Sagan dokončil aj extrémne náročnú pätnástu etapu, triumfoval Pinot

Thibaut Pinot sa raduje z víťazstva v 15. etape na Vuelta a Espaňa 2018.
Thibaut Pinot sa raduje z víťazstva v 15. etape na Vuelta a Espaňa 2018. (Autor: TASR/AP)
Športové prenosy SME|9. sep 2018 o 00:00

Simon Yates si udržal červený dres.

Vuelta a Espaňa 2018 - 15. etapa

Ribera de Arriba - Lagos de Covadonga (178,2 km):

1.Thibaut PinotFrancúzskoGroupama-FDJ5:01:49 h
2.Miguel Ángel LópezKolumbiaAstana Pro Team+ 28 s
3.Simon YatesV. BritániaMitchelton-Scott+ 30 s
4.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar+ 32 s
5.Steven KruijswijkHolandskoLottoNL-Jumbo+ 32 s
6.Enric MasŠpanielskoQuick-Step Floors+ 34 s
7.Nairo QuintanaKolumbiaMovistar+ 34 s
8.Rigoberto UránKolumbiaEF - Drapac+ 1:25 min
9.Emanuel BuchmannNemeckoBora-Hansgrohe+ 1:33 min
10.Ion IzaguirreŠpanielskoBahrain-Merida+ 1:49 min
132.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 37:31 min

LAGOS DE COVADONGA. Francúzsky cyklista Thibaut Pinot sa stal víťazom 15. etapy pretekov Vuelta a Espaňa 2018.

Jazdec tímu Groupama-FDJ mal najviac síl v záverečnom stúpaní na Lagos de Covadonga s dĺžkou 11,7 kilometra a priemerným sklonom 7,2 percenta, keď využil taktizovanie súperov.

Druhé miesto obsadil Miguel Ángel López z Astany, tretí finišoval Brit Simon Yates vo farbách Mitcheltonu-Scott, ktorý si udržal prvú priečku v celkovom hodnotení.

Vďaka tomu strávi aj druhý voľný deň v červenom drese pre lídra podujatia.

Vuelta 2018 - 15. etapa: Pozrite si najlepšie momentky: fotogaléria

10.9.2018

Slovák Peter Sagan sa od pelotónu odpojil približne 45 kilometrov pred cieľom a rozhodol sa pokračovať vlastným tempom. Do cieľa prišiel na 132. mieste s viac ako 37-minútovou stratou.

"Bol to môj plán zaútočiť približne šesť kilometrov pred cieľom. Som relatívne ďaleko v celkovom poradí, tak som to chcel využiť. Spoliehal som sa na to, že ma ostatní protivníci nebudú chcieť nasledovať," priznal Pinot.

"Je to pre mňa veľké víťazstvo. Vždy som chcel triumfovať na všetkých troch Grand Tour a teraz sa mi to podarilo. Cieľom pre mňa naďalej zostáva celkové poradie, ale zároveň sa pripravujem aj na svetový šampionát," dodal 28-ročný jazdec v prvom televíznom rozhovore.

Vuelta a Espaňa 2018 - Priebežné poradia:

Súťaž o červený dres - celkové poradie po 15. etape:

1.Simon YatesV. BritániaMitchelton-Scott64:13:33 min
2.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar+ 26 s
3.Nairo QuintanaKolumbiaMovistar+ 33 s
4.Miguel Ángel LópezKolumbiaAstana Pro Team+ 43 s
5.Steven KruijswijkHolandskoLottoNL-Jumbo+ 1:29 min
6.Enric MasŠpanielskoQuick-Step Floors+ 1:55 min
125.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 3:03:32 h

Súťaž o zelený dres - poradie bodovacej súťaže po 15. etape:

1.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar115 b
2.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe83 b
3.Miguel Ángel LópezKolumbiaAstana Pro Team71 b

Súťaž o biely dres - poradie kombinovanej súťaže po 15. etape:

1.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar13 b
2.Miguel Ángel LópezKolumbiaAstana Pro Team13 b
3.Simon YatesV. BritániaMitchelton-Scott16 b

