Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Zuzulová v Záhrebe zabojuje o veľké prémie aj body

SITA|Publikované 3. jan 2011 o 15:05

150 pretekárov, 5 miliónov eur a 30 000 fanúšikov. To sú čísla záhrebského podujatia Snow Queen Trophy.

ZÁHREB. Už siedmy rok v rade bude lyžiarske stredisko nad chorvátskou metropolou Záhrebom hostiteľom slalomov v rámci Svetového pohára v alpských disciplínach.

Na jednom z najväčších a najprestížnejších podujatí celej zjazdárskej sezóny Snow Queen Trophy by sa malo v ženskom (4. 1.) aj mužskom slalome (6. 1.) predstaviť dovedna 150 pretekárov z 28 krajín štyroch kontinentov, ktorých bude sprevádzať ďalších 400 členov jednotlivých výprav.

Organizátori disponujú gigantickým rozpočtom 5 miliónov eur. V cieľovom priestore by sa počas dvoch súťažných dní malo tlačiť nie menej ako 30 000 fanúšikov alpského lyžovania.

Najlepšia zimná reklama

"Naše podujatie na Sljeme je unikátnym v športovom svete. Pravidelne vítame slalomovú elitu, máme najlepšie divácke zázemie a tiež organizačne sa môžeme pochváliť špičkovým zabezpečením. Preteky Vip Snow Queen Trophy sú najlepšou zimnou reklamou Záhrebu vo svete," uviedol šéf organizačného výboru Vedran Pavlek.

"Podujatie v Záhrebe je z môjho pohľadu na absolútnej špici vo Svetovom pohári. V domácom prostredí pred fantastickou kulisou sa mi vždy jazdí výborne," konštatoval domáci matador Ivica Kostelič na internetovej stránke pretekov.

V tomto roku sa záhrebskí organizátori rozhodli posunúť oba slalomy do atraktívnych podvečerných časov pod svetlá reflektorov. Prvé kolo sa bude jazdiť od 15.00 h, druhé kolo s tridsiatkou najlepších príde na rad od 18.00 h.

Každoročne aj so Zuzulovou

Medzi svetovou slalomovou špičkou sa pravidelne predstavuje aj Slovenka Veronika Zuzulová. Dvadsaťšesťročná Bratislavčanka absolvovala v Záhrebe všetkých šesť slalomov v ostatných šiestich rokoch a v sezóne 2008 sa dostala až na pódium (3. miesto). Zuzulovej patrí pred tohtoročným záhrebským podujatím 9. pozícia v hodnotení Svetového pohára v najtočivejšejšej disciplíne.

V špeciálnej slalomovej listine, ktorá je rozhodujúca pri prideľovaní štartovných čísel, figuruje na 17. mieste. Znamená to, že nebude prítomná na pondelkovej slávnostnej ceremónii prideľovania čísel, kde sa predstaví len elitná nasadená pätnástka.

Po 9. mieste v rakúskom Semmeringu, ktorým sa rozlúčila s rokom 2010, V. Zuzulová skonštatovala: "Doteraz som mala v hlave body, ktoré musím zbierať, aby som si vylepšila štartové číslo. Po Novom roku však príde na rad séria mojich obľúbených kopcov a budem sa snažiť útočiť."

Záhrebské slalomy sú tradične jednými z najlepšie dotovaných v alpskom lyžiarskom svete. Ženská víťazka a mužský víťaz zinkasujú okrem nablýskanej kráľovskej "korunky" aj prémiu 42 000 eur, za ďalšie dve pódiové umiestnenia sa bude vyplácať 21 000, resp. 10 500 eur. Ešte aj za 30. miesto to bude 500 eur.

Prvenstvá z minulého roka v Záhrebe obhajujú Francúzka Sandrine Aubertová a Talian Giuliano Razzoli.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články