Streda, 27. októbra, 2021Dnes je Deň černovskej tragédie, Meniny má Sabína

Djokovič: Ak sa chcem zapísať do histórie, musím zdolať ešte väčšiu históriu

Novak Djokovič. (Autor: TASR/AP)
SITA|13. júl 2019 o 15:06

Novaka Djokoviča čaká vo finále Wimbledonu Roger Federer.

BRATISLAVA. Finalisti dvojhry mužov vo Wimbledone majú z tohto turnaja dokopy 12 titulov a 172 víťazných zápasov.

Roger Federer v týchto štatistikách jasne prevyšuje Novaka Djokoviča (8-4, resp. 101-71), ale to neznamená, že je aj favoritom nedeľňajšieho súboja.

Na dominantnosť týchto dvoch hráčov na londýnskej tráve poukazuje fakt, že len dvakrát od roku 2003 sa stalo, že ani jeden z nich nepostúpil do finále.

"Finále Wimbledonu je presne zápas, o ktorom som sníval ako malý chlapec s raketou v ruke. Je to zápas, pre ktorý tvrdo trénujem a neustále ma to baví, aby som sa dostal až sem. Mám šancu získať ďalšiu trofej a bez ohľadu na to, kto bude na druhej strane siete, odovzdám sa celý, aby mi to vyšlo," povedal Novak Djokovič.

Obhajca trofeje z minulého roka Djokovič má proti hrajúcej legende Federerovi viacero tromfov v rukách. Svetová jednotka vedie vo vzájomnej bilancii nad svetovou trojkou 25:22 a na tráve 2:1.

Najmä však Djokovič zdolal Federera v oboch predchádzajúcich finálových súbojoch na Wimbledone v rokoch 2014 a 2015, hoci išlo o štvorsetovú, respektíve päťsetovú bitku.

Semifinále Wimbledonu medzi Rogerom Federerom a Rafaelom Nadalom: fotogaléria

13.7.2019

Djokovič aj Federer stratili iba po dva sety

Aj keď faktor únavy nie je na tráve taký zreteľný ako na antuke alebo tvrdom povrchu, v prospech zverenca Mariána Vajdu hovorí aj o 6 rokov menej. Na druhej strane, o toľko je zasa Federer skúsenejší z oboch veľkých rivalov.

Djokovič aj Federer stratili cestou do finále iba dva sety. Prvý ešte v prvom týždni turnaja, ten druhý zasa prepustili svojim semifinálovým súperom Robertovi Bautistovi-Agutovi, resp. Rafaelovi Nadalovi.

"Keď proti niekomu nastúpite viac ako 15-krát, už nič nové nevymyslíte. Viete presne, kam sa súper pohne a čo bude robiť, a to isté vie aj on o vás. Krátko pred zápasom už toho veľa nenatrénujete. Je to ako v škole. V deň záverečného testu už nepotrebujete čítať knihu. Tú prácu musíte odrobiť skôr," vysvetlil Roger Federer na portáli atptour.com.

Zatiaľ čo Švajčiar necelý mesiac pred 38. narodeninami ašpiruje na zisk 21. grandslamového titulu, o šesť rokov mladší Srb túži po 16. triumfe.

Federer môže byť opäť unikátom

Djokovič môže získať štvrtý grandslamový titul po dovŕšení tridsiatky, čo sa pred ním podarilo iba triu Federer, Rafael Nadal a Rod Laver.

Federer sa zasa vo veku 37 rokov a 340 dní môže stať najstarším víťazom na tzv. Majors v otvorenej ére tenisu.

"Je mi jasné, že keď sa chcem zapísať do históriu, musím zdolať ešte väčšiu históriu," vystihol Djokovič a ďalej pokračoval:

Všetci vieme, aký je Federer dobrý hráč najmä na tráve. Miluje rýchlu hru a tráva mu ju umožňuje. Nedopraje vám ani sekundu navyše.


Novak Djokovič, srbský tenista

"Všetci vieme, aký je Federer dobrý hráč najmä na tráve. Miluje rýchlu hru a tráva mu ju umožňuje. Nedopraje vám ani sekundu navyše. Pre hráčov ako som ja a Nadal, ktorí potrebujeme trochu viac času na údery, je to permanentný tlak ako uspieť proti Federerovi," myslí si Srb.

Federer už tento rok utvoril jeden historický rekord v All England Clube. Ako prvý dosiahol stovku víťazných zápasov na jednom grandslamovom turnaji. Momentálne ich má na konte 101.

Aj to stodruhé chce čo najskôr. "Viem, že ešte nie je koniec. Ešte nie je dôvod na oslavy alebo priveľa emócií. Ak by sme boli už na konci turnaja, bolo by to iné a aj moje pocity by boli iné. Mám pred sebou už len jeden zápas. Našťastie či nanešťastie ten najdôležitejší a koncentrácia musí zostať na prvom mieste."

Finále dvojhry mužov odohrajú vo Wimbledone v nedeľu so začiatkom o 15:00.

Súvisiace články