Súťaž o bodkovaný dres - poradie vrchárskej súťaže po 15. etape:

1.Luis Ángel MatéŠpanielskoCofidis, SC64 b
2.Thomas De GendtBelgickoLotto Soudal57 b
3.Benjamin KingUSADimension Data56 b

Tímová súťaž - poradie po 15. etape:

1.Bahrain-Merida192:48:14 h
2.Movistar+ 3:13 min
3.Bora-Hansgrohe+ 27:23 min

Online prenos: Peter Sagan na Vuelta a Espaňa 2018 - 15. etapa:

La Vuelta a Espaňa
09.09.2018 o 15:40
15. etapa
Prenos
Legendárne stúpanie Lagos de Covadonga ponúklo opäť tú najlepšiu cyklistiku. Z víťazstva sa raduje Thibaut Pinot, ktorý ťažil z taktizovania hlavných favoritov. V celkovom poradí sa dostane do TOP 10 a v červenom drese zostáva Simon Yates. Ten ešte vďaka bonusovým sekundám trošku zvýšil svoj náskok pred druhým Alejandrom Valverdem. Španiel dnes podal famózny výkon, skončil štvrtý napriek tomu, že neúnavne pracoval pre nevýrazného Naira Quintanu. Zajtra je na Vuelte deň voľna, no my sa v utorok znovu prihlásime s ďalšom etapou, ktorou bude individuálna časovka. Dovtedy dovidenia.
Celková klasifikácia po 15. etape:

1. Simon Yates (Mitchelton – Scott) 64:13:33 hod.
2. Alejandro Valverde (Movistar) +0:26
3. Nairo Quintana (Movistar) +0:33
4. Miguel Ángel López (Astana) +0:43
5. Steven Kruijswijk (Lotto NL-Jumbo) +1:29
6. Enric Mas (Quick-Step Floors) +1:55
7. Thibaut Pinot (Groupama – FDJ) +2:10
8. Rigoberto Urán (Education First-Drapac) +2:27
9. Ion Izagirre (Bahrain Merida) +3:03
10. Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe) +3:15.
Najlepšia desiatka dnešnej etapy:

1. Thibaut Pinot (Groupama – FDJ) 5:01:49 hod.
2. Miguel Ángel López (Astana) +0:28
3. Simon Yates (Mitchelton – Scott) +0:30
4. Alejandro Valverde (Movistar) +0:32
5. Steven Kruijswijk (Lotto NL-Jumbo) +0:32
6. Enric Mas (Quick-Step Floors) +0:34
7. Nairo Quintana (Movistar) +0:34
8. Rigoberto Urán (Education First-Drapac) +1:25
9. Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe) +1:33
10. Ion Izagirre (Bahrain Merida) +1:49
Dnešná etapa sa skončila.
CIEĽ
Postupne do cieľa prichádzajú aj ďalší pretekári. Miernym sklamaním je výkon Naira Quintanu. Kolumbijčan tu pred dvoma rokmi vyhral, dnes sa nepokúsil ani o jeden útok a končí siedmy s mankom 34 sekúnd. Navyše, za tento výsledok ešte môže ďakovať skvelému Alejandrovi Valverdemu.

CIEĽ
15. etapa online: Peter Sagan na Vuelta a Espaňa 2018 | SPORTNETVíťazom dnešnej etapy sa stáva THIBAUT PINOT! Francúzsky cyklista nastúpil viac než šesť kilometrov pred cieľom, išiel si vlastné tempo a napokon víťazí pred hlavnými favoritmi na Lagos de Covadonga. Miguel Ángel López sa dnes veľmi snažil, Astana pracovala vynikajúco, ale musí sa uspokojiť len s druhým miestom. Bonusové sekundičky berie aj Simon Yates.
500 m
Vyzerá to veľmi dobre pre francúzskeho pretekára tímu Groupama – FDJ. Jeho náskok by mal byť stále na úrovni 20 sekúnd. Dokonale tak ťaží z taktizovania najväčších favoritov dnešného dňa.
1 km
Posledných tisíc metrov zostáva do konca. Miguel Ángel López sa vydal na útok a rozhodne bude chcieť zabojovať o etapové víťazstvo. V hustej hmle sa zbavil konkurentov a sťahuje náskok Thibauta Pinota. Ten má k dobru ešte 17 sekúnd.

