5.

Jeffrey Read

Kanada

+ 0,87 s

SOLDEU. Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt vyhral vo štvrtok finálový super-G Svetového pohára v andorrskom Soldeu a potvrdil už predtým istý zisk malého glóbusu. Druhý skončil Rakúšan Marco Schwarz (+0,29 s) a tretí Nór Aleksander Aamodt Kilde (+0,71).

Už istý celkový víťaz seriálu vyhral svoje dvanáste preteky SP v sezóne a ak sa mu to podarí aj v obrovskom slalome, vyrovná sa historickým velikánom.

Ak v sobotu skončí do tretieho miesta, prekoná mužský svetový rekord v počte sezónnych bodov vo formáte založenom v roku 1992. Zatiaľ ho drží Rakúšan Hermann Maier symbolickým ziskom 2000 bodov z roku 2000.

“Určite to dnes trochu oslávim, lebo som už dosiahol v tejto sezóne všetko, čo som si zaumienil. Ešte mi zostalo niečo navyše, o čo zabojujem v sobotu.

Ak to vyjde, bude to super, ak nie, nikomu nebudem dlhovať vysvetlenie," povedal pe AP Odermatt, ktorý bol na pódiu vo všetkých ôsmich doterajších obrákoch sezóny.

V prvých dvoch meraniach finálového super-G mal síce najlepšie medzičasy Kilde, potom však vo veľkej rýchlosti spravil v polovici trate chybu v ťažkom oblúku, výrazne klesol a otvoril cestu Odermattovi.

Švajčiar podal najstabilnejší výkon a ťažil z toho, že v hornej tretine vcelku prirodzene stratil technik Schwarz.

Rakúšan však potvrdil, že z výborného slalomára a schopného obrákara sa stáva univerzál, ktorý prvoakostne jazdí tri disciplíny a v zjazde sa zlepšuje, čo ho do nasledujúcich rokov pasuje za veľkého rivala oboch pretekárov zo štvrtkových stupňov.