Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Zuzulová uvažuje, že bude reprezentovať inú krajinu

Zuzulová sa na tlačovke rozplakala. (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič, SITA|Publikované 29. mar 2012 o 09:53

Keby Veronika Zuzulová reprezentovala aspoň trochu normálnu krajinu, možno by pobledla aj suverenita Rakúšanky Marlies Schildovej. Slovenská slalomárka jazdila s obrovskou záťažou stresu, vyhrážok, sankcií, šikanovania po prebdených nociach.

Agentúrny text bol nahradený autorským článkom SME

Keby Veronika Zuzulová reprezentovala aspoň trochu normálnu krajinu, Marlies Schildová by možno bledla závisťou. Slovenská slalomárka jazdila s obrovskou záťažou stresu, vyhrážok, sankcií, šikanovania po prebdených nociach.

BRATISLAVA. Celkové štvrté miesto v slalome si Veronika Zuzulová i jej realizačný tím cenia vyššie ako tretie v roku 2008. Keď vo štvrtok pred novinármi začala bilancovať, hlas sa jej zasekol v slzách.

Po kozmetickej prestávke zhodnotila svoju sezónu ako úspešnú. „Musela som byť silná. Môj tím sa ma všemožne snažil odbremeniť, ale veľa som musela uniesť sama. Boj proti neprajníctvu je ťažší ako proti súperkám.“

Budúcnosť na hrane

Zuzulová vidí svoju budúcnosť v závislosti od podmienok. Ak zostanú také frustrujúce ako doteraz, bude musieť odísť do inej krajiny. Lebo lyžovať ešte chce. „Určite by to nebolo Francúzsko, odkiaľ pochádza môj budúci manžel, ale mám ponuku ďalšej konkrétnej krajiny. Vždy však ostanem Slovenkou.“

Jej manažér Róbert Magát pripravil novinárom dokumenty so strašidelnými formulkami o možných trestných činoch, finančných sankciách prípadne zastavení činnosti, ktoré v priebehu sezóny dostávala od Slovenskej lyžiarskej asociácie.

Kľúčovým motívom celej mašinérie boli údajné formálne nedostatky pri podpise Dohody o športovej reprezentácii na sezónu 2011/2012. Otec ju v prítomnosti zástupcu asociácie podpísal namiesto dcéry, čo bolo podľa analýzy právnikov nezávadné. Aj keď nepoužil formulku „v zastúpení.“

Mrazivý dokument

Lyžiarke však podsúvali z asociácie aj mrazivý dokument pripomínajúci praktiky z 50. rokov. Veronika mala podpísať, že súhlasí s nepodmienečným zákazom činnosti, finančnou sankciou dvetisíc eur plus vrátením dotácie 10 080 eur a okrem iného aj súhlas s tým, že odvedie desať percent z finančného plnenia zmlúv s jej individuálnymi partnermi na účet lyžiarskej asociácie.

Ďalší kardinálny spor bola neschopnosť zo strany SLA dostatočne podporiť - finančne či morálne - Veroniku Zuzulovú v príprave. Priamo od SLA dostala Zuzulová približne 10-tisíc eur, čo netvorilo ani 10 percent z celoročného rozpočtu jej tímu.

Na základe Dohody o reprezentácii je pritom Veronika Zuzulová povinná odviesť asociácii desať percent z finančného plnenia zmlúv s individuálnymi partnermi, ktorých si sama s pomocou svojho realizačného tímu zohnala.

Paradoxom mala podľa zmluvy zaplatiť na účet SLA viac, ako od nej dostala na svoju činnosť a reprezentáciu Slovenska.

((video))

Kríza vrcholila v januári

Vyhrotenie krízy medzi minitímom Zuzulovej a lyžiarskou asociáciou na čele s jej prezidentku Janou Gantnerovou začalo na oficiálnej tlačovej besede v októbri. Zuzula sa tam zastavil ako hosť z ulice.

Keď novinári otvorili neuralgický bod zjazdového lyžovania, prihlásil sa o slovo. Povedal, že on aj jeho dcéra chcú reprezentovať Slovensko, no cíti, že asociácia ich považuje za neželaných.

Gantnerová vtedy pred kamerami vyhlásila, že Veronike nebude pri odchode do zahraničia robiť žiadne problémy. Išlo o ponechanie dosiahnutých bodov a rebríčkového postavenia, ktoré si vyjazdila v slovenskom drese.

V zápise predsedníctva lyžiarskej asociácie z 26. januára 2012 je však uznesenie, že asociácia v súlade s písomným stanoviskom Slovenského olympijského výboru nesúhlasí s prestupom pretekárky Veroniky Zuzulovej do tretej krajiny.

Tréner Zuzula v období okolo januára namiesto finalizovania formy očakával e­mail s hrozbou sankcií alebo dištancu od úradníkov– funkcionárov. Za jeho podpis, hoci je šéfom minitímu.

Prezidentka Gantnerová na štvrtkovú tlačovku napriek písomnému pozvaniu neprišla, ale do telefónu SME ochotne vysvetľovala.

Druhá nie je tretia

„Je mi ľúto, čo sa stalo. Napätie vyvolala finančná situácia a všetko sa vyhrotilo do extrému. Podpis Zuzulu na Dohode o reprezentácii mal nedostatky. Mala byť pred ním formulácia, že to robí v jej zastúpení. A pozor, pri prechode do druhej krajiny, ktorou by bola domovina jej manžela, by sme ju bodovo nesankcionovali.“

Ale pri prechode do tretej si to podľa Gantnerovej vyžadujú normy FIS. Vtedy by vraj musela bodovo začínať od nuly, aby sa to nepovažovalo za ekonomický stimul.

„Aj v podmienkach zmeny financovania športu by mala Zuzulová v budúcej sezóne dostať o niečo viac ako pred rokom, keď klesla o dvadsať percent,“ dodala Gantnerová.

Tréner Timotej Zuzula už dávnejšie stratil všetky ilúzie o konštruktívnom alebo korektnom postupe lyžiarskych funkcionárov. Trpko ilustruje, že výška jeho platu neprevýši plat učiteľky v materskej škole.

Húževnatý Zuzula ide ďalej svojou cestou. Onedlho začnú testovať lyže na novú sezónu, možno prejdú od Salomonu k Fischeru.

Autor: Vojtech Jurkovič, SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.