2 km
Simon Yates zjavne nechce, aby sa Alejandro Valverde vrátil na pomoc Nairovi Quintanovi. V správny čas si nastupoval, ale Španiel je dnes nezastaviteľný. Opäť sa dostal späť do skupiny za vedúcim Thibautom Pinotom.
3 km
Už len tri kilometre zostávajú do konca dnešnej dôležitej etapy. Miguel Ángel López opäť nastúpil a podarilo sa mu znížiť náskok Thibauta Pinota na pätnásť sekúnd. O ďalších desať sekúnd registrujeme dvojicu Valverde a Kruijwijk.
4 km
Enric Mas sa nedokázal zbaviť hlavných konkurentov. Veľmi dobrú prácu teraz odviedol Simon Yates. Následne Brit znovu útočil, no tentokrát už musel naňho reagovať Nairo Quintana. Alejandro Valverde a Steven Kruijswijk začínajú strácať.
5 km
Thibaut Pinot je na prvom mieste s drobným náskokom. Musíme však vyzdvihnúť výkon Alejandra Valverdeho, ktorý skvele pracuje pre Naira Quintanu. Dokázal zalepiť medzeru, ktorú vytvoril útokom Simon Yates.

5,5 km
15. etapa online: Peter Sagan na Vuelta a Espaňa 2018 | SPORTNETRigoberto Urán sa ešte dokázal vrátiť späť do skupiny favoritov. V tom istom momente však nastúpil Francúz Thibaut Pinot. Jeho náskok začínal narastať, a tak na to reagoval Simon Yates. Muž v červenom drese získal pred hlavnými konkurentmi 10-sekundový náskok.
6 km
Miguel Ángel López je síce na čele hlavnej skupiny, no svojich konkurentov má už tesne za sebou. Problémy mal Alejandro Valverde, ale napokon to ešte ustal. Naopak, výraznejšie začína zaostávať Rigoberto Urán a zrejme si pôjde vlastným tempom.
7 km
15. etapa online: Peter Sagan na Vuelta a Espaňa 2018 | SPORTNETMiguel Ángel López na nič nečaká a nastupuje veľmi ďaleko pred cieľom. Ide o pomerne riskantný útok Kolumbijčana, na ktorý môže pokojne aj doplatiť. Dopredu sa okamžite dostal Richard Carapaz, pracujúci pre Alejandra Valverdeho a Naira Quintanu.
8 km
Veľmi dobre pracuje pre tím Astana aj český cyklista Jan Hirt. Ťažko povedať dokedy vydrží na čele balíka, no už osem kilometrov pred cieľom dokázal zmazať náskok domáceho Španiela Ivána Garcíu Cortinu. Ten si tak záver etapy musí pretrpieť.
9 km
Skupina favoritov je poriadne preriedená. Dobre je však na tom Bora-Hansgrohe, keďže sa tempa držia Rafal Majka i Emanuel Buchmann. Z celodenného útoku je vpredu už len osamotený Iván García Cortina.

10 km
Je jasné, že Iván García Cortina nedotiahne svoj útok do víťazného konca. Astana pokračuje vo vražednom tempe, na ktoré dopláca aj Tony Gallopin. Francúz zrejme dnes vypadne z najlepšej desiatky a veľké problémy má aj Wilco Kelderman.
12 km
15. etapa online: Peter Sagan na Vuelta a Espaňa 2018 | SPORTNETPomaly sa nám blíži jeden z kľúčových momentov celého 73. ročníka španielskej Vuelty. Legendárny kopec Lagos de Covadonga meria skoro dvanásť kilometrov, priemerné prevýšenie 7,2%, no tesne pred koncom sa nachádza aj úsek s 20-percentným sklonom.
15 km
Domáci pretekár Iván García Cortina pokračuje vo svojom sólovom úniku a vypracoval si už náskok na úrovni 45 sekúnd. Favoritov na etapu ale zrejme treba hľadať v pelotóne, ktorý stráca menej než tri minúty a v stúpaní bude mať rozhodne väčšiu silu.

18 km
Tentokrát sa už podarilo nastúpiť z vedúcej skupiny. Je to Iván García Cortina (Bahrain Merida), ktorý si vypracoval náskok na úrovni možno dvadsiatich sekúnd. Uvidíme, či mu to vydrží až na Lagos de Covadonga.
21 km
Tesne po prejdení rýchlostnej prémie si videli aj pokus o únik v podaní Baukeho Mollemu. Holanďan sa však nedokázal odpútať od svojich prenasledovateľov. Na spomínanej prémii bodovali Iván García Cortina, Nick Schultz a tiež Ben King.
24 km
Desaťčlenná skupina má k dispozícii ešte približne náskok 2:30 minúty. O chvíľu sa dostaneme aj na rýchlostnú prémiu, kde sa zrejme nebude nejako súperiť o štyri body do súťaže o zelený dres.
26 km
Vedúca skupina je opäť pohromade, teda jej desať členov. Okrem toho sme videli nepríjemný pád v pelotóne, na ktorí doplatili najmä Michal Kwiatkowski a Alexandre Geniez. Snáď to nebude nič vážne a Poliak nepríde o svetový šampionát.

29 km
Vedúca dvojica si vypracovala už 25-sekundový náskok. Vzadu sa však pomerne dobre spolupracuje a nemyslím si, že náskok bude naďalej stúpať. Duo Iván García Cortina a Bauke Mollema však neradno podceňovať.
32 km
Únik sa trošku porozdeľoval. Vpredu máme aktuálne dvojicu Iván García Cortina a Bauke Mollema. Vypracovali si náskok na úrovni možno desiatich sekúnd. Nasledovaní sú ôsmimi cyklistami, pričom Nicolas Roche a Danny van Poppel strácajú výraznejšie.
35 km
Pelotón stráca už menej než tri minúty. Opäť konštatujeme výbornú prácu Astany, ku ktorej sa však zatiaľ ostatné tímy nepridávajú. Miguel Ángel López chce dnes veľmi uspieť a jeho tímoví kolegovia robia všetko preto, aby sa mu to podarilo.
38 km
Teraz nasleduje pomerne dlhé klesanie, v ktorom sa môže preriediť vedúca skupina. Momentálne sa to už aj deje, no zatiaľ nemožno hovoriť o novej unikajúcej skupine. Aktivitou hýria viacerí pretekári.

41 km
Ben King nastúpil v závere stúpania Mirador del Fito a získava do vrchárskej súťaže ďalších desať bodov. Luis Ángel Maté vedie už len o osem bodov. Svoje konto si zvýšil aj Bauke Mollema, no ten začína zaostávať v súboji o modrobiely dres.
43 km
Samozrejme, vďaka aktivite tímu Astana kleslo manko pelotónu k hranici troch minút. Unikajúca skupina sa zatiaľ nedrobí, hoci sme videli aj taký nesmelý atak Fabia Fellineho z tímu Trek – Segafredo. Pomaly sa blížime k horskej prémii.

