Správy

SFZ – Asistent rozhodcu František Ferenc bol na ME do 17 rokov: Je to veľká česť

František Ferenc (vpravo) rozhodoval na ME do 17 rokov štyri zápasy.
František Ferenc (vpravo) rozhodoval na ME do 17 rokov štyri zápasy. (Zdroj: archív František Ferenc, Autor: ff)
Branislav Sarňák|24. máj 2019 o 09:00
František Ferenc (vpravo) rozhodoval na ME do 17 rokov štyri zápasy.
František Ferenc (vpravo) rozhodoval na ME do 17 rokov štyri zápasy. (Zdroj: archív František Ferenc, Autor: ff)

BRATISLAVA (SFZ) – Napriek tomu, že reprezentanti do 17 rokov nepostúpili z Elite Round na majstrovstvá Európy v Írsku, slovenský futbal mal na šampionáte svoje zastúpenie. Naše farby hájil asistent rozhodcu František Ferenc, ktorý na turnaji rozhodoval štyri zápasy. Viac o atmosfére turnaja porozprával pre futbalsfz.sk.

Na záverečnom šampionáte ste boli prvý raz v pozícii asistenta rozhodcu. Ako ste si užili šamponát?
„Dostať príležitosť priamo sa zúčastniť finalového turnaja majstrovstiev Európy je veľký honor. Špeciálne pre asistenta rozhodcu, pretože pozvánku zasiela komisia rozhodcov UEFA na komisiu rozhodcov SFZ na jedno konkrétne meno. Turnaj usporiadatelia perfektne zorganizovali, takže som v Írsku strávil pekné chvíle.“

Pískali ste 4 zápasy, ktorý bol pre vás najpamätnejší?
„Jednoznačne najlepší zápas,ktorý som rozhodoval, bol zápas medzi Holandskom a Anglickom. Tí sa nanešťastie ocitli v jednej skupine, lebo inak by to bola dvojica hodná fináloveho stretnutia. Na tomto stretnutí bol pozorovateľ rozhodcov člen komisie rozhodcov UEFA Marc Batta, ktorý úrovňovo porovnával tento zápas s lepšími zápasmi seniorov, ktorých sa zúčastnil za posledné obdobie.“

Čo pre vás nominácia na ME znamená?
„Jedno slovo - motivácia. Dostať akúkoľvek nomináciu od komisie rozhodcov UEFA je pre rozhodcu veľká česť a zvlášť, ak ide o finálový turnaj. Som rád, že za dlhé roky príprav a dobrých výkonov ma takto odmenili.“

Aký je denný režim rozhodcu na šampionáte?
„Celkovo je turnaj veľmi náročná záležitosť. Denný harmonogram je rozfázovaný dosť detailne a nie je tam takmer žiadny čas na osobné voľno. Režim sa prispôsobuje tomu, či ide o zápasový deň alebo nie. V prípade toho druhého sa deň začína spoločnými raňajkami, po ktorých je tréning nedelegovaných rozhodcov a po ňom následuje obed. V poobedných a večerných hodinách sú predzápasové dohovory a prípravy alebo pozápasové rozbory s pozorovateľom rozhodcov. Po večeri je osobné voľno. Ak rozhodujete zápas, idete v režime – raňajky, príprava na zápas, zápas.“

Ferenc (asistent rozhodcu vľavo) pred zápasom Island - Rusko.
Ferenc (asistent rozhodcu vľavo) pred zápasom Island - Rusko. (Zdroj: archív František Ferenc, Autor: ff)

Kedy sa dozvedáte aké zápasy rozhodujete?
„Nomináciu na stretnutia dostávate vždy dva dni pred zápasom, aby ostal priestor na prípavu a predzápasový dohovor pre každý rozhodcovský tím. Na každom zápase spolupracujete s iným tímom a komunikácia prebieha štandardne po anglicky.“

Mali ste tím, ktorému ste vyložene nechceli rozhodovať?
„Po prvom zápasovom dni sa k vám dostanú informácie o ostatných tímoch. Následne sa viete už vopred mentálne pripraviť na všetky mužstvá...“

Na čo ste museli najviac upozorňovať tímy?
„Napríklad po prvých zápasoch a skúsenostiach museli začať náhradní rozhodcovia dôrazne upozorňovať tímy na predzápasových poradách o správaní sa náhradníkov po dosiahnutí gólu.“

Na čo budete najradšej spomínať zo šampionátu?
„Vždy a všade je všetko o ľuďoch. Za mňa jednoznačne na veľmi príjemnú komunitu ľudí, ktorá sa stretla na tomto turnaji. S mnohými z nich som v kontakte doteraz. V neposlednom rade určite aj skúsenosti a zážitky, ktoré som si z turnaja priniesol.“

Zápasy, ktoré Ferenc na ME rozhodoval
Island - Rusko 3:2
Holandsko - Anglicko 5:2
Taliansko - Rakúsko 2:1
Grécko - Česko 0:2

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: