Aká bola z pohľadu SF základná časť Varta Futsal ligy? Ako ju ovplyvnil počet 7 tímov?
Pri akomkoľvek hodnotení sa musíme vrátiť ešte pred začiatok súťažnej sezóny, keďže najväčší vplyv na celú súťaž malo zníženie počtu jej účastníkov. Neprihlásenie sa dvoch bratislavských tímov z prvej trojky vlaňajšieho ročníka do Varta Futsal Ligy 2019/2020 a ich nahradenie nováčikmi z nižšej súťaže, muselo zákonite priniesť pokles počtu zápasov s vyšším puncom futsalovej kvality. Rozdiel medzi najvyššou súťažou a akoukoľvek nižšou súťažou je totiž dramatický nielen vo futsale. Napriek tomu súťaž priniesla viacero zaujímavých faktov, ale aj viacero dobrých, či veľmi dobrých zápasov. Najmä rozdelenie súťaže po dvanástich kolách na „silnejšiu“ a „slabšiu“ polovicu možno hodnotiť pozitívne z pohľadu atraktívnosti duelov. Tento hrací model súťaže, ktorého ideál sa tesne pred súťažou hľadal aj v diskusiách s klubmi, sa ukazuje ako vhodný pri počte účastníkov sedem až osem, ak platí pravidlo, že chceme zachovať v súťaži play-off. Ideálny model vyhovujúci všetkých kritériám a všetkým klubovým záujmom, nie je možné nájsť. Najnegatívnejší dopad na súťaž má však jej nepárny počet účastníkov, z čoho plynú väčšie či menšie termínové pauzy narúšajúce plynulosť a tým pádom aj atraktivitu súťaže. Pred celou futsalovou komunitou stojí veľmi ťažká úloha konsolidovať slovenský klubový futsal, čo sa však v zmysle všetkých analýz ukazuje ako veľmi náročná a dlhodobá záležitosť.
Ukázala základná časť, že Lučenec je trochu vyššie nad ostatnými?
Lučenec v základnej časti dokázal, že sa pred sezónou pripravil najlepšie po všetkých stránkach. Je zrejmé, že majitelia si po dvoch strieborných pozíciách stanovili jasný cieľ, ktorým má byť majstrovský titul. Prispôsobili tomu určite všetky podmienky, no najmä hráčsky káder, ktorý vystužili veľkou kvalitou v podobe reprezentantov Azerbajdžanu či Chorvátska. Rafael Durval či Jakov Grcić patria k ozdobám súťaže a s nimi rastú aj výkony ďalších hráčov, no a januárové doplnenie tímu o najlepšieho strelca vlaňajšej sezóny zo Žiliny – Joseho Wellingtona, uvedený cieľ Mimelu Lučenec iba potvrdzuje. Je preto logické, že Lučenec zatiaľ v súťaži dominuje a je hlavným favoritom na celkové víťazstvo v play-off.
Ako ste spokojní s nováčikmi – Prievidzou a Novými Zámkami?
Obaja nováčikovia mali veľmi ťažkú úlohu. Nie je totiž jednoduché naskočiť do najvyššej súťaže a etablovať sa v nej, o čom sme sa presvedčili veľakrát už v minulosti. Prievidza i Nové Zámky sa tejto náročnej úlohy zhostili dôstojne, viackrát svojich súperov potrápili, hoci si na svoje konto pripísali aj viacero hladkých prehier. Potešiteľné je, že najmä Nové Zámky sa pustili do súťaže s mladými hráčmi, ktorí sa veľmi rýchlo stali oporami tímu a vybojovali si miesto v mládežníckych reprezentáciách. Oba kluby majú zaradené družstvá v oboch juniorských súťažiach, dá sa teda predpokladať, že to s futsalom myslia vážne aj do budúcnosti a nie je to len nejaký krátkodobý pokus o preniknutie do futsalu. Na ich futsalovej ceste im budeme držať palce.
V základnej časti využívali tímy vo vysokom počte aj mladých hráčov. Ako ste s tým spokojný?
Zo šestnástich hráčov nášho reprezentačného výberu do 18 rokov, ktorí nedávno nastúpili proti Francúzsku, až deviati už viac či menej okúsili prvoligový futsal v kategórii mužov. Je len pozitívne, ak sa v najvyššej súťaži dospelých objavujú mladí hráči a ak už v mladom veku dokážu rovnocenne súperiť so staršími kolegami. Takéto získavanie skúseností je na prospech nielen im, samotnému klubu, ale aj slovenskej reprezentácii. Preto napríklad presun mladých Košičanov (ktorí pred rokom získali juniorský majstrovský titul a po zániku ich klubu nemali kde pokračovať v „dospelom“ futsale) do Banskej Bystrice, bolo pred sezónou potešiteľnou informáciou pre celý slovenský futsal. Rovnako to platí aj o mladých hráčoch z Bratislavy po úteku bratislavských tímov Wild Boys a Pinerola z prvoligovej scény. Pozitívne informácie v tomto smere prichádzajú zo spomínaných Nových Zámkov, z Levíc, či z Makroteamu Žilina, kde mladí odchovanci dostávajú na palubovke značný priestor. Práca s mládežou sa musí dostať na popredné miesta vo filozofii všetkých klubov, zostáva preto veriť, že naše kluby konečne túto nevyhnutnosť pochopili. Zapájanie mladých do vrcholového futsalu si však vyžaduje, aby pri mladých pôsobili aj skúsenejší futsalisti. Keďže však tých na Slovensku nie je prebytok, nemali by sme sa v rozumnej miere brániť príchodu hráčov zo zahraničia. Takáto symbióza môže byť len na prospech slovenského futsalu.
Ako hodnotíte vystúpenia Slovenska U16 a U18 v nedávnych zápasoch proti Francúzsku?
Každý prípravný zápas dá mladým chlapcom veľmi veľa a som presvedčený, že tomu bolo aj v týchto zápasoch s Francúzskom. Sme radi, že sme s Francúzmi mohli hrať a porovnať sa s hráčmi, ktorí trénujú futsal denne v rámci špeciálnej futsalovej školy financovanej francúzskou futbalovou asociáciou. Pre našich chlapcov to bola po nedávnom madridskom kempe opäť obrovská škola a najmä pre tých mladších z výberu U16/15 aj obrovský zážitok. Všetci sa presvedčili, že sa majú čo o futsale učiť, ale tiež, že sa dá hrať aj s oveľa kvalitnejším a herne skúsenejším súperom vyrovnaná partia.
Chystá sa v budúcej sezóne mládežnícka súťaž U15?
Je pravda, že aj na poslednom zasadnutí Výkonného výboru SF sme diskutovali o prípadnom ďalšom rozšírení mládežníckych súťaží. Stále vychádzame z toho, že jedine práca s deťmi a mládežou môže futsal na vrcholovej úrovni posúvať dopredu, aj keď je to „beh na dlhú trať“. Nová súťaž v akejkoľvek podobe, v akejkoľvek mládežníckej vekovej kategórii a v akomkoľvek hernom modeli nám môže všetkým len pomôcť v rozvíjaní futsalu na Slovensku. Je to však v tejto chvíli absolútne otvorená téma, ale pokiaľ tu bude „objednávka“ zo strany klubov na ďalšiu mládežnícku súťaž, treba na to byť pripravený. Podpora mládežníckych súťaží a mládežníckych družstiev našich klubov je zo strany vedenia SF aj v obmedzených rozpočtových podmienkach SF veľmi zaujímavá (klubom sú v súčasnosti uhrádzané náklady na haly a rozhodcov vo všetkých ligových zápasoch) a v tejto myšlienke by sme mali pokračovať.