Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Zakázanú látku užila v kréme na pery. Johaugová dostala dištanc

Therese Johaugová sa pri výpovedi neubránila slzám. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 19. okt 2016 o 10:51

Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová nestihne začiatok novej sezóny Svetového pohára, v ktorom obhajuje celkové prvenstvo.

OSLO. Národná antidopingová agentúra jej predbežne na dva mesiace zastavila súťažnú činnosť až do vyriešenia prípadu s pozitívnym nálezom na steroid klostebol.

Štvornásobná majsterka sveta v individuálnych disciplínach a členka zlatej olympijskej štafety z Vancouveru 2010 na 4x 5 km mala v auguste po kontrole v Taliansku nepriaznivý analytický výsledok. Podľa národnej lyžiarskej federácie klostebol sa do jej tela dostal cez krém na pery, ktorý jej poskytol lekár reprezentačného tímu Fredrik Bendiksen.

Ten vzal vinu na seba, keď priznal, že pretekárke poskytol krém Trofodermin na popraskané pery po tréningu vo vysokej nadmorskej výške. To sa stalo v závere augusta, 16. septembra sa uskutočnilo testovanie vzorky moču u Johaugovej a 4. októbra Nórska antidopingová agentúra informovala o nepriaznivom výsledku.

Johaugovú suspendovali do 18. decembra. Prvé preteky Svetového pohára bežcov na lyžiach sú na programe 26. - 27. novembra vo fínskej Ruke. Seriál pokračuje podujatím v nórskom Lillhemmeri 2. - 4. decembra a do 18. decembra sa uskutočnia ešte zastávky vo švajčiarskom Davose a francúzskom La Clusaze.

Dvadsaťosemročná Johaugová na svetových šampionátoch nazbierala celkovo 11 medailí, tri zlaté pochádzali zo štafiet, z olympijských hier má kompletnú zbierku. V Soči 2014 bola druhá na 30 km voľnou technikou a tretia na 10 km klasicky. Je dvojnásobnou celkovou víťazkou Svetového pohára.
 

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.