45 km
Astana robí poriadny vietor a začína zaostávať veľké množstvo pretekárov. V problémoch sme videli Vegarda Staka Laengena, španielskeho majstra Gorku Izagirreho a myslím, že som vzadu videl aj číslo jeden, teda Vincenza Nibaliho.
46 km
Máme za sebou ďalšie dva kilometre. Peter Sagan si jazdí na chvoste pelotónu a zrejme si vyjde stúpanie vo vlastnom tempe. Oveľa intenzívnejšie šliapu do pedálov jazdci kazašského tímu Astana a problémy tým robia viacerým cyklistom.
48 km
S náskokom štyroch minút začínajú vedúci pretekári druhýkrát stúpať na kopec Mirador del Fito. Ten pôvodne meria 7,1 kilometra, no teraz bude vrcholiť o približne o osemsto metrov skôr. Uvidíme, či sa podarí preriediť 12-člennú skupinu pretekárov.
50 km
Spomínali sme veľmi dobrú prácu Astany na čele pelotónu. Aj toto je signál, že v dobrej forme jazdí Miguel Ángel López. Včera finišoval na druhom mieste, keď bol od neho rýchlejší len Simon Yates. Navyše, dobre sa mu darilo reagovať na ataky Naira Quintanu.
53 km
Televízne kamery si teraz našli aj Petra Sagana, ktorý sa už nahádza v zadnej časti pelotónu. Vyzerá to tak, že čakal na tímového vozidlo a ešte pomôže svojim kolegom z Bory-Hansgrohe ako domestik. Samozrejme, dnes nemá šancu na úspech.
56 km
Krátky zjazdársky úsek využívajú na útok Iván García Cortina (Bahrain Merida) a jeden z jazdcov tímu Lotto NL-Jumbo. Zrejme to 25-ročný Holanďan Danny van Poppel, ktorý by dnes mal skôr pracovať pre Georga Bennetta. Náskok pred pelotón je už štyri minúty.
58 km
Ďalší pretekár z úniku Pierre Rolland pred začiatkom etapy prirovnal stúpanie Lagos de Covadonga k známemu francúzskemu kopcu Alpe d'Huez. „Vuelta sa často rozhodovala práve v tejto etape. Je to dlhšie stúpanie než sme videli v predchádzajúcich dňoch. V poslednej časti je niekoľko plochých úsekov a klesaní,“ vyjadril sa rodák z mesta Gien.
60 km
Tím Dimension Data bude odchádzať zo Španielska mimoriadne spokojný, veď zásluhou Bena Kinga vyhral už dve etapy. Američan je v úniku aj dnes a okrem snahy o ďalší etapový vavrín by ešte mohol zamiešať kartami v súťaži o vrchársky dres. Na Luisa Ángela Matého stráca aktuálne osemnásť bodov.
63 km
Spomedzi pretekárov v úniku si najlepšie vedie v celkovom poradí George Bennett. Jazdec tímu Lotto NL-Jumbo figuruje na 21. pozícii s mankom viac než desať minút. Zaujímavosťou je, že v kariére zatiaľ nevyhral žiadnu etapu, no vlani ovládol preteky Okolo Kalifornie.

65 km
Bauke Mollema sa snažil v zjazde trošku vzdialiť svojim kolegom z úniku, ale jeho snaha nepriniesla želané ovocie. Opäť máme vpredu kompletnú 12-člennú skupinu. Pochválime aj tím Astana, ktorý svojim tempom znížil manko na tri minúty.
68 km
V úvodnej hodine sme sledovali aj stúpanie tretej kategórie Alto de Santo Emiliano. To meralo viac než šesť kilometrov a pelotón ho prešiel ešte pohromade. Vďaka tomu získal cenné tri body Thomas De Gendt. Okrem neho bodovala aj dvojica Poliakov – Michal Kwiatkowski a Rafal Majka.
70 km
Pred malou chvíľou prekonali cyklisti prvýkrát stúpanie Mirador del Fito. Vyznačuje sa svojim priemerným sklonom, ktorý siaha k ôsmim percentám. Desať bodov do vrchárskej súťaže získal Bauke Mollema, a tak svoje konto upravil na 44 bodov. Bodovacím úsekom následne prešli Ben King a Pierre Rolland.
73 km
O vytvorenie úniku bol pomerne veľký boj. Niekoľkokrát sa snažil odčleniť od pelotónu Michal Kwiatkowski, ale úspešný nebol. Napokon to vyšlo až po hodine pretekania 12-člennej skupine v zložení:

Iván García Cortina (Bahrain Merida), Nicolas Roche (BMC Racing Team), Imanol Erviti (Movistar), Ben King (Dimension Data), George Bennett, Danny Van Poppel (Lotto NL-Jumbo), Tao Geoghegan Hart (Team Sky), Pierre Rolland (Education First-Drapac), Bauke Mollema, Fabio Felline (Trek – Segafredo), Valerio Conti (UAE Team Emirates) a Nick Schultz (Caja Rural-Seguros).
Pekný deň prajem všetkým fanúšikom cyklistiky. V tejto chvíli začíname náš textový prenos z pätnástej etapy španielskej Vuelty. Do jej konca zostáva ešte približne 75 kilometrov, a tak sa v krátkosti vrátime k doterajšiemu priebehu pretekov.
Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu už z pätnástej etapy cyklistických pretekov Vuelta a España 2018. Druhý súťažný blok zakončí mimoriadne náročná etapa, ktorá veľa napovie o poradí celkovej klasifikácie. Finišovať sa totiž bude na slávnom stúpaní Lagos de Covadonga.

KRÁSNY SÚBOJ FAVORITOV VYHRAL YATES

Včerajšia etapa bola od samotného začiatku pod kontrolou pelotónu. Hlavným iniciátorom šesťčlenného úniku bol Michal Kwiatkowski, ktorý zobral so sebou Thomasa De Gendta či Michaela Woodsa. Skupina favoritov nechcela nič podceniť a náskok úniku držala okolo hranice troch minút. Belgičan využil situáciu na získanie bodov do vrchárskej súťaže a náskok Luisa Ángela Matého skresal na desať bodov. V jednom zo zjazdov zavelil k nečakanej ofenzíve tím Bahrain Merida a preriedil pelotón. Na zvýšené tempo doplatil aj Jesús Herrada, ktorý sa tak musel rozlúčiť s červeným dresom. Dobrý deň nemal David de la Cruz z Quick-Stepu a pádu sa nevyhol Juhoafričan Louis Meintjes. O víťazovi sa rozhodovalo na záverečnom stúpaní Alto Les Praeres. Ako prvý nastúpil Steven Kruijswijk, ale bolo to príliš skoro. O všetkom rozhodol až posledný kilometer. Najviac síl mal Simon Yates, ktorý triumfoval pred Miguelom Ángelom Lopézom a Alejandrom Valverdem.

ETAPA KONČIACA NA LAGOS DE COVADONGA

Počas dnešnej etapy cyklisti prekonajú až 4000 výškových metrov. Stúpať sa začne už po štrnástich kilometroch, keďže v úvodnej hodine je na programe kopec Alto de Santo Emiliano. Prvá polovica zo 178-kilometrovej trate je miernejšia a chlieb sa začne lámať až v druhom dejstve. Pripravené je stúpanie prvej kategórie Mirador del Fito. Meria sedem kilometrov a priemerný sklon je na úrovni 7,7%. Pretekári ho absolvujú až dvakrát, hoci v druhom prípade v trošku kratšom vydaní. Záverečných 40 kilometrov je najskôr v znamení viacerých nekategorizovaných stúpaní a o finále sa postará legendárny kopec Lagos de Covadonga. Dĺžku má skoro dvanásť kilometrov, priemerné prevýšenie 7,2%, no tesne pred koncom sa nachádza aj úsek s 20-percentným sklonom. Je to priam nekončené stúpanie, ktoré bude mať zásadný vplyv na vývoj celkového poradia.

NAPOSLEDY SA TU RADOVAL QUINTANA

Lagos de Covadonga je stúpanie, ktoré bolo v itinerári španielskej Vuelty už 20-krát. Naposledy tu v roku 2016 uspel kolumbijský vrchár Nairo Quintana. Spoločne s Albertom Contadorom zaútočili 6,5 kilometra pred cieľom a následne sa jazdec tímu Movistar zbavil aj španielskej cyklistickej legendy. Je to typ stúpania, ktorý mu vyhovuje a útočiť by mal aj dnes. Včera to niekoľkokrát skúsil, ale napokon zaostal za Simonom Yatesom o sedem sekúnd. Nemá najlepšiu časovku, takže na Lagos de Covadonga by si mal vypracovať nejaký náskok. Určite by sme sa nenahnevali, keby sme sledovali podobne dramatický súboj ako v sobotu. Vo vynikajúcej forme jazdia Alejandro Valverde, Thibaut Pinot a v takýchto dojazdoch treba rátať aj s lídrom tímu Astana Miguelom Ángelom Lopézom.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:00.
Nachádzate sa tu: