Slalom v Záhrebe vyhral Hirscher, Adam Žampa nepostúpil

Marcel Hirscher
Marcel Hirscher (Autor: SITA/AP)
TASR|6. jan 2019 o 13:20

Druhú priečku obsadil na Medveďom vŕšku Francúz Pinturault, ktorý bol po 1. kole piaty.

32.Adam ŽampaSlovensko+2,43 s

ZÁHREB. Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher sa stal piatykrát víťazom slalomu Svetového pohára v Záhrebe.

Vďaka najrýchlejšiemu času 2. kola triumfoval s náskokom 60 stotín pred Francúzom Alexisom Pinturaultom. Tretí skončil ďalší Rakúšan Manuel Feller (+0,62).

Slovenský reprezentant Adam Žampa so stratou 2,43 s obsadil 32. priečku a neprebojoval sa do 2. kola, k postupu mu chýbalo 19 stotín.

Líder prvého kola Shwarz vypadol

Hirscher išiel v druhom kole a maximálnym rizikom a hoci sa nevyhol chybám, slávil celkovo 64. víťazstvo v SP, jubilejné 30. v slalome. Vďaka zisku 100 bodov si upevnil vedenie v celkovom poradí prestížneho seriálu.

"Som veľmi šťastný, na toto víťazstvo som sa poriadne nadrel. V tejto sezóne sa podmienky v každých pretekoch veľmi menia a je náročné sa tomu prispôsobiť," povedal Hirscher.

"Do druhého kola som šiel s maximálnou mierou rizika a som rád, že to všetko vyšlo. Bol to náročný pracovný deň na svahu. Čo sa týka Marca Schwarza, je momentálne vo výbornej forme. Ukázal opäť svoju rýchlosť, do ďalších pretekov s ním treba vážne rátať," dodal Hirscher, úradujúci majster sveta v slalome, pre ORF.

Po prvom kole vedúci Hirscherov krajan Marco Shwarz nedokončil druhú jazdu, keď vypadol ešte v hornej polovici trate.

Žampova chyba v hornej časti

Adam Žampa mal najväčšie problémy krátko po štarte, do prvého medzičasu nabral stratu 1,14 s. Potom našiel správny rytmus, ale chyba pri záverečnej vertikále ho stála ďalšie desatiny a v cieli ho klasifikovali na priebežnej 25. pozícii.

Napokon ho predbehli ešte ďalší siedmi pretekári a vypadol z postupovej tridsiatky.

"V prvej časti som urobil trošku chybu, myslím si, že spodná časť aj s malou chybou bola super. U mužov sa môže kvalifikovať každý do posledného pretekára a trať držala super. Najmä v spodnej časti je perfektná, v prvej strmine je trošku iný sneh," povedal slovenský lyžiar v cieľových priestoroch.

Hirscher druhý za Schwarzom

Líder Svetového pohára i hodnotenia disciplíny Hirscher predviedol v stredisku Sljeme pri chorvátskej metropole svoju typickú dravú jazdu a so štartovým číslom štyri sa dostal do vedenia.

Mohol byť však z toho ešte lepší čas, keby "neprepálil" vertikálu pred cieľom. Jeho zaváhanie využil Schwarz, ktorý v priebežnej klasifikácii slalomu zaostával za krajanom len o bod, vďaka dynamickej a zároveň čistej jazde prekonal Hirschera a pred 2. kolom (15.30) si vybudoval najlepšiu pozíciu.