sme videli, že aj jej veľká súperka Mikaela Shiffrin rýchlo vypadla a nezvládla tlak. Petra dokázala, že už ju nemôže nič prekvapiť. Už dosiahla v kariére skutočne všetko a teraz sa môže vrhnúť na prekonávanie rekordov ako Mikaela,“ opisovala Velez-Zuzulová. 

Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová vo Svetovom pohári vo Flachau v roku 2016.
Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová vo Svetovom pohári vo Flachau v roku 2016. (Autor: SME archív Gabriel Kuchta)

Vlhová v druhom kole skvelou jazdou otočila vývoj pretekov, ktoré vyzerali pôvodne stratené, na víťazné. Súperky jedna po druhej strácali svoj náskok predovšetkým v spodnej časti trate. 

Líderka išla na istotu, to nestačilo

Líderka po prvom kole Lena Dürrová stratila v druhej jazde dokonca 91 stotín sekundy a skončila bez medaily. 

„Nešla zlú jazdu a nemala zlé medzičasy, ale pred cieľom bolo cítiť, že ide na istotu a nešla toľko do rizika, a to jej nestačilo. Pokiaľ pretekár nedá do jazdy všetko, potom bude mať ďalšiu šancu bojovať o olympijskú medailu až o štyri roky,“ opisovala Velez-Zuzulová. 

Medailu si v olympijskom slalome vybojovali skúsené pretekárky. Striebro brala Rakúšanka Katharina Liensbergerová, bronz Švajčiarka Wendy Holdenerová.

„Dokázali sa so situáciou v druhom kole najlepšie vyrovnať. Videli sme napríklad Wendy Holdenerovú, ktorá mala najskôr pocit, že všetko stratila a plakala. A zrazu to bolo od šťastia, keď získala bronz.

Takéto emócie na majstrovstvách sveta a na Svetových pohároch neprežívame. Napätie na takýchto pretekoch je veľké, veď pretekárky sa pripravujú na olympiádu štyri roky,“ 

Shiffrinová vypadnutie oplakala

O tom, že podmienky na olympijskej zjazdovke nie sú ako vo Svetovom pohári, a že tlak je obrovský, svedčia výsledky ďalšej veľkej favoritky Mikaely Shiffrinovej.

Na dvoch predchádzajúcich olympijských hrách zakaždým získala jedno zlato. V Soči to bolo v slalome, v Pjongčangu v obrovskom slalome. 

V Pekingu Shiffrinová nepochopiteľne vypadla takmer identicky v oboch súťažiach. Už po prejdení pár bránok prvého kola. 

„Na toto sme u nej neboli zvyknutí. Možno je to aj tým, že ju k limitom tlačí Petra, pretože Mikaela chce byť lepšia a Petra ju dostáva do úzkych. Všade sme pritom čítali, že slalom bude o týchto dvoch pretekárkach. Sme na to zvyknutí na Svetových pohároch, ale olympiáda je iná,“ opisovala Velez-Zuzulová.

Po vypadnutí Shiffrinová dlho sedela vedľa trate so sklonenou hlavou. Prišli ju utešiť členovia jej tímu. Druhé vypadnutie v Pekingu niesla oveľa horšie.

Po obrovskom slalome vravela, že to len treba hodiť za hlavu. Neúspech v slalome niesla ťažko. „Bolo vidieť, že to potrebovala stráviť, ale taký je šport."

Súťažný program Vlhovej na ZOH 2022 sa nekončí. Naisto nastúpi v superkombinácii (17. februára), s otáznikom bol jej štart v super-G.

Brat Petry Vlhovej Boris však potvrdil, že nastúpi v piatok aj v tejto disciplíne. Vlha vravel, že v oboch by chceli získať medailu. V super-G to bude náročnejšie, naopak v kombinácii bude Vlhová veľkou favoritkou.

"Petra bude mať aj v kombinácii veľké ambície. Šance má veľké," myslí si Velez-Zuzulová.

"Ale všetko bude závisieť od tréningov zjazdu, pretože práve zjazd bude kľúčovým. Trať slalomu bude v kombinácii kratšia. Dohnať stratu zo zjazdu bude ťažšie. Zjazd navyše nie je jednoduchý," doplnila.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Miloslav Šebela
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiaci obsah