Chýbalo mu viazanie a mal šnúrku. Ako vznikol prvý snoubord?

Sherman Poppen a jeho Snurfer - ilustračná fotografia. (Autor: Twitter Active Traveller)
ČTK|24. dec 2020 o 09:12

K vzniku snoubordu prispela vianočná nuda.

MUSKEGON. Pri zrode snoubordu bolo niekoľko nadšencov. Úplne prvá myšlienka však vznikla vo vianočnom období a k vymýšľaniu prispela nuda.

S nápadom prišiel na Prvý sviatok vianočný v roku 1965 Američan Sherman Poppen. Snažil sa urobiť niečo zábavné pre svoje malé dcéry.

Nakoniec vzal dve detské lyže, ktoré spojil dohromady. A prvá doska bola na svete. Jeho manželka prišla s názvom Snurfer - skombinovala anglické výrazy pre sneh a surf.

"Ide o novú disciplínu, ktorá kombinuje letné športy ako surfovanie a skejtbording so slalomovým lyžovaním," napísal Sherman Poppen v prihláške na patent, ktorú podal v marci 1966.

Prvé snoubordy sa už predávali na Vianoce v roku 1966. Vyzerali však ináč než v súčasnosti. Chýbalo viazanie a na doske sa stálo bez neho.

Poppen pripevnil o špičku dosky šnúrku, vďaka ktorej ho mohol jazdec ovládať.

Významným mužom pre snoubording sa stal aj Jake Burton Carpenter. Američan upravil dizajn Snurferu a zaslúžil sa o to, že ho začali akceptovať aj na vlakoch v amerických lyžiarskych strediskách.

Carpenter si zásluhy za vynález, ktorý sa dostal až na olympiádu, nikdy neprivlastňoval.

"Tým, kto naštartoval snoubording, bol Sherman Poppen," povedal Carpenter, ktorý založil aj svetoznámu snoubordovú firmu.

Poppen zomrel v roku 2019 vo veku 89 rokov.

Jake Burton Carpenter pózuje so starším (vpravo) a novším modelom snoubordu (vľavo) v roku 2002. (Autor: TASR/AP)

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: