Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Zuzulová: Naozaj potrebujem zvoľniť

Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 16. feb 2015 o 11:52

Slovenské zjazdové lyžovanie nemalo pred MS v Beaver Creeku veľké oči.

VAIL. Slovenské zjazdové lyžovanie nemalo pred MS v Beaver Creeku pri Vaile veľké oči. Do amerického Colorada odcestovala výprava s malým športovým a nulovým funkcionárskym zázemím. Zato ale menoslov sľuboval nejaké tie prierazy a azda aj úspech v súťaži družstiev, do ktorej sa napokon nešlo.

Najmenej sa čakalo od Andreasa Žampu, 19-ročná Petra Vlhová musí ešte dozrieť. Adamovi Žampovi tento rok nevyšiel ako predvlani Schladming, tobôž ako vlaňajšie olympijské "bomby" v Soči. Dve 19. miesta v superkombinácii a v slalome sú málo, lebo v týchto disciplínach si trúfal minimálne na prvú 15-ku.

No jedným dychom treba konštatovať, že v prvom prípade mal aj kopec smoly a v druhom mu proste nevyšlo druhé kolo. Prvým naznačil, že ak sa mu začne dariť "obojjazdne", môžu sa Grange, Hirscher, Chorošilov a spol. triasť.

Zuzulovu trať chválili

Všetko zachránila Veronika Velez-Zuzulová, ktorá naopak pred dvoma rokmi nedokázala pretaviť životnú formu, obom jej jazdám chýbala iskra. Teraz v oveľa ťažších okolnostiach urobila veľmi dobré prvé slalomové kolo a následne excelovala vo "svojich" podmienkach.

Otec Timotej Zuzula nenarysoval trať len pre ňu, chválili ho všetci a to, že sa presadili dve najlepšie slalomárky zimy (Shiffrinová a Hansdotterová), plus konštanta vrcholných akcií Strachová a plus jeho dcéra, to je to najlepšie vysvedčenie architekta hustých bránok.

Veronika bola pritom v stresovej situácii. Možno posledná šanca dokázať, že to vie aj na veľkej jednorázovke, no po prvom kole desiata so stratou 1,18 na Shiffrinovú.

Imperatív maximálneho rizika, síce na dôvernom kurze, ale aj pod tlakom nesklamať jeho autora, ktorý kariére skvelej lyžiarskej reprezentantky venoval kusisko života. Vedúca Američanka bol tiež po tlakom, miestna rodáčka na materskom svahu to medzi kolami riešila krátkym spánkom, pizzou a smartfónovým internetom.

Sobota večer, to bolo niečo úžasné

"Ja som mala šťastie, že francúzsky tím mal prenajatý byt v Beaver Creeku. Na ten apartmán nás zobrali autom, trochu som si pobicyklovala, nadýchala som sa kyslíku, potom obed a návrat na svah," referovala Zuzulová.

Ona i Shiffrinová to v druhom kole zvládli bravúrne, no Slovenke to na pódium napokon tesne nestačilo. Štvrtá priečka sa neligoce, hoci znamená veľa.

Velez-Zuzulová strávila v dejisku MS druhú polovicu akcie a atmosférou bola nadšená: "Nebolo to príliš ďaleko od atmosféry v Schladmingu a to je už čo povedať. No a sobota večer, to bolo niečo úžasné na odovzdávaní medailí. Vyhrala Mikaela, prišlo tam množstvo ľudí a ja som mala neuveriteľný zážitok."

Slovenská top-slalomárka odletela už v nedeľu do Ženevy a až do štvrtka pobudne vo francúzskom Annecy, kde žije s manželom. V nedeľu ju v tradičnom slovinskom stredisku Maribor čaká ďalší slalom Svetového pohára:

"Potrebujem sa aklimatizovať a aj oddýchnuť si. Do Mariboru pôjdem asi až v piatok a tak, že budem mať pred súťažou len jeden tréningový deň. Bolo toho dosť, plus tá nadmorská výška, naozaj potrebujem zvoľniť. Moje ciele sa však nemenia, budem sa snažiť zajazdiť dve výborné kolá, súťažná sezóna ešte pokračuje."

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.