Novinky

MUŽI A – Škoda prehry so Švédskom z jedenástky, Tarkoviča to mrzí

Peter Šurin|18. jún 2021 o 17:35
Brankár Martin Dúbravka (v zelenom drese) bol opäť oporou slovenského tímu, proti perfektne kopnutej jedenástke Forsberga nemal ani on nárok. (Zdroj: SFZ, Autor: ROMAN FERSTL)

PETROHRAD (SFZ) – Siahali sme po remíze, o našej prehre v druhom zápase E-skupiny Eura 2020 rozhodol pokutový kop. Forsberg ho premenil a na konto Švédska pribudli po ďalších trinástich minútach plus piatich nadstaveného času tri body za víťazstvo. Tri korunky tak majú štyri a postup do osemfinále blízko.

Pre trio Kucka, Pekarík, Hamšík to bol šiesty zápas na finálových turnajoch ME, čím sa dostali na úroveň legiend z druhej polovice 70. rokov Masný, Jurkemik, Gögh a Ondruš.

Tréner Tarkovič urobil dve zmeny v porovnaní so zostavou proti Poľsku – namiesto Hromadu hral Hrošovský, na Haraslínovom poste nastúpil Koscelník.

Mali sme výkop, Kucka si vypýtal prvý faul, kopali sme prvý roh v zápase, prvý spomedzi brankárov zasahoval Dúbravka. Švédi potvrdili, že sú behaví, súbojoví, fyzicky zdatní, možno až nad očakávanie kombinovali, ale len v strede ihriska. Snaha oboch tímov bola zrejmá, dlho to však bolo bez náznaku niečoho nebezpečného. Hamšíkovi na Koscelníkovu prihrávku za obranu chýbali decimetre, Kuckova strela po druhom rohovom kope neprešla cez obranný val. Viac sme držali lopty, aj opticky nám patrilo posledných desať minút I. polčasu, ale stav 0:0 korešpondoval s dianím na trávniku.

Po návrate z kabín spustili Tri korunky rezkejšiu hru a Škriniar musel opakovane ukázať predvídavosť aj obetavosť pri zastavovaní ich akcií. Pred Olsenom sa naopak prezentoval Duda strelou nad a potom dobrým nábehom za obranu Kucka, ale strieľal z ofsajdovej pozície. Zato Augustinsson si to postrážil, po Larssonovom centri šiel po góle, lenže narazil na Dúbravku, ktorý vytiahol zvyčajný perfektný zákrok. Nasledovala desaťminútovka Alexandera Isaka – vyhlásili ho za muža zápasu - od 61. do 71. min mal tri nebezpečné akcie, po prvej kopali Švédi roh, pri druhej prehlavičkoval Šatku, pri tretej sa prešmykol cez dvojicu našich brániacich hráčov a vystrelil k žrdi – trochu pripomenul Maka proti Poľsku – lenže Dúbravka. Zasa perfektný.

Zápas smeroval k bezgólovej remíze, lenže góly padajú po chybách. Tú osudnú sme spravili v 77. min – stred nezachytil kolmicu Isaka (koho iného?!) z priestoru, odkiaľ nemala prihrávka vôbec prísť, striedajúci Quiason šiel po nej do brejku proti nášmu brankárovi a ten v snahe zablokovať ho, mu podtrhol nohy. Znamenalo to žltú kartu pre Heca aj pokutový kop pre Švédov. Smer strely Emila Forsberga Dúbravka vystihol, ale skúsený lišiak poslal loptu nechytateľne k žrdi, len potvrdil, že dobre kopnutá jedenástka sa chytiť nedá...

Šli sme za vyrovnaním, z lavičky prišli noví hráči, natlačili sme sa do šestnástky pred Olsena, vyrobili sme závary a v jednej chvíli musel rozhodovať VAR, pokutový kop za ruku nám však neprisúdil.

ŠVÉDSKO – SLOVENSKO 1:0 (0:0)
Gól:
 77. z 11 m Forsberg
ŽK: Olsson, Dúbravka, Duda, Weiss
Rozhodovali: Daniel Siebert – Jan Seidel, Rafael Foltyn (všetci Nemecko) – 11 525 divákov
ŠVÉDSKO: Olsen – Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson (88. Bengtsson) – S. Larsson, Olsson (64. Claesson), Ekdal (88. Svensson), Forsberg (90+. Krafth) – Berg (64. Quaison), Isak. Tréner: Jan Andersson.
SLOVENSKO: Dúbravka – Pekarík (64. Haraslín), Šatka, Škriniar, Hubočan (84. Hancko) – Kucka, Hrošovský (84. Ďuriš) – Koscelník, Hamšík (76. Bénes), Mak (76. Weiss) – Duda. Tréner: Štefan Tarkovič.

HLASY PO ZÁPASE

ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): „Kvalitný zápas obojstranne, I. polčas bol viac opatrný. Vypracovali sme si v tom čase dva náznaky šancí, rátali sme, že po prestávke sa to otvorí. Ukázala sa individuálna kvalita súpera v ofenzíve, pri tých akciách nás podržal Dúbravka. Po pokutovom kope šli Švédi do vedenia, snažili sme sa s tým niečo urobiť, ale prehrali sme. Hráči odviedli maximum, aj preto ma prehra mrzí. Hrošovský šiel do zápasu z dôvodu, že Hromada nie je úplne fit a očakávali sme, že zápas so Švédskom bude fyzicky veľmi náročný. Koscelníkom sme chceli eliminovať ľavú stranu ofenzívy súpera, I. polčas to fungovalo bezchybne, po Pekaríkovom striedaní po dohode sme museli pozmeniť hráčov na postoch. Švédsko vyhralo tohto roku až na zápas so Španielskom všetko, má kvalitu, logicky si šance vypracovalo, z hry nám ale gól nedalo. Aj súper sa pripravil na našu hru, bol nachystaný na Maka, zužoval nám ihrisko, aby sme nemali toľko priestoru ako proti Poľsku. Boli sme blízko k remíze, máme stále kvalitu, aby sme zdramatizovali našu skupinu. Som optimista naďalej, pripravíme sa aj na Španielsko a budeme veriť v malý zázrak, že mu zoberieme body.“

JAN ANDERSSON (tréner Švédska): „V I. polčase sme neboli zlí, ale chýbal nám dôraz, akoby sme nevedeli, ako sa chceme pohybovať na ihrisku, desať posledných minút v ňom patrilo súperovi. Po prestávke sme sa veľmi zlepšili, vyhrávali sme súboje, boli sme presnejší, dôraznejší, mali sme dať ešte jeden gól, aby sme sa nestresovali o výsledok až do konca, zaslúžili by sme si to. Slováci hrali dobre, majú dobrých hráčov, ale my sme v siedmich zápasoch dostali len jeden gól. Teraz máme v skupine po dvoch zápasoch 4 body. Uvidíme, čo prinesie do tabuľky zápas Španielsko – Poľsko zajtra.“